Коли на початку червня поточного року наші засоби масової інформації рясніли повідомленнями (посилаючись, головно, на закордонні джерела) про «рідкісний» парад планет, що мав статися 3 червня, я мовчав. Хоча знав, що в тих повідомленнях мало правди.
Тепер ситуація з парадом планет змінилася: з 20-х чисел червня і аж до середини жовтня на ранковому, а з осені й нічному, небі можна бачити без допомоги оптичних інструментів чотири планети (Юпітер, Марс, Сатурн, Меркурій), а в телескоп ще й Уран та Нептун.
Вигляд зоряного неба 25 червня 2024 року о 3 год 30 хв літнього київського часу на широті Києва. Мал. ВЦ «Наше небо» за допомогою електронного планетарію Stellarium.
Вигляд зоряного неба 15 жовтня 2024 року в 0 год 00 хв літнього київського часу на широті Києва. Мал. ВЦ «Наше небо» за допомогою електронного планетарію Stellarium.
Явище, яке називають «парад планет», розуміють по-різному: одні люди пишуть, що воно трапляється тоді, коли планети опиняються на одній лінії чи «невеликому секторі» (українська Вікіпедія) по один бік Сонця. Інші вважають, що «парад планет» — це розміщення планет на небі в «одну лінію», або їхнє «вирівнювання» (так переважно перекладають на українську англійське слово alignment).
Щоб не повторюватися, охочим більше дізнатися про такі конфігурації, раджу замітку «Парад планет», яку я написав доволі давно для сайту «Астроосвіта».
Хай там як, але спостерігати астрономічні явища, зокрема й такі, як «парад планет», — не тільки цікаво, але й корисно. Бо отримуємо власний досвід щодо таких подій, можемо пересвідчитися якими унікальними й неповторними є вони!
Тож мирного, ясного неба й вдалих спостережень!
Іван Крячко, 22 червня 2024 р.