2023 року астрономічні обставини (найважливіша — відсутність яскравого світла Місяця) напрочуд сприятливі для спостережень метеорів з потоку Ґемініди. Як у ніч з 13 на 14, так і в ніч з 14 на 15 грудня Місяця на зоряному небі не буде (він сходить вдень і заходить за обрій через 40 хв після Сонця).
Тож, якщо пощастить з погодою (це ще один суттєвий фактор для астрономічних спостережень), тобто буде ясне небо, всі небайдужі до небесних явищ матимуть насолоду бачити повільні, яскраві та рясні метеори. Фахівці вважають, що Ґемініди — це найсильніший метеорний потік року, коли за оптимальних умов спостереження видно до 120 метеорів на годину.
Згідно з передбаченнями тих-таки фахівців з метеорних справ, максимум метеорного потоку Ґемініди в 2023 р. буде о 19 год 00 хв за Всесвітнім часом — це 21 година за київським часом. На цей момент радіант потоку для спостерігача, що перебуває на широті Києва, лежатиме на висоті майже 35° над горизонтом в східній ділянці неба.
Положення радіанта метеорного потоку Ґемініди на зоряному небі 14 грудня 2023 року о 21 годині київського часу для спостерігача, який перебуває на широті Києва. Фото ВЦ «Наше небо» за допомогою електронного планетарію Stellarium.
Найбільшою висота радіанта над обрієм буде о 2 год ночі — понад 72°. До 6 години ранку вона спаде до 42 кутових градусів. Як бачите, місце звідки будуть «виходити» метеори в ніч з 14 на 15 грудня буде на небі досить високо, а це також важливо. Бо коли радіант лежить низько на небі, то більшість метеорів, що рухаються вниз, зникають за горизонтом.
Кількість метеорів також зростає в ранкові години, бо Земля, що обертається, повернута «обличчям» у напрямку свого орбітального руху. Космічний пил з підвищеною швидкістю врізається в атмосферу планети, що спричиняє появу яскравіших метеорів. З тієї ж причини якась частина невидимих людським оком метеорів досягає порогу видимості, що збільшує загалом їхню кількість.
Здебільшого метеорний потік буде найсильнішим перед світанком (як показано ліворуч), коли орбітальна швидкість Землі поєднується зі швидкістю метеорних частинок. Це збільшує швидкість їх входження в атмосферу. Ті метеороїди, що проникають в атмосферу із «заднього» боку Землі, мають меншу швидкість входження і тому спричиняють появу менш яскравих метеорів. Адаптація рисунка з сайту https://skyandtelescope.org/astronomy-news/get-ready-to-greet-the-geminids/.
Вкотре нагадаю, що для спостережень метеорів не потрібне спеціальне астрономічне спорядження: теплий одяг і тепле взуття, відкидне крісло та гарячий чай чи кава (інший напій за вашим смаком) — ось що має бути з вами. Бажано взяти також ковдру, щоб вкриватися, коли будете сидіти в кріслі.
Ґемініди спалахують у будь-якій точці неба, а тому найкраще дивитися туди, де небо найтемніше у вашій місцевості. Якщо у вас темне небо (ви далеко від міст і селищ), тоді нахиліть спинку крісла назад приблизно наполовину і спостерігайте ділянку неба обабіч радіанта під кутом від 45° до 90°. За такого погляду краєм ока ви бачитимете довші і яскравіші метеори.
Про інші аспекти метеорного потоку Ґемініди я розповідав у замітці «Метеорний потік Ґемініди 2022: що, де, як спостерігати». Маєте охоту — читайте!
І насамкінець. Якщо 13—14 грудня буде хмарно, маємо запасний варіант. Популяризатор астрономії Джанлука Масі (Gianluca Masi) проведе за допомогою The Virtual Telescope Project пряму трансляцію спостережень метеорів 13 і 14 грудня, починаючи з 23 год 00 хв за Всесвітнім часом.
Ясного неба і вдалих спостережень!
Підготував Іван Крячко