Сполучення Юпітера і Сатурна 21 грудня 2020 року: в чому особливість?

Yupiter&Saturn 21 12 20Дві найбільші планети Сонячної системи, Юпітер і Сатурн, наближаються все ближче й ближче одна до одної на зоряному небі. 21 грудня поточного року відбудеться їх сполучення, коли відстань між світилами стане мінімальною. Таке враження, що планети зухвало порушують карантинні застереження про безпечну відстань, якої маємо дотримуватися ми на Землі в час пандемії коронавірусу. Далі докладніше про «велике» сполучення Юпітера і Сатурна.

Що таке сполучення планет?

Хоча поняття сполучення планет є цілком визначеним в астрономії, простою мовою його суть ось в чому. Спостерігач на Землі бачить їх поряд на небесній сфері, бо напрямок на планети майже збігається. Це відбувається тому, що всі планети Сонячної системи лежать приблизно в одній площині (в астрономії її називають площиною екліптики). Оскільки планети містяться від Сонця на різних відстанях і їхні періоди обертання також різні, трапляються моменти, коли із Землі їх можна бачити на тлі зір в одному напрямку.

Yupiter&Saturn 21 12 20 1v

Графічне пояснення явища сполучення планет для спостерігача на Землі. Мал. ВЦ «Наше небо» за допомогою комп’ютерної програми Solar System Scope (http://www.solarsystemscope.com).

Коли напрямок на планети збігається, то Юпітер проходить перед Сатурном і закриває його, тобто відбувається явище, яке в астрономії називають покриттям. Але це трапляється рідко, бо орбіти Юпітера і Сатурна нахилені відносно земної на 1,3° та 2,5° кутових градусів відповідно. Востаннє це було в 6857 р. до нашої ери, а наступне таке явище трапиться аж в 7541 р.

Натомість сполучення Юпітера і Сатурна трапляються кожні 20 років. Останнє було 31 травня 2000 року, але тоді планети на небесній сфері лежали недалеко від Сонця і їх важко було спостерігати.

Особливість сполучення Юпітера і Сатурна у 2020 році

Сполучення двох найбільших планет-гігантів Сонячної системи 21 грудня 2020 р. привертає увагу багатьох цінителів зоряного неба тим, що кутова відстань між планетами становитиме лише 0,1 градуса (6,1 кутових хвилин). Для порівняння: видимий кутовий розмір повного Місяця становить 0,5°, тобто Юпітер і Сатурн лежатимуть один від одного на відстані 1/5 видимого діаметра повного Місяця. Так близько планети не підходили на небесній сфері одна до одної з липня 1623 року, коли мінімальна відстань між ними становила 5,2 кутових хвилин. (У 2000 р. планети лежали на відстані 1,2° одна від одної). Після сполучення 21 грудня 2020 р. планети не будуть одна біла одної так близько на небесній сфері до 2080 року.

Yupiter&Saturn 21 12 20 2v

Зміна кутової відстань між планетами Юпітер і Сатурн упродовж 21 жовтня — 21 грудня 2020 р. Адаптація мал. з сайту https://skyandtelescope.org   ВЦ «Наше небо». 

Зауважимо, сполучення 16 липня 1623 р. спостерігати було не просто, бо відстань планет від Сонця становила 13 кутових градусів. Явище відбувалося на світлому вечірньому небі й планети доволі швидко зникли за обрієм. Тоді вже були телескопи, але свідчень телескопічних спостережень цього сполучення досі не знайдено. Останнє легко помітне сполучення Юпітера і Сатурна, коли планети лежали ближче на небесній сфері, ніж у 2020 році, було вранці 5 березня 1226 р. Тоді відстань між планетами становила 2,1 кутові хвилини і лежали вони від Сонця на відстані 48°.

Де спостерігати сполучення Юпітера і Сатурна?

На початку третьої декади грудня Юпітер і Сатурн видно на вечірньому небі в його південно-західній ділянці після заходу Сонця. На небі Сатурн міститься на захід від Юпітера і він не такий яскравий, як Юпітер. Дивлячись на них, можна легко помітити, що на відміну від мерехтливих зір, світло від Юпітер і Сатурн не мерехтить.

