Коротко про «справжній парад планет»

parad planet 2024 1Коли на початку червня поточного року наші засоби масової інформації рясніли повідомленнями (посилаючись, головно, на закордонні джерела) про «рідкісний» парад планет, що мав статися 3 червня, я мовчав. Хоча знав, що в тих повідомленнях мало правди.

Тепер ситуація з парадом планет змінилася: з 20-х чисел червня і аж до середини жовтня на ранковому, а з осені й нічному, небі можна бачити без допомоги оптичних інструментів чотири планети (Юпітер, Марс, Сатурн, Меркурій), а в телескоп ще й Уран та Нептун.

parad planet 2024 2

Вигляд зоряного неба 25 червня 2024 року о 3 год 30 хв літнього київського часу на широті Києва. Мал. ВЦ «Наше небо» за допомогою електронного планетарію Stellarium.

parad planet 2024 3

Вигляд зоряного неба 15 жовтня 2024 року в 0 год 00 хв літнього київського часу на широті Києва. Мал. ВЦ «Наше небо» за допомогою електронного планетарію Stellarium.

Явище, яке називають «парад планет», розуміють по-різному: одні люди пишуть, що воно трапляється тоді, коли планети опиняються на одній лінії чи «невеликому секторі» (українська Вікіпедія) по один бік Сонця. Інші вважають, що «парад планет» — це розміщення планет на небі в «одну лінію», або їхнє «вирівнювання» (так переважно перекладають на українську англійське слово alignment).

Щоб не повторюватися, охочим більше дізнатися про такі конфігурації, раджу замітку «Парад планет», яку я написав доволі давно для сайту «Астроосвіта».

Хай там як, але спостерігати астрономічні явища, зокрема й такі, як «парад планет», — не тільки цікаво, але й корисно. Бо отримуємо власний досвід щодо таких подій, можемо пересвідчитися якими унікальними й неповторними є вони!

Тож мирного, ясного неба й вдалих спостережень!

Іван Крячко, 22 червня 2024 р.

Докладніше про «Наше небо»

Це науково-популярний астрономічний інтернет-журнал для широкого загалу, створений у 2016 році. Назва «НАШЕ НЕБО» виникла у 1998 р. під час обговорення з директором Головної астрономічної обсерваторії Національної академії наук України академіком Я.С. Яцківим ідеї щодо заснування Київським республіканським планетарієм науково-популярного видання астрономічного змісту.

Упродовж 2006—2009 рр. я видавав малим накладом журнал «НАШЕ НЕБО.observer», а з 2010 р. веду блог «Ми і Всесвіт». Далі науково-популярні матеріали вміщуватиму головно на цьому сайті.

Іван Крячко

Написати електронний лист

Ви маєте змогу написати електронного листа з будь-якого питання щодо астрономії та інтернет-журналу «Наше небо»

Дякуємо за Вашу увагу до «Нашого неба»!

Please publish modules in offcanvas position.