Космічна місія для з’ясування причин появи величезних викидів сонячних частинок

news 31 03 20NASA обрало нову місію для вивчення того, як Сонце генерує та викидає у міжпланетний простір величезні хмари частинок, що є одним із важливих чинників космічної погоди. Така інформація не тільки покращить розуміння природи Сонячної системи, але, зрештою, може допомогти захистити астронавтів, які подорожують на Місяць і Марс. Адже вивчення цих явищ дасть змогу отримати більше інформації про те, як випромінювання Сонця впливає на космічне середовище, через яке повинні подорожувати астронавти.

Нова місія, що отримала назву «Космічний експеримент сонячного радіоінтерферометра» (Sun Radio Interferometer Space Experiment, SunRISE), — це група з шести Кубсатів (CubeSats), що працюють як один дуже великий радіотелескоп. NASA виділила 62,6 мільйона доларів на проектування, будівництво та запуск SunRISE не раніше 1 липня 2023 року.

NASA обрало SunRISE в серпні 2017 року, як одну з двох пропозицій для 11-місячного вивчення концепції місії. В лютому 2019 року агентство ухвалило рішення продовжити аналіз місії ще на один рік. SunRISE очолює Джастін Каспер (Justin Kasper) з Мічиганського університету в місті Енн-Арбор, а керує Лабораторія реактивного руху (Jet Propulsion Laboratory, JPL) NASA в Пасадені, Каліфорнія.

«Нам приємно додати нову місію до нашого флоту космічних апаратів, що допомагають краще зрозуміти Сонце, а також те, як наша зоря впливає на міжпланетне середовище», — сказав Нікі Фокс (Nicky Fox), очільник відділу геліофізики NASA. «Що більше ми знаємо про виверження з Сонця частинок, які спричиняють космічну погоду, то більше ми можемо пом’якшити їх вплив на космічні кораблі та астронавтів».

news 31 03 20 vСупутники з «сузір’я» SunRISE літатимуть в межах близько 10 км один від одного з метою вивчення процесів, що спричиняють появу великої кількості сонячних частинок в міжпланетному просторі. Фото з сайту www.nasaspaceflight.com.

Місію будуть виконувати шість CubeSats на сонячних батареях — кожен розміром з тостер-піч, які одночасно реєструватимуть низькочастотне радіовипромінювання від явищ сонячної активності й передаватимуть результати спостережень через Мережу далекого космічного зв’язку (Deep Space Network) NASA. Супутники з «сузір’я» SunRISE літатимуть в межах близько 10 км один від одного. Їхні спостереження дозволять створити тривимірні мапи для визначення районів Сонця, де зароджуються процеси, що спричиняють появу сильних сплесків частинок, та як вони розвиваються, коли поширюються назовні в космос. Це, натомість, допоможе визначити, що спричиняє і прискорює ці потужні потоки частинок. Шість космічних апаратів також працюватимуть разом, щоб вперше відобразити схему силових ліній магнітного поля, що простягаються від Сонця у міжпланетний простір.

Зонди SunRISE планують вивести в космос як додаткове корисне навантаження в рамках Missions of Opportunity під час запуску комерційного супутника компанії Maxar Technologies. Потрапивши на орбіту, космічний апарат розгорне шість зондів SunRISE, а потім продовжить свою головну місію.

Місія SunRISE є складовою частиною програми «Дослідники» (Explorers Program) — найдавнішої безперервної програми NASA, розробленої з метою забезпечення постійних (частих) запусків космічних апаратів для виконання програм з астрофізики та геліофізики Управління наукових місій (Science Mission Directorate’s, SMD). Програмою керує Центр космічних польотів імені Ґоддарда NASA в Ґрінбелті, штат Меріленд.

Щоб отримати додаткову інформацію про Explorers Program відвідайте: https://explorers.gsfc.nasa.gov.

Для отримання інформації про місії та заходи NASA з геліофізики відвідайте: https://www.nasa.gov/sunearth.

За інф. з сайту www.nasa.gov

Докладніше про «Наше небо»

Це науково-популярний астрономічний інтернет-журнал для широкого загалу, створений у 2016 році. Назва «НАШЕ НЕБО» виникла у 1998 р. під час обговорення з директором Головної астрономічної обсерваторії Національної академії наук України академіком Я.С. Яцківим ідеї щодо заснування Київським республіканським планетарієм науково-популярного видання астрономічного змісту.

Упродовж 2006—2009 рр. я видавав малим накладом журнал «НАШЕ НЕБО.observer», а з 2010 р. веду блог «Ми і Всесвіт». Далі науково-популярні матеріали вміщуватиму головно на цьому сайті.

Іван Крячко

Написати електронний лист

Ви маєте змогу написати електронного листа з будь-якого питання щодо астрономії та інтернет-журналу «Наше небо»

Дякуємо за Вашу увагу до «Нашого неба»!

Please publish modules in offcanvas position.