Оголошено конкурс NASA на розробку ідеї екранування світла зір

Шукати у Всесвіті планети, схожі на Землю, — це все одно, що шукати голку в копиці сіна.

news 20 07 22 1v

Щоб успішніше виконувати такі пошуки, NASA підтримала початкову стадію з розробки концепції гібридної обсерваторії, яка поєднала б наземний телескоп із космічним екраном, що закриватиме світло зір. Такі пристрої будуть блокувати випромінювання зір під час спостереження із Землі за планетами, що лежать за межами Сонячної системи, тобто екзопланетами. Гібридна обсерваторія землеподібних екзопланет (Hybrid Observatory for Earth-like Exoplanets, HOEE) перетворить найбільші наземні телескопи на найпотужніші пристрої для пошуку планет, які коли-небудь створювали, і громадськість має можливість стати частиною цієї новаторської ініціативи.

Завдання конкурсу проектування структури надлегкого екрану для зір (Ultralight Starshade Structural Design Challenge) полягає в тому, щоб його учасники запропонували легку структуру зоряного екрана (Starshade), яка могла б стати частиною концепції HOEE. В ідеалі пропозиція має продемонструвати конструкцію екрана, який можна компактно упакувати та успішно розгорнути після виводу його на навколоземну орбіту. Маса екрана має бути якомога меншою, щоб двигуни на хімічному паливі могли тримати його в центрі поля зору телескопа під час спостережень, а силові установки — змінювати його орбіту для спостереження за різними цілями. При цьому витрати палива мають бути найменшими.

news 20 07 22 2vГрафічне зображення Гібридної обсерваторії для землеподібних екзопланет (Hybrid Observatory for Earth-like Exoplanets, HOEE). Фото з сайту www.nasa.gov.

Один із способів точно визначити екзопланету в безмежній темряві космосу та з’ясувати її потенційну придатність для життя — це спостерігати світло, яке вона відбиває, обертаючись навколо своєї зорі. Це світло містить інформацію про склад поверхні (континенти і рослинність), океани, погоду, а також гази, що складають атмосферу екзопланети. Але зоря часто створює відблиски під час спостереження за такими планетами за допомогою наземних телескопів, що є суттєвою завадою. Зоряні екрани відкидатимуть тінь на зорю, не блокуючи світло її планет. Це забезпечить астрономам кращі умови для спостережень.

«Гібридна обсерваторія може допомогти нам відповісти на деякі з найактуальніших питань про позаземне життя», — сказав доктор Джон Мазер (John Mather), старший астрофізик Центру космічних польотів імені Ґоддарда NASA в Грінбелті (штат Меріленд) і старший науковий співробітник проєкту космічного телескопа Джеймса Вебба. «Спостереження за багатьма планетними системами допомогло б відповісти на запитання, чому конфігурація, як у Сонячної системи, трапляється рідко і чому жодна із систем не схожа на нашу. Це справді захоплює, що громадськість може бути частиною цих революційних зусиль. Я не можу дочекатися, щоб побачити, які ідеї конкурсанти “покладуть на стіл”».

П’ять найкращих робіт розділять між собою приз у розмірі 7000 доларів США. Дедлайн конкурсу — 22 серпня. Змагання адмініструє GrabCAD. Для отримання додаткової інформації про конкурс відвідайте сайт: https://grabcad.com/challenges/nasa-challenge-ultralight-starshade-structural-design.

Цей конкурс підтримує Директорат місій NASA з космічних технологій (Space Technology Mission Directorate, STMD).

За інф. з сайту www.nasa.gov

Докладніше про «Наше небо»

Це науково-популярний астрономічний інтернет-журнал для широкого загалу, створений у 2016 році. Назва «НАШЕ НЕБО» виникла у 1998 р. під час обговорення з директором Головної астрономічної обсерваторії Національної академії наук України академіком Я.С. Яцківим ідеї щодо заснування Київським республіканським планетарієм науково-популярного видання астрономічного змісту.

Упродовж 2006—2009 рр. я видавав малим накладом журнал «НАШЕ НЕБО.observer», а з 2010 р. веду блог «Ми і Всесвіт». Далі науково-популярні матеріали вміщуватиму головно на цьому сайті.

Іван Крячко

Написати електронний лист

Ви маєте змогу написати електронного листа з будь-якого питання щодо астрономії та інтернет-журналу «Наше небо»

Дякуємо за Вашу увагу до «Нашого неба»!

Please publish modules in offcanvas position.