Нове дослідження вказує на те, що наша планета, можливо, була бомбардована астероїдами значно раніше, ніж досі вважали деякі науковці.
Уявлення художника про зіткнення Землі з великим астероїдом. Фото з сайту www.sciencedaily.com.
Ласкаво просимо до ранньої Сонячної системи. Одразу після формування планет понад 4,5 мільярди років тому наше космічне сусідство було хаотичним місцем. «Хвилі» комет, астероїдів і навіть протопланет проникали до внутрішньої Сонячної системи, де окремі з цих об’єктів стикалися із Землю. Нещодавно міжнародна група науковців на чолі з геологом Колорадського університету в Боулдері (США) Стівеном Мойзсісом (Stephen Mojzsis) склала нову часову шкалу цього насильницького періоду в історії нашої планети.
У дослідженні, результати якого оприлюднив The Astrophysical Journal, дослідники запропонували явище під назвою «міграція планети-гіганта» (Giant Planet Migration). Це назва етапу еволюції Сонячної системи, на якому найбільші планети з незрозумілих причин почали віддалятися від Сонця. Науковці визначили, що ця подія, яка змінила Сонячну систему, відбулася 4,48 мільярди років тому — набагато раніше, ніж раніше пропонували деякі вчені.
Отримані результати, зазначає Мойзсіс, можуть дати вченим цінні підказки про те, коли саме на Землі могло виникнути життя.
«Ми знаємо, що пояснити поточну орбітальну структуру зовнішньої Сонячної системи можна з огляду на ідею міграції планет-гігантів», — сказав Мойзсіс, професор кафедри геології. «Але до нашого дослідження ніхто не знав, коли це сталося».
Це питання, принаймні частково, зводиться до проблеми віку місячного каміння, зібраного астронавтами місії «Аполлон», — вік багатьох з них становить лише 3,9 мільярди років, що на сотні мільйонів років менше віку Місяця.
Щоб пояснити таку неузгодженість, деякі дослідники припустили, що Місяць і Земля зазнали бомбардування кометами й астероїдами приблизно в той час. Але не всі погодилися з цими висновками, сказав Мойзсіс.
«Виявляється, ті ділянки Місяця, на які ступили астронавти, дуже незвичні», — сказав він. «На них сильно вплинув один сильний удар, що спричинив появу басейну Дощів (Imbrium Basin) близько 3,9 мільярда років тому. Майже всі зразки, доставлені на Землю, утворилися внаслідок цього удару».
Басейн Дощів (Imbrium Basin) на Місяці, можливо, утворився внаслідок одного сильного зіткнення приблизно 3,9 мільярди років тому. Фото з сайту https://finkh.files.wordpress.com/2011/11/imbri.png.
Щоб подолати проблему, дослідники вирішили упорядкувати часові періоди спираючись на базу даних метеоритів, що впали на Землю. «Поверхні внутрішніх планет суттєво змінилися як від зіткнень, так і місцевих подій приблизно до 4 мільярдів років тому», — сказав співавтор дослідження Рамон Брассер (Ramon Brasser) з Наукового інституту про земне життя (Earth-Life Science Institute) в Токіо. «Але не стосується астероїдів».
Науковці після ретельних пошуків так і не знайшли жодного астероїда або шматка планетного каменя який би фіксував катаклізматичну подію зіткнення молодше 4,5 мільярдів років. «Вік 3,9 мільярди років, що домінував у місячних зразках, не було помічено в метеоритах», — сказав Брассер.
Це вказало дослідникам лише на один можливий варіант пояснення: у Сонячній системі, мабуть, відбулося велике бомбардування якраз перед цією граничною датою. Мойзсіс вважає: дуже сильні удари могли призвести до того, що гірські породи розплавилися, і це спричинило зміну їхнього віку, який визначають шляхом радіоактивного датування. Така подія нагадує дію, коли художник змінює попередній ескіз на новий.
Науковці вважають, що таке бомбардування, ймовірно, було спричинене планетами-гігантами Сонячної системи. Вони, на думку дослідників, сформувалися набагато ближче до Сонця, ніж містяться нині. Використовуючи комп’ютерне моделювання, група Мойзсіса показала, що ці тіла почали рух до своїх теперішніх місць приблизно 4,48 мільярда років тому. Під час переміщення вони розкидали «сміття» у внутрішній Сонячній системі, спрямувавши якусь його частину до Землі та її молодого Місяця.
Отримані результати, додав Мойзіс, відкривають новий погляд на те, коли на Землі могло розвинутися життя. Наша планета, можливо, була досить спокійною, щоб підтримувати живі організми вже 4,4 мільярди років тому.
За інф. з сайту www.sciencedaily.com