Як спостерігати метеори потоку Ета-Аквариди?

Eta Aquarids 5 05 16 1Метеорний потік h-Аквариди має щороку період активності з першого по восьме травня. Максимум потоку припадає на ніч з 4 по 5 травня. В Україні метеори з цього потоку найкраще спостерігати перед світанком 5 травня. Це пов’язано з тим, що сузір’я Водолія, де лежить радіант h-Акварид, сходить у досвітній час. Зважаючи на це, для спостережень метеорів треба обирати місце з максимально відкритим горизонтом (поблизу нього не мають бути високі дерева чи будинки). Ще одна порада — небо має бути якомога темнішим. Тобто місце спостережень варто обирати якомога далі від яскравих вуличних вогнів та інших засвіток зоряного неба.

На світлині, вміщеній нижче, показано вигляд зоряного неба о 4 годині київського літнього часу на широті Києва. Зверніть увагу — сузір’я Водолія лежить у східній ділянці зоряного неба не дуже високо над горизонтом.

Eta Aquarids 5 05 16 2Східна ділянка зоряного неба о 4 годині київського літнього часу на широті Києва. Графіка ВЦ «Наше небо»

(з допомогою електронного планетарію «Stellarium»).

 

Радіант потоку (точка на небесній сфері з якої ніби вилітають метеори) лежить поблизу зорі h сузір’я Водолія. Цим і пояснюється назва потоку.

Eta Aquarids 5 05 16 3Положення на небі радіанта метеорного потоку Ета-Аквариди 5 травня о 4 годині (східна ділянка зоряного неба).

Графіка ВЦ «Наше небо».

 

Метеорний рій (метеороїдна хмара), що спричиняє явище метеорів потоку Ета-Аквариди, утворений знаменитою кометою Галлея. Потік відкрили 1848 року, але стародавні літописи різних народів світу свідчать, що метеори від нього спостерігали значно раніше.

Астрономічний календар, який видає Головна астрономічна обсерваторія НАН України, вказує, що «у північній півкулі кількість метеорів за годину близька до 10, що в два-три рази менше, ніж у південній. Метеори яскраві та швидкі, після них залишаються густі довготривалі сліди».

Звертаю увагу спостерігачів-початківців, що метеори вам треба (наголошую — треба) спостерігати візуально, тобто без допомоги біноклів і телескопів. Головна умова для цього лише одна — ясне небо.

Вдалих спостережень!

 

Докладніше про «Наше небо»

Це науково-популярний астрономічний інтернет-журнал для широкого загалу, створений у 2016 році. Назва «НАШЕ НЕБО» виникла у 1998 р. під час обговорення з директором Головної астрономічної обсерваторії Національної академії наук України академіком Я.С. Яцківим ідеї щодо заснування Київським республіканським планетарієм науково-популярного видання астрономічного змісту.

Упродовж 2006—2009 рр. я видавав малим накладом журнал «НАШЕ НЕБО.observer», а з 2010 р. веду блог «Ми і Всесвіт». Далі науково-популярні матеріали вміщуватиму головно на цьому сайті.

Іван Крячко

Написати електронний лист

Ви маєте змогу написати електронного листа з будь-якого питання щодо астрономії та інтернет-журналу «Наше небо»

Дякуємо за Вашу увагу до «Нашого неба»!

Please publish modules in offcanvas position.