Спостерігаймо Меркурій!

MercuriiДруга половина квітня 2016 року ― сприятливий період для спостережень Меркурія на зоряному небі.

До кінця квітня Меркурій видно раннім вечором у західній ділянці неба невдовзі після того, як за видноколом зникне Сонце. Планету можна спостерігати неозброєним оком, тобто без допомоги оптичних інструментів, відносно низько (трохи більше 10 кутових градусів) над обрієм упродовж однієї години в середині місяця. Наприкінці місяця її буде видно упродовж десяти хвилин майже на видноколі (кілька кутових градусів над горизонтом). Ці умови спостережень Меркурія ілюструють світлини подані нижче.

Merkurii 18 04 16На світлині показано положення Меркурія на зоряному небі 18 квітня 2016 року о 20 год. 30 хв. київського літнього часу на широті Києва. Графіка ВЦ «Наше небо» (з допомогою електронного планетарію «Stellarium»).

Merkurii 29 04 16На світлині показано положення Меркурія на зоряному небі 29 квітня 2016 року о 21 год. київського літнього часу на широті Києва. Графіка ВЦ «Наше небо» (з допомогою електронного планетарію «Stellarium»).

З усіх п’яти планет, які ми можемо бачити неозброєним оком на небі Землі, Меркурій спостерігати найважче. Це пов’язано з тим, що він ніколи не перебуває на небесній сфері далеко від Сонця ― або взагалі «ховається» в його яскравих променях, або сяє упродовж короткого часу не високо над горизонтом.

Найкращим періодом для спостережень Меркурія є той час, коли кутова відстань між планетою і Сонцем (її називають елонгацією) на небесній сфері максимальна. Найбільша східна елонгація (майже 20 кутових градусів) Меркурія припадає на 18 квітня. Цим і пояснюється сприятливий період для його спостережень.

Отже, маєте охоту побачити «наживо» Меркурій — оберіть місце для спостережень з відкритою західною частиною горизонту й розшукайте цю невловиму для багатьох планету.

Вдалих спостережень!

 

Докладніше про «Наше небо»

Це науково-популярний астрономічний інтернет-журнал для широкого загалу, створений у 2016 році. Назва «НАШЕ НЕБО» виникла у 1998 р. під час обговорення з директором Головної астрономічної обсерваторії Національної академії наук України академіком Я.С. Яцківим ідеї щодо заснування Київським республіканським планетарієм науково-популярного видання астрономічного змісту.

Упродовж 2006—2009 рр. я видавав малим накладом журнал «НАШЕ НЕБО.observer», а з 2010 р. веду блог «Ми і Всесвіт». Далі науково-популярні матеріали вміщуватиму головно на цьому сайті.

Іван Крячко

Написати електронний лист

Ви маєте змогу написати електронного листа з будь-якого питання щодо астрономії та інтернет-журналу «Наше небо»

Дякуємо за Вашу увагу до «Нашого неба»!

Please publish modules in offcanvas position.