У 2023 р. ніч максимуму метеорного потоку Леоніди припадає з 17 на 18 листопада. За прогнозами фахівців, які вивчають метеори, найбільшу кількість «зір, що падають з неба» слід очікувати 18 листопада о 5 год 33 хв за Всесвітнім часом (о 7 год 33 хв за київським часом). Тож найкращий час для спостережень — ранкові години цього дня. Проте, спостереження можна розпочинати пізнього вечора чи вже ночі 17 листопада, коли над обрієм з’явиться голова небесного Лева.
Місце на небесній сфері, звідки, як здається, вилітають метеори — радіант — лежить у сузір’ї Лева. Ця ділянка неба доступна для спостережень на географічній широті Києва з 23 години. Далі вона буде підніматися все вище й вище і о 5 годині ранку буде на висоті майже 60 градусів над горизонтом (див. рис. нижче).
Положення радіанта метеорного потоку Леоніди на зоряному небі 18 листопада 2023 р. о 5 годині київського часу на широті Києва. Рис. ВЦ «Наше небо» за допомогою електронного планетарію Stellarium.
Цьогоріч небесні умови для спостережень Леонід сприятливі, бо не буде головного світила, яке суттєво заважає спостерігати метеори будь-яких потоків, — Місяця. Він зайде за небосхил після сьомої вечора 17 числа і знову з’явиться на небі тільки наступного дня вдень.
Для спостережень метеорів, які для всіх інших астрономічних спостережень, крім відсутності яскравих штучних вогнів (засвітки), ще потрібне ясне небо. Або принаймні з незначною хмарністю. Якою буде погода в ніч максимуму Леонід у 2023 р. в Україні загалом і в окремих її районах сказати складно. Здебільшого небо захмарене частіше, ніж цього хотіли б астрономи-спостерігачі.
Щоб не повторювати сказане раніше про Леоніди, рекомендую замітку «Метеори з потоків Леоніди та Альфа Однорога: коли, де і як спостерігати в 2019 році?», вміщену на цьому ж сайті. В ній трохи докладніше сказано про джерело потоку та метеорні дощі, які він періодично породжує.
Ясного неба і вдалих спостережень!
Підготував Іван Крячко