Комета Леонарда: коли, де і як побачити?

Comet Leonard 1Наприкінці поточного року нам, можливо, пощастить побачити без допомоги телескопів нову комету.

Її відкрив 3 січня 2021 року Ґрег Леонард (Greg Leonard) в обсерваторії Маунт-Леммон в Аризоні, де в рамках Каталінського огляду неба (Catalina Sky Survey, CSS) виконує пошук малих тіл Сонячної системи, що наближаються до нашої планети й можуть зіткнутися з нею. За давно усталеною в астрономії традицією нову комету назвали за прізвищем її відкривача, тобто комета Леонарда. Повна її назва — комета C/2021 A1 (Leonard).

На момент відкриття комета Леонарда перебувала на відстані приблизно 750 мільйонів кілометрів від Сонця і 738 млн км від Землі й мала вигляд слабкої цятки 19-ї видимої зоряної величини у сузір’ї Гончих Псів.

Згідно з оцінками астрономів, комета Леонарда походить із Хмари Епіка — Оорта. Кут нахилу орбіти комети до площини екліптики становить приблизно 133 градуси. Це означає, що комета має ретроградний рух, тобто вона обертається навколо Сонця у протилежному напрямку, ніж всі інші основні об’єкти Сонячної системи.

Швидкість руху комети велика. Відносно Землі її швидкість становить 254 412 км/год або 70,67 км на секунду. Досі (на початок листопада) комета рухається до Сонця і, згідно з розрахунками орбіти, пройде повз нього найближче (точку перигелію) 3 січня 2022 року, тобто рівно через рік після відкриття. Мінімальна відстань становитиме 92 мільйони кілометрів. Після цього комета почне віддалятися від Сонця.

Comet Leonard 2

Орбіта комети Леонарда. Положення комети на орбіті показано станом на 12 грудня 2021 року. Фото з сайту https://theskylive.com.

За оцінками фахівців Лабораторії реактивного руху NASA комета пройде на мінімальній відстані від Землі 12 грудня о 13 год 54 хв за Всесвітнім часом (UTC). Ця відстань — 34 902 292 км — буде абсолютно безпечною для нашої планети. Приблизно в ці дні (12—15 грудня) комета Леонарда досягне максимальної яскравості.

Коли (в який час) спостерігати комету Леонарда?

До 12 грудня 2021 року комета перебуватиме у північні півкулі небесної сфери, а це означає, що до цього часу в мешканців північної півкулі Землі не погані умови для її спостережень. Від початку другої декади листопада комету можна спостерігати після опівночі до світанку в північно-східній та східній ділянках неба. Поступово час її ранкової видимості зменшуватиметься і після 15 грудня мешканцям північної півкулі Землі вже треба шукати комету на вечірньому небі. Зробити це буде важко, бо в цей час вона лежатиме на небесній сфері (у південно-західній її ділянці) відносно недалеко від Сонця й низько над обрієм.

Comet Leonard 3

Положення комети Леонарда на зоряному небі о 4 год київського часу 15 листопада (ліворуч) та о 6 год київського часу 12 грудня (праворуч) 2021 року для спостерігача, який перебуває на широті Києва. Фото ВЦ «Наше неба» за допомогою електронного планетарію Stellarium.

Отже, для мешканців північної півкулі Землі найкращий період спостереження комети Леонарда триватиме до кінця першої декади грудня поточного року.

Де на зоряному небі спостерігати комету Леонарда?

До 10 листопада 2021 року комета перебуватиме в межах сузір’я Великої Ведмедиці; далі перейде в сузір’я Гончих Псів, наприкінці листопада буде в сузір’ї Волосся Вероніки, а протягом перших трьох днів грудня вона знову буде рухатися в межах сузір’я Гончих Псів. 3 грудня 2021 року о 4 ранку UTC комета Леонарда пройде дуже близько до кулястого скупчення M3 в цьому сузір’ї. Це буде дуже гарна можливість як для спостерігачів, які спробують її побачити неозброєним оком чи за допомогою бінокля, так і для тих, хто займається астрофотографією. Потім комета перейде до сузір’я Волопаса, а далі Змії. 12 грудня, коли її орбіта перетне небесний екватор, комета перебуватиме у сузір’ї Змієносця.

Comet Leonard 4Мапа-схема переміщення комети Леонарда по небесній сфері з середини листопада до 12 грудня 2021 року. Мал. ВЦ «Наше небо» за допомогою сайту https://in-the-sky.org.

Як побачити комету Леонарда?

Наближаючись до перигелію комета Леонарда поступово ставатиме яскравішою і згідно з прогнозами може досягти 5 — 2,2 (що менше це число, то яскравішим є небесне світило) видимої зоряної величини. Якщо цей прогноз справдиться, то комету можна буде побачити без допомоги оптичних приладів! Звісно, вона не стане разючим видовищем і за яскравістю не зрівняється з кометою NEOWISE (C/2020 F3), яку ми спостерігали торік. Але це гарний шанс побачити ще одну комету, нехай, можливо, не візуально, а за допомогою простого бінокля. Тим паче, що саме цю комету більше ніхто з нинішніх мешканців Землі не побачить — в черговий раз вона повернеться до Сонця через 80 000 років.

Comet Leonard 5На діаграмі показано три можливі «сценарії» для кривої блиску комети Леонарда (зміни її видимої зоряної величини з часом). Чорними і синіми точками відповідно позначено спостережні дані з Бази даних спостережень за кометами (Comet Observation Database, COBS) та Центру малих планет (Minor Planet Center, MPC). Крива сірого кольору — це розраховані видимі зоряні величини за даними Електронного циркуляру малих планет, тобто найостанніших спостережних даних. Червону криву побудовано на основі нещодавніх спостережень COBS/MPC. Зелений пік на ймовірній кривій блиску комети виникає, якщо врахувати ефект прямого розсіювання. Фото з сайту http://astro.vanbuitenen.nl/comet/2021A1.

Насамкінець підкреслю: поведінку будь-якої комети, а особливо нещодавно відкритої, важко передбачити. Ця особливість — одна з тих, що роблять такі об’єкти цікавими для спостережень.

Підсумок. Комета C/2021 A1 (Leonard) З січня 2022 р. пройде на мінімальній відстані від Сонця, а перед тим — на початку другої декади грудня — стане, можливо, видимою неозброєним оком.

Ясного неба й вдалих спостережень!

За даними з різних інтернет-джерел підготував Іван Крячко

Докладніше про «Наше небо»

Це науково-популярний астрономічний інтернет-журнал для широкого загалу, створений у 2016 році. Назва «НАШЕ НЕБО» виникла у 1998 р. під час обговорення з директором Головної астрономічної обсерваторії Національної академії наук України академіком Я.С. Яцківим ідеї щодо заснування Київським республіканським планетарієм науково-популярного видання астрономічного змісту.

Упродовж 2006—2009 рр. я видавав малим накладом журнал «НАШЕ НЕБО.observer», а з 2010 р. веду блог «Ми і Всесвіт». Далі науково-популярні матеріали вміщуватиму головно на цьому сайті.

Іван Крячко

Написати електронний лист

Ви маєте змогу написати електронного листа з будь-якого питання щодо астрономії та інтернет-журналу «Наше небо»

Дякуємо за Вашу увагу до «Нашого неба»!

Please publish modules in offcanvas position.