Не проґавте 19 лютого 2019 року найбільший Супермісяць

Supermoon 19 02 19 0Якщо раннім вечором 19 лютого поточного року вам буде доступна східна ділянка неба, обов’язково подивіться на повний Місяць, який в цей час висітиме низько над обрієм. Можливо, він здаватиметься вам трохи більшим, ніж зазвичай, — і це пов’язано не лише з відомою ілюзією, що видимі розміри Місяця більші, коли він лежить низько над горизонтом. Цей повний Місяць справді буде найбільшим з усіх, які ви побачите протягом року.

 

Supermoon 19 02 19 1

Вигляд східної ділянки зоряного неба 19 лютого 2019 року о 18 год київського часу на широті Києва. На рисунку позначено найяскравіші зорі та показано положення Місяця. Мал. ВЦ «Наше небо» з допомогою електронного планетарію Stellarium.

Орбіта Місяця не колова, а її найближча до Землі точка називається перигей і її положення у космічному просторі змінюється кожного календарного місяця (тому мінімальна відстань між Землею і Місяцем також змінюється в певних межах — Ред.). У вівторок, 19 лютого 2019 р., о 9 год 09 хв за всесвітнім часом (UT, або об 11 год 09 хв. київського часу) буде найближчий перигей 2019 року, коли відстань між центрами Землі й Місяця становитиме 356,763 кілометрів. Ближче до Землі Місяць підійде наступного разу тільки 24 грудня 2026 р. Але це не стане рекордом — мінімальна в ХХІ ст. відстань (356,447 км) між Землею і Місяцем буде 6 грудня 2052 року.

Supermoon 19 02 19 2

Орбіта Місяця еліптична, тому він то наближається до нашої планети, то віддаляється від неї. Коли Місяць у фазі повні проходить найближче повз Землю, його називають Супермісяцем. У перигеї — в найближчій до Землі точці своєї орбіти — він може бути на 14 відсотків ближче до нашої планети, ніж у апогеї, коли Місяць перебуває від неї найдальше. Супермісяць видається набагато більшим в діаметрі ще й тому, що він на 30% яскравіший, ніж під час звичайної повні. Фото з сайту https://astronomynow.com.

Оскільки 19 лютого 2019 р. Місяць проходить перигей за кілька годин до фази повні (повний Місяць о 17 год 54 хв за київським часом), то його диск буде на 8 відсотків більшим, ніж у середньому. Таке явище називають Супермісяцем. Ця назва — її першим запровадив астролог Річард Нолле (Richard Nolle) в 1979 р. (Ред.) — набагато лаконічніша, ніж термін «перигей-сизигія системи Земля—Місяць—Сонце», якому віддають перевагу астрономи.

Supermoon 19 02 19 3

Фаза повні, тобто повний Місяця, 19 лютого настає лише через 6 год 45 хв після перигея, найближчої до Землі точки еліптичної орбіти Місяця. Цей рисунок показує видимий розмір повного Місяця (ліворуч), що буде майже на 8% більшим, ніж у середньому (праворуч). Повний Місяць, який трапляється в момент, близький до перигею, називають Супермісяцем. Астрономи віддають перевагу менш відомому терміну «перигей-сизигія системи Земля—Місяць—Сонце». Фото з сайту https://astronomynow.com.

Окрім цього, повний Місяць у вівторок 2019 р. буде не лише найбільшим у поточному році, але він також стане третім за величиною повним Місяцем наступних 10 років. Фактично, нам доведеться чекати до грудня 2026, щоб побачити ще більший повний Місяць (якщо брати відстані між тілами від центра Землі).

За інф. з сайту https://astronomynow.com

Докладніше про «Наше небо»

Це науково-популярний астрономічний інтернет-журнал для широкого загалу, створений у 2016 році. Назва «НАШЕ НЕБО» виникла у 1998 р. під час обговорення з директором Головної астрономічної обсерваторії Національної академії наук України академіком Я.С. Яцківим ідеї щодо заснування Київським республіканським планетарієм науково-популярного видання астрономічного змісту.

Упродовж 2006—2009 рр. я видавав малим накладом журнал «НАШЕ НЕБО.observer», а з 2010 р. веду блог «Ми і Всесвіт». Далі науково-популярні матеріали вміщуватиму головно на цьому сайті.

Іван Крячко

Написати електронний лист

Ви маєте змогу написати електронного листа з будь-якого питання щодо астрономії та інтернет-журналу «Наше небо»

Дякуємо за Вашу увагу до «Нашого неба»!

Please publish modules in offcanvas position.