Науковці, вимірюючи мізерні зміни часу надходження сигналів від мілісекундних пульсарів, знайшли новий спосіб вимірювання розподілу темної матерії в нашій галактиці. Пульсари — це нейтронні зорі, що швидко обертаються. Вони випромінюють радіосигнали, як своєрідні космічні маяки. Ці сигнали можна виявити за допомогою радіотелескопів кожного разу, коли вони спрямовані в бік Землі. Мілісекундні пульсари дають радіоімпульси кожні кілька тисячних секунди.
Вони видають неймовірно стабільний метрономічний такт. «Їх часова стабільність конкурує з атомними годинниками», — сказала Суканья Чакрабарті (Sukanya Chakrabarti) з Рочестерського технологічного інституту в Нью-Йорку, США.
У своєму дослідженні науковець разом з колегами вивчала подвійні пульсари, тобто ті, що обертаються навколо спільного центра мас. Відмінність їхніх орбіт означає, що час надходження сигналів від кожного пульсара змінюється, бо спочатку один, а потім інший, наближається до Землі. Дуже малі зміни цього ритму показують, як пульсари реагують на гравітаційне поле Галактики.
«Це дає нам змогу використовувати їх як галактичні акселерометри, — сказала Чакрабарті, — тобто так само, як працює акселерометр у вашому смартфоні». Це малий ефект. Дослідивши 14 подвійних пульсарів Чакрабарті виявила, що внаслідок прискорення вони змінювали швидкість лише на кілька сантиметрів в секунду. «Це приблизно швидкість повзання дитини», — зауважила вона. «І не дуже швидкої дитини».
Але надзвичайна точність, з якою можна виміряти сигнали пульсарів, дала змогу науковій групі Чакрабарті визначити гравітаційне поле Галактики в радіусі приблизно 3200 світлових років навколо Землі. Завдяки цьому вдалося встановити значення середньої густини речовини в нашій частині Галактики, а також з’ясувати, яка частина цієї речовини невидима: іншими словами, є темною матерією.
Виявляється, що її не так багато: лише близько 7 ´ 10-25 грам на кубічний сантиметр. «Якщо оцінити кількість темної матерії в загальній масі Землі, то це менше кілограма», — сказала Чакрабарті.
За інф. з сайту https://cosmosmagazine.com