Часткове сонячне затемнення 25 жовтня 2022 року: перебіг явища в Україні

SEclipse 25 10 22 1За умови ясного неба чи бодай мінливої хмарності, 25 жовтня поточного року в Україні можна буде спостерігати цікаве астрономічне (саме так, астрономічне, а не астрологічне!) явище — затемнення Сонця. Воно буде частковим, тобто Місяць закриє тільки якусь частину сонячного диска. Приблизно так, як показано на світлині ліворуч. Про перебіг цього явища в Україні йдеться далі.

Для Землі затемнення почнеться над Ісландією об 11 год 58 хв, а закінчиться над Аравійським морем о 16 год 02 хв за київським літнім часом. Максимальна фаза затемнення — момент, коли Місяць закриє найбільшу частину диска Сонця, — буде о 14 годині над Сибіром. Загальна тривалість затемнення становитиме понад чотири години. «Надкушене» Сонце побачать мешканці в Європі, у північно-східній Африці, на Середньому Сході та в західній частині Азії (див. мал. нижче).

SEclipse 25 10 22 2Затемнена область на мапі земної кулі — це місце, де 25 жовтня 2022 року буде видно часткове сонячне затемнення. Фото з сайту https://en.tutiempo.net.

Не треба, мабуть, пояснювати, що тривалість і фаза затемнення (частина сонячного диска, яку закриває Місяць; її значення виражають у відсотках або десяткових дробах) для ріжних районів земної кулі є ріжною. Для деяких українських міст ці значення наведено у поданій нижче таблиці.

SEclipse 25 10 22 3Обставини часткового сонячного затемнення 25 жовтня 2022 року для окремих міст (головно обласних центрів) в Україні. Таблиця з Астрономічного календаря на 2022 рік, який щорічно видає Головна астрономічна обсерваторія НАН України. Джерело: https://mao.kiev.ua/docs/artid080_calendar-2022.pdf.

З таблиці видно, що в Ужгороді фаза затемнення становитиме 0,5, а в Луганську — 0,68. Тобто майже всюди в Україні під час максимальної фази затемнення буде закрито не менше половини диска Сонця. Звісно, це не повне затемнення, але такі доволі великі фази зроблять це явище помітним навіть для тих, хто про нього не знатиме.

SEclipse 25 10 22 4Приблизно такий вигляд матиме картина часткового сонячного затемнення для Києва в момент максимальної його фази. Фото ВЦ «Наше небо» за допомогою електронного планетарію Stellarium.

Якщо у день затемнення в Києві буде ясне небо, то  Головна астрономічна обсерваторія НАН України організує пряму трансляцію цього явища на ютуб-каналі «Все про Всесвіт».

SEclipse 25 10 22 5Афіша трансляції часткового сонячного затемнення 25 жовтня 2022 року з Головної астрономічної обсерваторії НАН України. Фото ВЦ «Наше небо».

Багато хто, зокрема проєкт віртуального телескопа (Італія), Королівська Гринвіцька обсерваторія в Лондоні, Реймський планетарій (Франція), планують прямі етери під час затемнення. Тому, якщо погода не дозволить спостерігати це явище наживо, то його перебіг можна буде спостерігати в Інтернеті.

Мирного та ясного неба і вдалих спостережень!

Іван Крячко, 17 жовтня 2022 року

Докладніше про «Наше небо»

Це науково-популярний астрономічний інтернет-журнал для широкого загалу, створений у 2016 році. Назва «НАШЕ НЕБО» виникла у 1998 р. під час обговорення з директором Головної астрономічної обсерваторії Національної академії наук України академіком Я.С. Яцківим ідеї щодо заснування Київським республіканським планетарієм науково-популярного видання астрономічного змісту.

Упродовж 2006—2009 рр. я видавав малим накладом журнал «НАШЕ НЕБО.observer», а з 2010 р. веду блог «Ми і Всесвіт». Далі науково-популярні матеріали вміщуватиму головно на цьому сайті.

Іван Крячко

Написати електронний лист

Ви маєте змогу написати електронного листа з будь-якого питання щодо астрономії та інтернет-журналу «Наше небо»

Дякуємо за Вашу увагу до «Нашого неба»!

Please publish modules in offcanvas position.