Нові дані допомагають звузити коло пошуків придатних для життя екзопланет

Оцінка екзопланет показує, що багато з них мають ексцентричну орбіту навколо своєї зорі, що, ймовірно, унеможливлює життя.

news 30 05 23 v

Діаметр карликових зір спектрального класу M, що становлять 70% усіх відомих зірок, становить щонайбільше половину поперечника Сонця. А ще, вони набагато холодніші, тому для того, щоб мати рідку воду, а отже, і життя, екзопланети, які обертаються навколо таких зір, мають лежати біля них дуже близько.

Проблема полягає в тому, що через дуже близьке розташування, багато потенційно придатних для життя екзопланет піддаються «припливному нагріванню». Якщо їхня орбіта має занадто витягнуту форму, то в різних точках орбіти на ці планети діє різна сила тяжіння. Це спричиняє надто сильне її нагрівання. Отже, хоча планета технічно міститься в зоні життя, орбіта не дає їй змоги фактично бути придатною для життя.

Що менш кругова орбіта, то більш «ексцентрична». Більшість планетних орбіт не є ідеально коловими, зокрема й орбіта Землі, яка наближається до Сонця найближче в січні, а найдальше — у липні. Проте Земля лежить досить далеко від Сонця, тому її ексцентриситет не має великого впливу на її клімат. Але це не так для планет, що обертаються навколо M-карликових зір.

«Тільки у цих маленьких зір зона життя міститься досить близько біля них, щоб припливні сили були дієвими», — сказала співавтор дослідження, професор Сара Баллард (Sarah Ballard), астроном з Університету Флориди в США.

Баллард та її співавтор, докторантка Шейла Сеґір (Sheila Sagear), використали спостережні дані, отримані телескопом NASA «Кеплер» та космічним зондом Gaia («Гайя») Європейського космічного агентства, щоб дослідити ексцентриситет 163 M-карликових екзопланет.

Вони виявили, що дві третини планет мають надто ексцентричні орбіти, щоб бути притулком для життя. Натомість орбіти однієї третини планет такі, що не суперечать ідеї життя на екзопланетах. Також з’ясовано, що в зоряних системах з декількома планетами набагато частіше трапляються придатні для життя колові орбіти, тоді як у самотніх екзопланет майже завжди орбіти ексцентричні.

«Я вважаю, що цей результат справді важливий для наступного десятиліття досліджень екзопланет, бо увага зміщуються в бік цієї популяції зір», — сказала Сеґір. «Ці зорі є гарними мішенями для пошуку біля них малих планет, де вода може бути рідкою, а планета — придатною для життя».

За інф. з сайту https://cosmosmagazine.com

Докладніше про «Наше небо»

Це науково-популярний астрономічний інтернет-журнал для широкого загалу, створений у 2016 році. Назва «НАШЕ НЕБО» виникла у 1998 р. під час обговорення з директором Головної астрономічної обсерваторії Національної академії наук України академіком Я.С. Яцківим ідеї щодо заснування Київським республіканським планетарієм науково-популярного видання астрономічного змісту.

Упродовж 2006—2009 рр. я видавав малим накладом журнал «НАШЕ НЕБО.observer», а з 2010 р. веду блог «Ми і Всесвіт». Далі науково-популярні матеріали вміщуватиму головно на цьому сайті.

Іван Крячко

Написати електронний лист

Ви маєте змогу написати електронного листа з будь-якого питання щодо астрономії та інтернет-журналу «Наше небо»

Дякуємо за Вашу увагу до «Нашого неба»!

Please publish modules in offcanvas position.