Затемнення Сонця 10 червня 2021 року. Як його буде видно в Україні?

Solar eclipse 10 06 2021 1У четвер, 10 червня поточного року, Місяць і Земля опиняться на одній лінії проти Сонця і тому відбудеться сонячне затемнення. Щоправда, воно не буде повним, бо Місяць перебуватиме поблизу апогею, найвіддаленішої точки своє орбіти від Землі. Його видимі кутові розміри будуть меншими, ніж Сонця (2934 і 3130 відповідно), а тому це затемнення — кільцеподібне. Від нашого світила на короткий час «залишиться» тільки «вогняне кільце». Про те, де спостерігачі побачать таке кільце і яким буде затемнення Сонця в Україні, далі коротко.

Тінь від Місяця упаде на поверхню нашої планети в районі північного берега Верхнього озера в Онтаріо і пройде над Гудзоновою затокою, північно-західною частиною Гренландії, Арктикою і покине Землю в районі північно-східного Сибіру. Цікаво, тінь промчить над Північним полюсом, зануривши цей район, де зараз триває полярний день, на 2 хвилини 36 секунд у помітну темряву.

Ви можете отримати уявлення про вигляд Сонця під час кільцеподібного затемнення, переглянувши наш короткий відеозвіт на ютуб-каналі «Все про Всесвіт» про таке затемнення 26 грудня 2019 року.

Solar eclipse 10 06 2021 2Шлях кільцеподібного затемнення (смуга коричневого кольору на цьому малюнку) перетинає малонаселені райони Канади, Гренландії та Росії. Часткові його фази видно на частині східної території США, а також більшій частині Європи та Азії. Найтривалішим затемнення буде недалеко від узбережжя Гренландії, де спостерігачі побачать кільце сонячного світла тривалістю 3 хвилини 51 секунду. Фото з сайту https://www.greatamericaneclipse.com/2021-june-10.

Оскільки смуга, де видно «вогняне кільце», пролягає далеко на північ від України, то в наших землях буде видно тільки часткову фазу затемнення. Ба більше, на півдні України значення цієї фази близькі до нуля, а в Криму затемнення не видно. Затемнення відбуватиметься в середині дня, коли Сонце буде високо над обрієм. (У Північній Америці затемнення відбуватиметься під час сходу Сонця, а в Азії — перед його заходом)

Solar eclipse 10 06 2021 3

Обставини часткового сонячного затемнення в Україні 10 червня 2021 р. Вставки із зображенням Сонця на схемі показують відсоток його диска, закритий Місяцем, для трьох значень географічної широти в межах України (Ковель, Київ, Одеса). Червона лінія позначає межу, за якою затемнення не спостерігатиметься. Мал. ВЦ «Наше небо».

Астрономічний календар на 2021 рік подає таблицю (див. с. 173) в якій наведено обставини затемнення для 20 українських міст, але можна легко отримати дані про затемнення для конкретної місцевості за допомогою Інтерактивної мапи сонячного затемнення, яку створив Ксав’є Джуб’є (Xavier Jubier’s). Для цього збільшіть мапу і натисніть на неї в тому місці, де ви плануєте спостерігати затемнення (нижче показано приклад такої мапи для Полтави). З’явиться вікно з таблицею, що містить значення відсотка диска Сонця, закритого Місяцем, а також час початку, максимуму та закінчення затемнення. Зверніть увагу, що час вказаний за Всесвітнім часом (UT). Щоб перевести його в літній київський час, додайте 3 години. Якщо виникає потреба мати пояснення кожного рядка таблиці, натисніть синє посилання Help.

Solar eclipse 10 06 2021 4

Обставини сонячного затемнення 10 червня 2021 р. для Полтави. Мал. ВЦ «Наше небо» за допомогою Інтерактивної мапи сонячного затемнення Ксав’є Джуб’є.

Нагадаємо, для візуальних спостережень затемнення Сонця потрібно мати затемнені окуляри чи принаймні закопчене скло. Якщо використовуєте оптичні інструменти (бінокль, підзорну трубу, телескоп), то найбезпечніший спосіб — проектувати зображення диска Сонця на білий екран, наприклад аркуш паперу.

Solar eclipse 10 06 2021 5

Зображення диска Сонця, отримане за допомогою «демонстраційного» телескопа Головної астрономічної обсерваторії НАН України й спроектоване на екран, під час часткового сонячного затемнення 20 березня 2015 року. Фото з архіву автора.

У тому разі, коли 10 червня 2021 р. в Києві буде ясне небо, то на ютуб-каналі «Все про Всесвіт» відбудеться пряма трансляція затемнення Сонця. Також заплановані трансляції з місць, де буде видно «вогняне кільце». Нижче наведено посилання на ці інтернет-ресурси.

  • Timeanddate.com (YouTube, початок об 11:00 за літнім київським часом)
  • CosmoSapiens (YouTube, початок о 10:00 за літнім київським часом)
  • Virtual Telescope (початок о 12:30 за літнім київським часом)

Ясного неба і вдалих спостережень!

За інформацією з інтернет-джерел підготував Іван Крячко

P.S. Цікаво, що з часом кількість кільцеподібних затемнень, видимих з поверхні Землі, зростатиме. Це пов’язано з тим, що Місяць повільно віддаляється від нашої планети. Перше таке затемнення на Землі можна було спостерігати близько 900 мільйонів років тому. А через 1,4 мільярда років трапиться останнє повне сонячне затемнення і надалі всі затемнення Сонця будуть кільцевими.

Докладніше про «Наше небо»

Це науково-популярний астрономічний інтернет-журнал для широкого загалу, створений у 2016 році. Назва «НАШЕ НЕБО» виникла у 1998 р. під час обговорення з директором Головної астрономічної обсерваторії Національної академії наук України академіком Я.С. Яцківим ідеї щодо заснування Київським республіканським планетарієм науково-популярного видання астрономічного змісту.

Упродовж 2006—2009 рр. я видавав малим накладом журнал «НАШЕ НЕБО.observer», а з 2010 р. веду блог «Ми і Всесвіт». Далі науково-популярні матеріали вміщуватиму головно на цьому сайті.

Іван Крячко

Написати електронний лист

Ви маєте змогу написати електронного листа з будь-якого питання щодо астрономії та інтернет-журналу «Наше небо»

Дякуємо за Вашу увагу до «Нашого неба»!

Please publish modules in offcanvas position.