Коли і як спостерігати комету 46P/Віртанен?

comet 46P Wirtanen mГрудень 2018 року цікавий для зачарованих зоряним небом не тільки метеорами з потоку Ґемініди, але й кометою 46P/Віртанен. Центр Малих планет Смітсонівської астрофізичної обсерваторії прогнозує її максимальну видиму зоряну величину +8, але окремі спостерігачі комет дають значно оптимістичніші значення — до +3 в середині грудня. (Пам’ятаймо, без допомоги оптичних приладів на зоряному небі можна бачити об’єкти до +6 видимої зоряної величини.) Отже, можливо буде шанс побачити комету 46P/Віртанен неозброєним оком!

Щоправда, зробити це буде не просто. Кутові розміри комети (в ніч найближчої її відстані до Землі) становитимуть, імовірно, від 1° до 1,5°, тобто будуть удвічі — тричі більшими видимого діаметра повного Місяця. Дифузний («розмитий») об’єкт таких видимих розмірів дуже важко розгледіти на тлі зоряного неба. На світлому небі міста чи селища знайти великий і тьмяний об’єкт — непосильне завдання. Тому тим, хто має охоту влаштувати «полювання» на комету без допомоги фотоапаратів і телескопів, треба шукати місце з якомога темнішим зоряним небом.

comet 46P Wirtanen 1

Світлина з кометою 46P/Віртанен (зелена цятка на зображенні праворуч над лісом) від чеського астрофотографа Петра Горалека (Petr Horálek). Фото з сайту www.astronom.cz.

З середини грудня спостерігати комету заважатиме також світло Місяця. Найменше часу для її пошуків на темному небі буде в околі 22 грудня — на цю дату припадає повня. Після повного Місяця з’явиться можливість шукати комету на вечірньому небі. Перед Новим роком вона буде на темному небі без Місяця більшу частину ночі.

comet 46P Wirtanen 2

Мапа-схема, що показує шлях комети 46P/Віртанен по небесній сфері протягом другої — третьої декад грудня 2018 року. Фото ВЦ «Наше небо».

Комета 46P/Віртанен пройде на мінімальній відстані від Сонця 12 грудня. Найближче до Землі вона буде 16 грудня 2018 р. о 15 год 06 хв київського часу — відстань становитиме 11 586 350 кілометрів (приблизно в 30 разів далі, ніж відстань до Місяця). До кінця 2018 року шлях комети 46P/Віртанен лежатиме по сузір’ях Еридана, Риб, Тельця, Візничого і Рисі. В ніч наближення до Землі вона буде міститися поблизу розсіяного зоряного скупчення Плеяди. А в ніч з 22 на 23 грудня пройде в кількох кутових градусах від яскравої жовто-білої зорі Капелла з сузір’я Візничого.

Комету, як об’єкт 17-ї зоряної величини на фотоплатівці, відкрив 15 січня 1948 р. Карл Альвар Віртанен (Carl Alvar Wirtanen) в Астрономічній обсерваторії Ліка в Каліфорнії (США). Спочатку її орбітальний період становив приблизно 6,7 років. Проте, після кількох проходів комети повз Юпітер і через спричинений ним гравітаційний вплив, її період обертання навколо Сонця скоротився до 5,5 років. Розміри ядра комети 46P/Віртанен становлять 1,2 км. Натомість її кома (газова оболонка довкола ядра) більша, ніж планета Юпітер.

Отже, природа вкотре дарує нам шанс побачити цікавий небесний об’єкт! Можливо, навіть без допомоги бінокля чи телескопа. Єдине, на що варто сподіватися, то це на ясне зоряне небо. Якщо ж вам не випадає спостерігати комету «наживо», то є ще одна можливість її побачити. Мережа телескопів-роботів (Virtual Telescope Project) планує безкоштовно транслювати на своєму сайті спостереження комети 12 і 16 грудня 2018 року з 0,00 годин київського часу (22:00 UTC). Вхід в мережу за цим посиланням.

За інф. з Інтернету підготував Іван Крячко

Докладніше про «Наше небо»

Це науково-популярний астрономічний інтернет-журнал для широкого загалу, створений у 2016 році. Назва «НАШЕ НЕБО» виникла у 1998 р. під час обговорення з директором Головної астрономічної обсерваторії Національної академії наук України академіком Я.С. Яцківим ідеї щодо заснування Київським республіканським планетарієм науково-популярного видання астрономічного змісту.

Упродовж 2006—2009 рр. я видавав малим накладом журнал «НАШЕ НЕБО.observer», а з 2010 р. веду блог «Ми і Всесвіт». Далі науково-популярні матеріали вміщуватиму головно на цьому сайті.

Іван Крячко

Написати електронний лист

Ви маєте змогу написати електронного листа з будь-якого питання щодо астрономії та інтернет-журналу «Наше небо»

Дякуємо за Вашу увагу до «Нашого неба»!

Please publish modules in offcanvas position.