Серпень, для всіх зачарованих зоряним небом, — місяць особливий. У серпні з неба «падає» багато «зір». Маю на увазі, звісно, метеори й найвідоміший їх потік — Персеїди. Нагадаю, що до звичайних зір метеори не належать — це явище викликають дрібні пилинки, залишки від комети Свіфта—Туттля, які потрапляють в атмосферу Землі й внаслідок «тертя об повітря» в ній «згорають».
Метеорний потік Персеїди діє з 15 липня до 17 серпня. Проте найбільшу кількість метеорів можна побачити в так звану ніч максимуму. Цього року така ніч буде з 12 на 13 серпня (що дуже важливо, спостереженням не заважатиме яскраве світло Місяця). Саме цієї ночі можна отримати максимум насолоди від споглядання неймовірно красивого астрономічного явища — метеорів.
На світлині — метеор з потоку Персеїди. Фото Богдана Боровика, 2013 р.
Де на небі треба шукати метеори? Особлива привабливість цього явища в тому, що метеори будуть заповнювати всю «кришталеву чашу» літнього неба. Тому, в яку б ділянку неба ви не дивилися, шанс побачити метеори завжди є. Але це явище має ще одну цікаву особливість — метеори, начебто, вилітають з однієї точки небесної сфери й линуть до поверхні Землі, спалахуючи кожен по-своєму в будь-якому місці зоряного неба. Ця точка має назву радіант метеорного потоку. Щоб побачити найбільше метеорів радимо зосередити увагу на тій ділянці неба, де лежить радіант.
На світлинах, поданих нижче, показано місце розміщення радіанта Персеїд на небесній сфері, а також його положення відносно сторін світу на початок і кінець зоряної ночі з 12 на 13 серпня 2015 р.
Місце положення радіанта метеорного потоку Персеїди на небесній сфері станом на вечір 12 серпня. Мал. ВЦ «Наше небо».
Положення радіанта метеорного потоку Персеїди на зоряному небі відносно сторін світу о 22 год 12 серпня 2015 р. Мал. ВЦ «Наше небо» (з допомогою електронного планетарію «Stellarium»).
Положення радіанта метеорного потоку Персеїди на зоряному небі відносно сторін світу о 4 год 13 серпня 2015 р. Мал. ВЦ «Наше небо» (з допомогою електронного планетарію «Stellarium»).
Для спостереження метеорів вам не знадобиться телескоп чи бінокль. Найкраще це явище спостерігати без допомоги будь-яких оптичних приладів. Стільчик, або лежак, і теплий одяг (уночі буде холодно, особливо перед світанком!) — ось і все ваше спорядження для таких спостережень.
Ясного неба й вдалих спостережень!