Парад планет 2020 року: що насправді?

parad planets 07 2020 1

Згідно з Термінологічним астрономічним словником парад планет — явище, коли планети Сонячної системи перебувають на одній лінії по один бік від Сонця. Оскільки планети обертаються навколо Сонця на різних відстанях і з різною швидкістю, то це явище, хоча й має ненульову ймовірність, дуже рідкісне. Розміщення планет відносно Сонця в липні 2020 року і особливості їх спостережень на зоряному небі нам допоможуть визначити дві комп’ютерні програми: Solar System Scope та Stellarium. Але спершу трохи докладніше про парад планет …

Астрономам відомі випадки, коли зовнішні планети (планети Сонячної системи, що містяться за орбітою Землі в астрономії називають зовнішніми — Авт.) шикувались не на одній лінії, а містились у вузькому секторі по один бік від Сонця. Зазначимо, що «вузький сектор» — це від 0° і до 40°, а то й більше. Якогось конкретного значення ця величина в астрономії ще не має.

Останній такий випадок припав на кінець 70-х років минулого століття. Завдяки цій просторовій конфігурації планет-гігантів тоді вдалося реалізувати відомий космічний проект — експедиції космічних зондів «Вояджер-1» та «Вояджер-2» до цих планет Сонячної системи.

Якщо в «параді» беруть участь п’ять планет і більше, то його називають великим, якщо чотири планети, то малим. Явище за участі трьох планет — це міні-парад. Так звані видимі, тобто ті, які можна спостерігати з поверхні Землі, великі паради за участі п’яти яскравих планет відбуваються не частіше ніж раз на 18—20 років, малі паради бувають частіше, а міні-паради — кожного року.

Яким є розміщення планет відносно Сонця у липні 2020 року? Візьмемо, для прикладу, 4 липня, оскільки багато засобів інформації оголосили цю дату початком великого параду планет. Подивімося на схему, вміщену нижче. На ній показано розміщення усіх планет відносно Сонця в цей день. Бачимо: Нептун, Сатурн, Юпітер, Марс, Земля, Венера і Меркурій (останні 4 планети показано на вставці великим планом) лежать в секторі розміром 90° (його показано на схемі затіненим). Уран не потрапляє в цей сектор.

parad planets 07 2020 2

Положення планет відносно Сонця 4 липня 2020 року о 4 годині київського літнього часу. Фото ВЦ «Наше небо» за допомогою симулятора Solar System Scope.

Звернімо увагу на те, що в сектор розміром близько 45° (його позначено червоними стрілками на вставці) потрапляють Сатурн, Юпітер, Марс, Земля, Венера і Меркурій. Якщо обмежити сектор Венерою, то він стане ще вужчим (за грубою оцінкою приблизно 30°) і в ньому перебувають Сатурн, Юпітер, Земля, Венера і Меркурій, тобто п’ять планет. Отже, справді маємо великий парад планет.

Розміщення усіх планет, окрім Урана, в секторі 90° по один бік від Сонця триватиме до початку третьої декади липня, допоки Меркурій не вийде за його межі. Венера вийде за межі сектора в середині серпня, а Марс — на початку другої декади вересня 2020 року.

Як побачити парад планет? Упродовж липня 2020 р. всі 7 планет Сонячної системи можна побачити на зоряному небі Землі (докладно про це сказано в рубриці «Планети» на с. 84—96 Астрономічного календаря на 2020 рік). Юпітер і Сатурн видно неозброєним оком з вечора і до ранку. На 14 липня припадає протистояння Юпітера, а на 20 липня — Сатурна. Такі періоди найсприятливіші для спостереження планет, бо їх видно всю ніч. Марс видно після опівночі в східній ділянці неба, а Венеру — перед світанком. На 22 липня припадає найбільша західна елонгація Меркурія W = 20°08′, а це означає, що планету буде видно також перед сходом Сонця.

Уран видно після опівночі, але його видима зоряна величина становить 5,7, тобто лежить майже на межі можливостей людського ока. Щоб знайти планету треба скористатися біноклем чи телескопом. Для спостережень Нептуна (видима зоряна величина 7,9) потрібен телескоп. Планету можна спостерігати ще до опівночі.

Ми радимо охочим побачити одразу найбільшу кількість планет спробувати зробити це 22 липня, починаючи з 3 год 30 хв київського літнього часу. На цей момент буде видно неозброєним оком Венеру, Марс, Сатурн і Юпітер (ця планета міститиметься на висоті 7° над обрієм). З 4 години до них приєднається Меркурій — зійде над горизонтом. Така конфігурація показана на схемі, вміщеній нижче.

parad planets 07 2020 3Положення планет (для Урана і Нетуна показано ділянки неба, де містяться ці планети) на зоряному небі 22 липня 2020 року о 4 годині київського літнього часу. Синя дуга позначає кутову відстань між Меркурієм і Юпітером, що становить на цей момент часу 166°25¢. Фото ВЦ «Наше небо» за допомогою електронного планетарію Stellarium.

Зверніть увагу! Станом на 4 годину ранку 22 липня Меркурій і Юпітер будуть низько над видноколом, тому місце для спостережень треба обирати з відкритим горизонтом. Якщо почекаєте ще 30 хвилин, то Меркурій підніметься вище і шанси побачити його зростуть. Небо, однак, стане значно світлішим. Натомість Юпітер на цей час перебуватиме вже на горизонті.

Ясного неба і вдалих спостережень!

Підготував Іван Крячко

Докладніше про «Наше небо»

Це науково-популярний астрономічний інтернет-журнал для широкого загалу, створений у 2016 році. Назва «НАШЕ НЕБО» виникла у 1998 р. під час обговорення з директором Головної астрономічної обсерваторії Національної академії наук України академіком Я.С. Яцківим ідеї щодо заснування Київським республіканським планетарієм науково-популярного видання астрономічного змісту.

Упродовж 2006—2009 рр. я видавав малим накладом журнал «НАШЕ НЕБО.observer», а з 2010 р. веду блог «Ми і Всесвіт». Далі науково-популярні матеріали вміщуватиму головно на цьому сайті.

Іван Крячко

Написати електронний лист

Ви маєте змогу написати електронного листа з будь-якого питання щодо астрономії та інтернет-журналу «Наше небо»

Дякуємо за Вашу увагу до «Нашого неба»!

Please publish modules in offcanvas position.