Коли комета ATLAS (C/2019 Y4) у квітні стала руйнуватися та згасати, наші сподівання на яскраву комету цієї весни виявились марними. Але ситуацію вирішила врятувати комета SWAN (C/2020 F8), яка швидко рухається по небу в своїй зеленій оправі! Її виявив 25 березня поточного року австралійський аматор астрономії Майкл Маттіаццо (Michael Mattiazzo) на знімках, отриманих інструментом SWAN (Solar Wind ANisotropies) з облавку Сонячної та геліосферної обсерваторії (Solar and Heliospheric Observatory, SOHO) NASA. Станом на 5 травня видима зоряна величина комети зросла до 5,2. У неї візуально видно хвіст розміром 1°, який на фотографіях простежується до розкішних 6—8 кутових градусів.
Космічний телескоп імені Габбла дав змогу астрономам докладно побачити розпад ядра комети ATLAS (C/2019 Y4). За допомогою цього телескопа 20 квітня було виявлено приблизно 30 фрагментів комети, а 23 квітня — 25 частин. Комету виявили в грудні 2019 року за результатами дослідження ATLAS (Asteroid Terrestrial-impact Last Alert System). Фото з сайту https://skyandtelescope.org.
Хоча комета ATLAS досі має дев’яту видиму зоряну величину, на фотографіях, зроблених як аматорами, так і Космічним телескопом імені Габбла, чітко видно роздроблене ядро, розбите на десятки, якщо не сотні фрагментів. Незрозуміло, чому так трапилося, але астрономи схильні вважати, що ядро могло зруйнуватися внаслідок сублімації льоду. Уявіть комету, як мішок з струменями газу і пилу, що спонтанно проникають крізь його обшивку назовні то тут, то там. Майбутнє ATLAS тьмяне (очевидний каламбур), але аматори і професіонали захоплені його прогнозуванням, зважаючи на природу комет, як крихких агломерацій льоду й пилу.
Цей фотомонтаж показує збільшення яскравості та складності комети SWAN між 13 та 30 квітня поточного року, коли її видима зоряна величина зросла з 7,8 до 5,2. Фото з сайту https://skyandtelescope.org.
Початок травня був найкращим часом для спостерігачів Південної півкулі, щоб побачити комету SWAN. Наприкінці першої декади травня комета має з’явитися на небі Північної півкулі дуже низько над обрієм в східній ділянці під час ранкових сутінків, коли вона перейде з сузір’я Кита в сузір’я Риб. Висота комети над східним горизонтом залежить від географічної широти місця спостережень. На широті Києва комету можна пробувати шукати на зоряному небі приблизно від 15 травня до початку червня. Максимальна видима зоряна величина 2,8 очікується близько 21 травня. Висота комети над горизонтом 20 травня о 3 годині ночі становитиме близько 8°, а о 4 годині — близько 15°. Але, що ближче до світанку, то небо буде світлішим і побачити комету буде важко, а то й взагалі неможливо.
На мапі показано шлях комети SWAN на зоряному небі з 7 до 30 травня 2020 року. Її щоденне положення відмічено для 0 год Всесвітнього часу (+ 3 год, щоб отримати значення літнього київського часу). Фото з сайту https://skyandtelescope.org.
12 травня комета пройде від Землі на відстані близько 83 мільйонів кілометрів і 27 травня прийде перигелій на відстані 64 мільйонів кілометрів від Сонця.
Орбіта комети нахилена на 110,8 ° до площини екліптики, тому вона круто піднімається над орбітами планет (над Північним полюсом Землі). Положення комети SWAN показано 12 травня, коли вона проходить найближче до Землі. Її орбітальний період ще точно невідомий (його значення оцінюють в межах сотні тисяч — мільйони років). Фото з сайту https://skyandtelescope.org.
Комету також буде видно на вечірньому небі: приблизно з 23 травня до 10 червня спостерігачі у північних широтах можуть знайти її після закінчення вечірніх присмерків (не раніше 22 год 30 хв за київським літнім часом), коли вона переходитиме зі східної частини сузір’я Персея в сузір’я Візничого. Її висота над горизонтом буде низькою (не вище 15° наприкінці травня). Хоча видима зоряна величина комети SWAN протягом цього періоду спадає від величини 2,8 до 5, її видно у вечірні години на більш темному небі, ніж це було у період ранкової видимості.
Можливо, що SWAN розвине довгий яскравий хвіст, спрямований від Сонця. У будь-якому разі комета є гарною ціллю для візуальних спостережень. Не завадить бінокль, який дасть змогу побачити її краще. Ця комета — спокуслива ціль для астрофотографів.
Комета SWAN упродовж періоду видимості матиме кілька зближень з об’єктами далекого космосу та яскравими зорями, зокрема 17 травня вона буде біля галактики NGC 925 в сузір’ї трикутника, 20 травня — на відстані 0,5° від Алголя (найяскравіша зоря сузір’я Персея), 2 червня пройде на кутовій відстані в 1° повз Капеллу (сузір’я Візничого).
І насамкінець. Ще одна нещодавно відкрита комета має хороші перспективи стати видимою на зоряному небі. Комету NEOWISE (C/2020 F3) виявила в березні місія NASA NEOWISE — інфрачервоний телескоп WISE, який виконує пошук астероїдів. На початку травня вона мала 11 видиму зоряну величину. Новий об’єкт зараз рухається з сузір’я Зайця до сузір’я Оріона і наразі його видно лише в Південній півкулі. Він зникне на сонячному відблиску На початку червня він зникне у променях Сонця, а потім в липні повернеться на світанкове небо в сузір’ї Візничого для спостерігачів Північної півкулі. Спостерігачі очікують, що вона досягне 3 або 3,5 видимої зоряної величини. Хоча комета буде міститися низько над обрієм, але за таких умов її можна буде побачити неозброєним оком.
За інф. з сайту https://skyandtelescope.org під умови спостережень з території України адаптував Іван Крячко