Розкрито таємницю «анізотропного» впливу квазара на довколишній газ

news 25 07 22 v

Група науковців під керівництвом професора Тору Місава (Toru Misawa) з Школи загальної освіти Університету Сінсю в Японії вперше виявила, що внутрішня структура у формі бублика центральних ядер яскравих галактик у далекому Всесвіті може мати «анізотропний» вплив на газ, розподілений на величезній території навколо них. Результати цього дослідження оприлюднив The Astrophysical Journal.

Оскільки яскраві ядра далеких галактик (квазарів) випромінюють сильне ультрафіолетове випромінювання, вони іонізують водень (міжгалактичний газ) навколо себе. Якщо ультрафіолетове випромінювання квазара є ізотропним, «рівень іонізації» міжгалактичного газу має бути майже однаковим незалежно від напрямку, звідки видно квазари. Однак попередні дослідження показали, що рівень іонізації змінюється залежно від напрямку.

Тому науковці дослідили причину, що впливає на рівень анізотропної іонізації, вивчивши унікальні об’єкти, які називають «квазарами з широкою лінією поглинання» («Broad absorption line (BAL) quasars, BAL quasars»). Напрямок ультрафіолетового випромінювання цих квазарів можна певною мірою оцінити. Зокрема, наукова група виміряла рівень іонізації міжгалактичного газу в поперечному напрямку квазара BAL на передньому плані, спостерігаючи інший квазар на задньому плані.

Нові спостереження за допомогою телескопа «Субару» (Subaru) разом з вже наявними даними дали змогу виявити: структура у формі бублика (пиловий тор) квазарів, що діє як еран, ймовірно, спричиняє анізотропію рівня іонізації. Пиловий тор є обов’язковим елементом стандартної моделі квазара.

Таким чином, результати спостережень підтверджують існування пилового тора і дають змогу припустити, що його вплив може поширюватися на віддалений міжгалактичний газ. Вони також важливі для вивчення історії іонізації всього Всесвіту та вивчення внутрішньої структури квазарів.

За інф. з сайту https://phys.org

Докладніше про «Наше небо»

Це науково-популярний астрономічний інтернет-журнал для широкого загалу, створений у 2016 році. Назва «НАШЕ НЕБО» виникла у 1998 р. під час обговорення з директором Головної астрономічної обсерваторії Національної академії наук України академіком Я.С. Яцківим ідеї щодо заснування Київським республіканським планетарієм науково-популярного видання астрономічного змісту.

Упродовж 2006—2009 рр. я видавав малим накладом журнал «НАШЕ НЕБО.observer», а з 2010 р. веду блог «Ми і Всесвіт». Далі науково-популярні матеріали вміщуватиму головно на цьому сайті.

Іван Крячко

Написати електронний лист

Ви маєте змогу написати електронного листа з будь-якого питання щодо астрономії та інтернет-журналу «Наше небо»

Дякуємо за Вашу увагу до «Нашого неба»!

Please publish modules in offcanvas position.