Мілісекундні пульсари дали змогу виміряти прискорення в Галактиці

news 15 01 21 v

Науковці, вимірюючи мізерні зміни часу надходження сигналів від мілісекундних пульсарів, знайшли новий спосіб вимірювання розподілу темної матерії в нашій галактиці. Пульсари — це нейтронні зорі, що швидко обертаються. Вони випромінюють радіосигнали, як своєрідні космічні маяки. Ці сигнали можна виявити за допомогою радіотелескопів кожного разу, коли вони спрямовані в бік Землі. Мілісекундні пульсари дають радіоімпульси кожні кілька тисячних секунди.

Вони видають неймовірно стабільний метрономічний такт. «Їх часова стабільність конкурує з атомними годинниками», — сказала Суканья Чакрабарті (Sukanya Chakrabarti) з Рочестерського технологічного інституту в Нью-Йорку, США.

У своєму дослідженні науковець разом з колегами вивчала подвійні пульсари, тобто ті, що обертаються навколо спільного центра мас. Відмінність їхніх орбіт означає, що час надходження сигналів від кожного пульсара змінюється, бо спочатку один, а потім інший, наближається до Землі. Дуже малі зміни цього ритму показують, як пульсари реагують на гравітаційне поле Галактики.

«Це дає нам змогу використовувати їх як галактичні акселерометри, — сказала Чакрабарті, — тобто так само, як працює акселерометр у вашому смартфоні». Це малий ефект. Дослідивши 14 подвійних пульсарів Чакрабарті виявила, що внаслідок прискорення вони змінювали швидкість лише на кілька сантиметрів в секунду. «Це приблизно швидкість повзання дитини», — зауважила вона. «І не дуже швидкої дитини».

Але надзвичайна точність, з якою можна виміряти сигнали пульсарів, дала змогу науковій групі Чакрабарті визначити гравітаційне поле Галактики в радіусі приблизно 3200 світлових років навколо Землі. Завдяки цьому вдалося встановити значення середньої густини речовини в нашій частині Галактики, а також з’ясувати, яка частина цієї речовини невидима: іншими словами, є темною матерією.

Виявляється, що її не так багато: лише близько 7 ´ 10-25 грам на кубічний сантиметр. «Якщо оцінити кількість темної матерії в загальній масі Землі, то це менше кілограма», — сказала Чакрабарті.

За інф. з сайту https://cosmosmagazine.com

Докладніше про «Наше небо»

Це науково-популярний астрономічний інтернет-журнал для широкого загалу, створений у 2016 році. Назва «НАШЕ НЕБО» виникла у 1998 р. під час обговорення з директором Головної астрономічної обсерваторії Національної академії наук України академіком Я.С. Яцківим ідеї щодо заснування Київським республіканським планетарієм науково-популярного видання астрономічного змісту.

Упродовж 2006—2009 рр. я видавав малим накладом журнал «НАШЕ НЕБО.observer», а з 2010 р. веду блог «Ми і Всесвіт». Далі науково-популярні матеріали вміщуватиму головно на цьому сайті.

Іван Крячко

Написати електронний лист

Ви маєте змогу написати електронного листа з будь-якого питання щодо астрономії та інтернет-журналу «Наше небо»

Дякуємо за Вашу увагу до «Нашого неба»!

Please publish modules in offcanvas position.