Пошуки темної матерії в темних місцях Галактики не дали результатів

news 29 03 20Стерильне нейтрино все ще залишається кандидатом в носії темної матерії, але сканування нашої галактики не дало змоги виявити передбачувані сигнали, які б на це вказували.

Незважаючи на те, що у Всесвіті має бути темна матерія, астрофізикам все ще не вистачає однієї критичної деталі. «Ми знаємо, де вона міститься і скільки її, але ми не знаємо, що це таке», — сказав Бен Сафді (Ben Safdi), астрофізик з Мічиганського університету.

 

news 29 03 20 vНауковці вважають, що темна матерія створює яскравий і сферичний ореол випромінювання рентгенівських променів навколо центра Молочного Шляху. Це випромінювання можна було б виявити зі спостережень порожніх (без великої кількості зір — Ред.) ділянок Галактики. Фото з сайту https://newscenter.lbl.gov.

Дехто з науковців вважає, що ця загадкова субстанція складається з гіпотетичних субатомних частинок, названих стерильними нейтрино. На відміну від звичайних нейтрино, які взаємодіють як через гравітацію, так і слабку ядерну силу, стерильні нейтрино взаємодіють лише через гравітацію. І це, згідно з сучасними уявленнями, якраз така особливість взаємодії, яку має саме темна матерія.

З цієї причини деякі астрофізики витратили останні кілька років на пошуки рентгенівських сигналів, які б виникали, коли стерильні нейтрино розпадалися б з утворенням звичайної речовини. Такою була гіпотеза. Якби рентгенівські сигнали вдалося знайти, то це свідчило б про те, що стерильні нейтрино є джерелом темної матерії. Лінія рентгенівського випромінювання невідомого походження, виявлена в 2014 році ​​в спектрах низки галактик, змусила деяких астрономів сподіватися, що ми можемо бути близькими до того, щоб нарешті знайти відповідного кандидата в темну матерію.

Однак після опрацювання даних 20-ти річних спостережень найтемніших ділянок Молочного Шляху в пошуках цього специфічного рентгенівського сигналу Сафді та його дослідницька група не змогли його знайти. Це означає: наразі немає експериментальних доказів того, що темна матерія складається зі стерильного нейтрино, підсумував Сафді з колегами у статті, оприлюдненій в журналі Science. Адже, якщо джерелом (зокрема розпад стерильного нейтрино) позагалактичного сигналу рентгенівського випромінювання є темна матерія, а Молочний Шлях також її містить, то ми маємо помітити сигнал і в нашій галактиці.

«Ми були розчаровані. Це не той результат, на який ми сподівалися», — каже Сафді. Однак їхні результати не означають, що стерильні нейтрино не є носієм темної матерії. Вони вказують лише те, що науковці не виявили рентгенівських сигналів, які б це підтверджували. Отже, тепер варто повернутися до теоретичних розрахунків, щоб побачити, що ще може пов’язати темну матерію зі стерильним нейтрино.

Сафді та його наукова група вважають: можливо, інші види рентгенівських променів — ті, що мають іншу довжину хвилі, — все ж можуть свідчити, що стерильні нейтрино складають темну матерію. Зараз науковці застосовують свою методику до цих різних рентгенівських променів, щоб побачити, чи можуть вони надходити з найбільш порожніх (тих, де майже немає зір) ділянок Молочного Шляху.

«Зараз у нас є цей потужний метод, який ми можемо застосувати до таких даних», — сказав Сафді, — І, хто знає? Можливо, ми знайдемо докази темної матерії».

За інф. з сайту https://astronomy.com

Докладніше про «Наше небо»

Це науково-популярний астрономічний інтернет-журнал для широкого загалу, створений у 2016 році. Назва «НАШЕ НЕБО» виникла у 1998 р. під час обговорення з директором Головної астрономічної обсерваторії Національної академії наук України академіком Я.С. Яцківим ідеї щодо заснування Київським республіканським планетарієм науково-популярного видання астрономічного змісту.

Упродовж 2006—2009 рр. я видавав малим накладом журнал «НАШЕ НЕБО.observer», а з 2010 р. веду блог «Ми і Всесвіт». Далі науково-популярні матеріали вміщуватиму головно на цьому сайті.

Іван Крячко

Написати електронний лист

Ви маєте змогу написати електронного листа з будь-якого питання щодо астрономії та інтернет-журналу «Наше небо»

Дякуємо за Вашу увагу до «Нашого неба»!

Please publish modules in offcanvas position.