Результат дії найсильнішої гравітаційної лінзи виявила міжнародна команда астрономів. Спостерігаючи з допомогою Космічного телескопа імені Габбла скупчення галактик, науковці виявили зображення однієї з них, збільшене в тридцять разів. Воно виникло завдяки викривленню простору-часу, спричинене масивним скупченням галактик. Статтю науковців оприлюднив Astrophysical Journal Letters.
Надзвичайно далекі галактики занадто слабкі, щоб їх побачити навіть у найбільші телескопи. Але природа в цьому допомогла астрономам завдяки явищу гравітаційного лінзування. Його передбачив Альберт Айнштайн і вже неодноразово спостерігали астрономи. Тепер група науковців на чолі з Гаральдом Ебелінґом (Harald Ebeling) з Інституту астрономії Гавайського університету виявила один з найсильніших випадків такого збільшення. Зображення галактики eMACSJ1341-QG-1 збільшила гравітаційна лінза, створена масивним скупченням галактик eMACSJ1341. 9-2441.
Зображення звичайної галактики eMACSJ1341-QG-1, отримане з допомогою Космічного телескопа імені Габбла. Жовта пунктирна лінія показує межі гравітаційно-лінзового зображення галактики. Вставка у верхньому лівому куті показує її вигляд без гравітаційної лінзи. Суттєве збільшення та спотворення зображення спричинені масивним скупченням галактик (з них видно лише кілька на цій світлині). Фото з сайту www.sciencedaily.com.
Ефект гравітаційного лінзування, як фізичне явище, був уперше підтверджений під час сонячного затемнення 1919 р. Він може суттєво збільшувати зображення віддалених небесних джерел, якщо дуже масивний об’єкт лежить між джерелом та спостерігачем.
Галактичні скупчення, величезні концентрації темної матерії та гарячого газу навколо сотень або тисяч окремих галактик, пов’язаних силою тяжіння, астрономи використовують як потужні «гравітаційні лінзи». Збільшуючи зображення розташованих позаду галактик, такі масивні скупчення діють як природні телескопи. Вони дозволяють науковцям вивчати слабкі та далекі джерела, які недоступні навіть для найпотужніших телескопів, збудованих людиною.
«Дуже високе збільшення дає нам рідкісну можливість досліджувати зоряне населення цього віддаленого об’єкта і, зрештою, реконструювати його форму та властивості», — сказав член групи Йоган Річард (Johan Richard) з Ліонського університету, який виконував обчислення лінз.
Хоча в такий спосіб великі збільшення спостерігали й раніше, відкриття встановлює рекорд для збільшення рідкісної «спокійної» фонової галактики. В ній, на відміну від нашого Молочного Шляху, не формуються нові зорі в гігантських хмарах холодного газу.
Керівник групи Гаральд Ебелінґ пояснив: «Ми спеціалізуємося на пошуку надзвичайно масивних скупчень, що діють як природні телескопи, і вже виявили багато цікавих випадків гравітаційного лінзування. Однак це відкриття стоїть окремо, бо величезне збільшення, яке створює eMACSJ1341, дозволяє нам докладніше вивчати дуже рідкісний тип галактики».
За інф. з сайту www.sciencedaily.com