Комп’ютерна програма «Стежити за астероїдами» показує небесні об’єкти, що перебувають поблизу Землі

Дізнайтеся в режимі реального часу більше про популяцію навколоземних об’єктів за допомогою нового веб-додатка NASA в форматі 3D.

Eyes on Asteroids 1

Завдяки новому інструменту тривимірної візуалізації в режимі реального часу ви можете досліджувати астероїди та комети, які наближаються до орбіти Землі, а також отримати інформацію про космічні апарати, що вивчають ці об’єкти. Додаток Eyes on Asteroids («Стежити за астероїдами») від NASA передає дані на будь-який смартфон, планшет або комп’ютер, під’єднані до Інтернету. Завантажувати його не потрібно.

Астрономи щороку відкривають тисячі астероїдів і десятки комет, деякі з яких — так звані навколоземні об’єкти (near-Earth objects, NEO) — рухаються по орбітах, які проходять через внутрішню Сонячну систему. Досі їх відомо близько 28 000, і ця кількість щодня зростає. Такі об’єкти астрономи ретельно відстежують, щоб розуміти, чи можуть ці тіла становити загрозу нашій планеті.

Новий веб-додаток показує орбіти кожного відомого NEO і надає докладну інформацію про ці об’єкти. Використовуючи повзунок у нижній частині екрана, ви можете швидко переміщатися вперед і назад у часі, щоб побачити їх орбітальні рухи. Візуалізація двічі на день оновлює інформацію на підставі останніх даних спостережень. Як тільки буде виявлено новий об’єкт та розрахована його орбіта, його додають до програми.

Eyes on Asteroids 2

Повністю інтерактивна програма Eyes on Asteroids («Стежити за астероїдами») використовує наукові дані, щоб зобразити орбіти астероїдів і комет навколо Сонця. Додаток дає змогу змінювати масштаб і слідкувати за конкретним космічним апаратом, коли він досліджує ці захопливі навколоземні об’єкти. Фото з сайту www.nasa.gov.

Також можна отримати інформацію про місії з вивчення NEO. Виберіть вкладку «Події», щоб переглянути детальні анімовані моделі космічних зондів та історію їх зустрічі з астероїдом чи кометою. Наприклад, знайдіть космічний апарат NASA OSIRIS-REx (скорочення від Origins, Spectral Interpretation, Resource Identification, Security-Regolith Explorer), щоб переглянути анімаційне відтворення події місії, яка була 20 жовтня 2020 року — Touch-and-Go (TAG) — операція зі збору зразків астероїда. Або слідкуйте за місією NASA Double Asteroid Redirect Test (DART), яку розпочато нещодавно як перший тест NASA із захисту планети. Є змога побачити навіть те, що має трапитися 26 вересня 2022 року, коли космічний апарат вплине на астероїд Діморфос, маленький супутник астероїда Дідимос.

«Ми хотіли, щоб додаток Eyes on Asteroids був максимально зручними для користувача, розповідаючи історії про дослідження людством цих захопливих об’єктів», — сказав Джейсон Крейґ (Jason Craig), технічний продюсер групи програм і розробки технологій візуалізації в Лабораторії реактивного руху NASA в Південній Каліфорнії, де створено цю комп’ютерну програму. «Кожен NEO можна знайти в додатку, як і більшість космічних апаратів, які відвідали ці об’єкти».

Також є багато деталей про захопливу науку, яка стоїть за справою із вивчення навколоземних об’єктів, і про важливість їхнього відстеження. Просто виберіть розділ «Дізнатися», щоб отримати більше інформації про такі теми, як близьке наближення астероїда до Землі чи про драматично близьке проходження повз нашу планету астероїда Апофіс 13 квітня 2029 року.

Поки ви обговорюєте цю тему, виберіть вкладку «Спостереження за астероїдом», щоб побачити наступні п’ять астероїдів, що будуть найближче проходити повз Землю. «Ми хотіли включити цю функцію, оскільки близьке зближення астероїдів часто викликає великий інтерес», — сказав Крейґ. «Заголовки в засобах масової інформації часто сповіщають про ці близькі підходи як “небезпечно” близькі, але користувачі, завдяки Eyes on Asteroids, побачать, як насправді далеко від Землі пролітає астероїд».

Eyes on Asteroids було розроблено за підтримки Координаційного офісу НАСА з питань планетарної оборони в штаб-квартирі агентства у Вашингтоні та Центру досліджень навколоземних об’єктів Лабораторії реактивного руху (Jet Propulsion Laboratory, JPL). Додаток «Стежити за астероїдами» бере інформацію з бази даних Solar System Dynamics JPL, яка містить в режимі реального часу дані про орбіти, характеристики та відкриття більшості відомих природних тіл (зорема NEO) в Сонячній системі.

За інф. з сайту www.nasa.gov

Докладніше про «Наше небо»

Це науково-популярний астрономічний інтернет-журнал для широкого загалу, створений у 2016 році. Назва «НАШЕ НЕБО» виникла у 1998 р. під час обговорення з директором Головної астрономічної обсерваторії Національної академії наук України академіком Я.С. Яцківим ідеї щодо заснування Київським республіканським планетарієм науково-популярного видання астрономічного змісту.

Упродовж 2006—2009 рр. я видавав малим накладом журнал «НАШЕ НЕБО.observer», а з 2010 р. веду блог «Ми і Всесвіт». Далі науково-популярні матеріали вміщуватиму головно на цьому сайті.

Іван Крячко

Написати електронний лист

Ви маєте змогу написати електронного листа з будь-якого питання щодо астрономії та інтернет-журналу «Наше небо»

Дякуємо за Вашу увагу до «Нашого неба»!

Please publish modules in offcanvas position.