Наприкінці вересня 2024 р. на мінімальній відстані від Сонця пройде комета Цзицзіньшань — ATLAS, яка може стати окрасою зоряного неба Землі. Нижче подано переклад з англійської замітки Боба Кінґа (Bob King) «Update: Comet Tsuchinshan-ATLAS Might Outshine Predictions», вміщеної на сайті Sky and Telescope. Будемо сподіватися, що прогнози фахівців в галузі комет збудуться і ми станемо свідками цікавої астрономічної події.
Комета Цзицзіньшань — ATLAS може перевершити прогнози
Новий прогноз яскравості комети Tsuchinshan-ATLAS підживлює наші надії на її дивовижну появу наприкінці вересня та на початку жовтня.
Террі Лавджой (Terry Lovejoy) зробив першу світлину комети Цзицзіньшань — ATLAS (C/2023 A3) з поверхні Землі 11 вересня. Він використав телеоб’єктив 135mm f/1.8 і отримав знімок з Веллінґтон-Пойнта, Квінсленд, Австралія. Авторські права на зображення: Террі Лавджой. Фото з сайту https://skyandtelescope.org.
Ми всі хочемо новин про C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS. Ну, я маю трохи. По-перше, австралійський аматор астрономії, який відкривав шість комет, Terry Lovejoy (Террі Лавджой) опублікував першу наземну фотографію C/2023 A3 після того, як вона подолала сяйво Сонця в середині серпня. Поки Лавджой не «впіймав» її 11.8 вересня за Всесвітнім часом (Universal Time, UT), комета була доступна лише космічним телескопам.
Лавджой знайшов комету в Секстанті всього за 14° від Сонця в яскравих ранкових сутінках. Її видима зоряна величина становила 5,5. На фотографії видно, що відвідувач Хмари Оорта все ще неушкоджений із яскравою, компактною комою та слабким хвостом у формі пір’я, що тягнеться вгору праворуч (на південний захід). Кутова відстань комети від Сонця на даний момент збільшується, тому незабаром ми маємо побачити більше її світлин від спостерігачів південної півкулі. Цінителі комет на 40° північної широти вперше побачать її приблизно 23 вересня.
Ще одна хороша новина прийшла до нас від Центрального бюро астрономічних телеграм (Central Bureau for Astronomical Telegrams), яке оприлюднює астрономічні новини під назвою CBET (Central Bureau Electronic Telegrams, електронні телеграми Центрального бюро). У CBET №5445, опублікованому 10 вересня, дослідник комет Джозеф Маркус (Joseph Marcus) прогнозує сильне посилення розсіювання світла комети приблизно в той час, коли вона досягне свого найбільшого фазового кута, що станеться 9 жовтня.
Розсіювання вперед частинками пилу навколо комети збільшується разом із фазовим кутом комети відносно Землі та Сонця (позначений β на діаграмі). Іншими словами, що ближче комета до Сонця на небі, тобто що ближче фазовий кут наближається до 180°, то яскравіший вигляд вона має. Під найвищими фазовими кутами комету видно майже в тому напрямку, що й Сонце, і її пил світиться яскраво, так само, як ваші видихи, освітлене Сонцем холодного ранку, мають вигляд яскравих білих хмар. Авторські права на зображення: Боб Кінґ. Фото з сайту https://skyandtelescope.org.
Ваше дихання в холодний ранок здається ще яскравішим, якщо воно підсвічується (зліва). Схожим чином зображення сяючих шлейфів води, льоду та газу, сфотографованих космічним зондом NASA «Кассіні» на Енцеладі, мали яскравіший вигляд через великий фазовий кут. В обох випадках спостерігач дивиться майже в напрямку джерела світла. Авторські права на зображення: ліворуч — Натанаель Каллон (Nathanael Callon), публічне надбання; праворуч — NASA / JPL-Caltech. Фото з сайту https://skyandtelescope.org.
Спостереження вказують на те, що комета C/2023 A3 має особливо запилений вигляд через структуру та форму її хвоста, а також той факт, що ядро утворило набагато більше пилу, ніж викиди двоатомного вуглецю (C2), газу, який надає багатьом кометам сяючий зелений відтінок.
