5 фактів про Землю — планету Сонячної системи, які вам треба знати

5 faktiv Zemliu zastavka

 

1. Земля — третя від Сонця планета в Сонячній системі, що лежить від нього на відстані в середньому майже 150 млн км. Значення цієї відстані використовують в астрономії як одиницю довжини (її називають астрономічна одиниця, а. о.) і застосовують головно для позначення відстаней між тілами Сонячної системи. 1 а. о. дорівнює середній відстані між центрами Землі та Сонця (149597870 ± 2 км).

2. Земля обертається навколо Сонця по орбіті, форма якої еліпс. Найвіддаленішу від Сонця точку орбіти (афелій) Земля проходить в липні, а найближчу (перигелій) — в січні. Тому для мешканців Північної півкулі Землі вона влітку далі від Сонця, ніж взимку.

3. Інтервал часу, протягом якого Земля здійснює один оберт навколо своєї осі, називають добою. Залежно від того, що є точкою відліку для фіксації періоду обертання Землі навколо осі, в астрономії розрізняють справжню сонячну, середню сонячну та зоряну добу.

4. Тривалість періоду обертання Землі навколо Сонця називають роком. Залежно від того, яку точку відліку беруть для фіксації цього періоду, в астрономії розрізняють сидеричний рік (проміжок часу, за який Сонце здійснює повний оберт щодо зір під час свого видимого руху по екліптиці), тропічний рік та ін. Тривалість календарного року в григоріанському календарі в середньому близька до тривалості тропічного року (365 діб 5 год 48 хв 46 с).

5. Зміна пір року на Землі зумовлена нахилом її осі обертання до площини екліптики (а не зміною відстані Земля — Сонце!). Внаслідок цього упродовж року кут падіння сонячних променів на різні ділянки поверхні планети не однаковий. Прямовисні сонячні промені нагрівають Землю краще, ніж ті, що падають на її поверхню під малим кутом.

Для заставки використано фото з сайту www.nasa.gov.

Вигляд Землі з орбіти Місяця. Таку картину спостерігав 24 грудня 1968 р. екіпаж космічного корабля «Аполлон-8» — першої пілотованої місії до Місяця.

© «Наше небо», 2017

Докладніше про «Наше небо»

Це науково-популярний астрономічний інтернет-журнал для широкого загалу, створений у 2016 році. Назва «НАШЕ НЕБО» виникла у 1998 р. під час обговорення з директором Головної астрономічної обсерваторії Національної академії наук України академіком Я.С. Яцківим ідеї щодо заснування Київським республіканським планетарієм науково-популярного видання астрономічного змісту.

Упродовж 2006—2009 рр. я видавав малим накладом журнал «НАШЕ НЕБО.observer», а з 2010 р. веду блог «Ми і Всесвіт». Далі науково-популярні матеріали вміщуватиму головно на цьому сайті.

Іван Крячко

Написати електронний лист

Ви маєте змогу написати електронного листа з будь-якого питання щодо астрономії та інтернет-журналу «Наше небо»

Дякуємо за Вашу увагу до «Нашого неба»!

Please publish modules in offcanvas position.