Цьогорічне сполучення планет відбувається також не дуже далеко від Сонця, тому в Україні це явище видно низько над обрієм. Щоб його побачити, треба знайти місце з відкритим горизонтом у напрямку на південний-захід. Висота Юпітера над горизонтом о 16 год 30 хв за київським часом становитиме трохи більше 12 кутових градусів, а приблизно о 18 год планети зайдуть за обрій. Отже, у спостерігачів буде максимум півтори години, щоб побачити сполучення планет.

Yupiter&Saturn 21 12 20 3vВигляд зоряного неба 21 грудня 2020 р. на широті Києва о 16 год 30 хв, як його моделює електронний планетарій Stellarium. Цей планетарій з такого ракурсу показує Юпітер і Сатурн на небі як одну цятку. Але спостерігач з нормальним зором має побачити їх окремо. Мал. ВЦ «Наше небо».

Багатьох цікавить запитання: «Якщо планети будуть близько одна біля одної, то чи побачимо ми їх окремо?». Люди з нормальним зором бачитимуть Юпітер і Сатурн як дві різні цятки світла. Річ в тому, що люди, щоправда з хорошим зором, можуть бачити візуально Венеру у вигляді півмісяця, а її кутовий діаметр становить одну хвилину дуги чи трохи більше. Найменша кутова відстань між Юпітером і Сатурном буде в 6 разів більшою.

Що побачать ті, хто буде спостерігати сполучення за допомогою бінокля чи телескопа?

Якщо спостерігач «озброїться» біноклем чи телескопом, то він побачить не лише яскраві цятки планет, але і їхні супутники — чотири супутники Ґалілея «вишикуються» обабіч диска Юпітера, а поряд із Сатурном буде видно найбільший його супутник Титан. Залежно від потужності телескопа, можна буде побачити смуги на диску Юпітера й кільця Сатурна.

Yupiter&Saturn 21 12 20 4vВигляд зоряного неба 21 грудня 2020 р. на широті Києва о 17 годині та схема положення Юпітера, Сатурна і найяскравіших супутників планет. Мал. ВЦ «Наше небо» за допомогою електронного планетарію Stellarium.

Де в інтернеті подивитися трансляції сполучення?

Якщо у вас не буде змоги подивитися на вечірнє небо 21 грудня 2020 року наживо, щоб побачити сполучення Юпітера і Сатурна, але матимете доступ до інтернету, то це явище планують показати науковці Головної астрономічної обсерваторії НАН України на ютуб-каналі «Все про Всесвіт»Все про Всесвіт». Зверніть увагу! Трансляція відбудеться тільки за умови ясного неба в Києві у цей день.

Мережа телескопів з віддаленим доступом Virtual Telescope Project розпочне трансляцію з 18 години за київським часом.

Трансляцію буде вести також обсерваторія Ловелла в США, щоправда за київським часом вона розпочнеться 22 грудня о 2 годині.

Ясного неба й вдалих спостережень!

Іван Крячко, 18.12.20

 

Докладніше про «Наше небо»

Це науково-популярний астрономічний інтернет-журнал для широкого загалу, створений у 2016 році. Назва «НАШЕ НЕБО» виникла у 1998 р. під час обговорення з директором Головної астрономічної обсерваторії Національної академії наук України академіком Я.С. Яцківим ідеї щодо заснування Київським республіканським планетарієм науково-популярного видання астрономічного змісту.

Упродовж 2006—2009 рр. я видавав малим накладом журнал «НАШЕ НЕБО.observer», а з 2010 р. веду блог «Ми і Всесвіт». Далі науково-популярні матеріали вміщуватиму головно на цьому сайті.

Іван Крячко

Написати електронний лист

Ви маєте змогу написати електронного листа з будь-якого питання щодо астрономії та інтернет-журналу «Наше небо»

Дякуємо за Вашу увагу до «Нашого неба»!

Please publish modules in offcanvas position.