Маркус обережно передбачає такі величини та фазові кути (він дає кути розсіювання, які я перетворив на фазові кути):
Джозеф Маркус люб’язно надав дані для цієї таблиці. Видиму візуальну зоряну величину комети визначено за очікуваною базовою зоряною величиною та додавання очікуваного збільшення яскравості внаслідок ефекту розсіювання вперед (позначеного вище як «Покращена зоряна величина»). Наприклад, 9 жовтня базова зоряна величина становить +2,1, а підвищення від прямого розсіювання становить –6,7. У сумі вони дають видиму зоряну величину –4,6.
У сукупності запиленість комети, фазовий кут і ефективне розсіювання вперед вказують на те, що комета може стати видимою вдень. Ці фактори також означають більш яскравий вигляд у сутінках, коли комету буде найкраще видно під час майбутньої появи. На відтинку часу 7 — 11 жовтня C/2023 A3 може перевищити видиму зоряну величину –2 і, можливо, це значення зросте до –4,8. Якщо це так, комету зможуть побачити уважні спостерігачі в телескопи та біноклі на денному небі неподалік від Сонця. Мені пригадується комета Макнота (C/2006 P1), яку в січні 2007 р. було видно при денному світлі приблизно з мінус шостою видимою зоряною величиною.
7 жовтня, коли комета може досягти видимої зоряної величини -2, тобто майже такої яскравості, як Юпітер, її буде видно в телескоп неподалік від Сонця. Спостерігачі мають бути обережними і захистити свої очі від Сонця. Зображення отримано за допомогою електронного планетарію Стелларіум. Фото з сайту https://skyandtelescope.org.
13 січня 2007 року комету Макнота (C/2006 P1) було видно на денному небі близько –6 зоряної величини. Наступного дня я помітив його в 4,5-дюймовий телескоп лише за 5° від Сонця. У моїх записах спостережень зазначено, що комета була яскравою, нечіткою точкою з туманною комою у формі капюшона. Авторські права на зображення Ян Марк Ворнгузен (Jan Mark Vornhusen), CC BY-SA 3.0. Фото з сайту https://skyandtelescope.org.
Як і для Tsuchinshan-ATLAS, розсіювання вперед через високий фазовий кут (149° на піку 14 січня 2007 р.) зіграло значну роль у посиленні яскравості комети Макнота. Чи можна очікувати схожої продуктивності від C/2023 A3? Так і ні. Маркус впевнений у моделі прямого розсіювання, оскільки вона була перевірена та підтверджена раніше спостереженнями комет.
«У чому я менш впевнений, так це в базовому прогнозі яскравості комети», — написав він в електронному листі.
Ми досі не знаємо власну яскравість комети Цзицзіньшань — ATLAS, бо сонячні відблиски істотно обмежили спостереження з початку серпня — за понад місяць до її перигелію 27 вересня. За відсутності цих даних прогнози видимої зоряної величини «можуть легко відхилитися від однієї або двох величин у напрямку збільшення чи зменшення до того часу, коли настане жовтень», — сказав Маркус. Сподіваюся, одужання Лавджоя спонукає до нових спостережень, які допоможуть уточнити це значення.
На цій фотографії, зробленій з обсерваторії Паранал у січні 2007 року над Тихим океаном, видно комету Макнота і планету Венера (яскраве світило праворуч внизу на світлині). Авторські права на зображення: С. Дейріс (S. Deiries) / ESO. Фото з сайту https://skyandtelescope.org.
Інша причина, чому C/2023 A3 не обов’язково може бути повторенням комети Макнота — незважаючи на сприятливу ситуацію розсіювання вперед — пов’язана з її близьким проходженням повз Сонце. C/2006 P1 зазнав більш інтенсивного нагрівання, а отже, й виділення пилу, ніж C/2023 A3, бо її проходження перигелію наблизило комету до Сонця. (Комета Макнота пройшла на відстані 25,4 мільйона кілометрів, або 15,8 мільйонів миль, від Сонця проти 58,3 мільйонів для комети Цзицзіньшань — ATLAS).
Роб Кауфман використав 200-міліметровий об’єктив, щоб зробити це зображення C/2023 A3 13 вересня з міста Хей, Новий Південний Уельс, Австралія. Висота комети над горизонтом становила всього 3,5°. Авторські права на зображення Роб Кауфман (Rob Kaufman). Фото з сайту https://skyandtelescope.org.
Комети завжди будуть неочікуваними, але мені подобається новий прогноз. Як і більшість астрономів-аматорів, я оптиміст, тому свіжа інформація та зображення лише посилюють мої очікування.
За інф. з сайту https://skyandtelescope.org підготував Іван Крячко