Космічний телескоп «Спітцер» більше не працює. Що далі для інфрачервоної астрономії?

news 31 01 20Найкращі «інфрачервоні очі» заплющено для спостережень Всесвіту й науковцям потрібно чекати щонайменше рік, перш ніж будь-який схожий інструмент знову стане до ладу.

30 січня 2020 р. NASA вимкнуло космічний телескоп «Спітцер» (Spitzer), закінчивши 16-річну місію. Агентство продовжувало термін роботи обсерваторії, щоб дочекатися початку спостережень наступного великого інфрачервоного орбітального телескопа — космічного телескопа Джеймса Вебба. Але оскільки запуск цього інструмента кілька разів відкладали на пізніший час (нині запуск планують на березень 2021 р.), NASA врешті зробило висновок, що розрив терміном в один рік в інфрачервоних спостереженнях Всесвіту не зашкодить науці.

«Спітцер», який запустили в космос у 2003 році, був розрахований на 2,5-річну місію. Але, як і багато інших місій NASA, вона значно пережила своє перше завдання. Навіть після того, як у нього закінчився теплоносій, потрібний для підтримки найбільш чутливого до температури приймача, Spitzer продовжував збирати цінні наукові дані.

Але «початок кінця» Spitzer настав у 2016 році, коли NASA виконувало регулярний огляд своїх місій і вирішило, що не варто утримувати телескоп, як тільки його наступник стане до роботи. «Було ухвалено рішення про те, що місія Spitzer має закінчитися в міру початку місії Джеймса Вебба», — сказав Пол Герц (Paul Hertz), директор відділу астрофізики Управління наукових місій NASA, під час прес-конференції, що відбулася 22 січня 2020 року.

news 31 01 20 vКосмічний телескоп імені Джеймса Вебба, який має прийти на зміну «Спітцеру» в 2021 році. Фото з сайту www.esa.int.

З цією метою NASA продовжувало місію «Спітцера» ще двічі, щоб не залежати від затримки запуску «Джеймса Вебба», але вирішило її закрити цього тижня, зважаючи на те, що запуску космічного телескопа Джеймса Вебба призначено на березень 2021 року. «Настав час закінчення місії Spitzer, коли ми переходимо до запуску “Джеймса Вебба” в наступному році», — сказав Герц.

Відтинок часу між роботою телескопів ще може стати більшим; 28 січня оприлюднено документ про нагляд щодо космічного телескопа Джеймса Вебба, у якому сказано, що обсерваторія має лише 12% шансів стартувати у березні 2021 р. Більш реальна дата запуску припаде на липень 2021 року.

І як тільки космічний телескоп Джеймса Вебба стане до ладу, це буде не зовсім те. Хоча обидві обсерваторії можуть реєструвати інфрачервоне світло, вони не зовсім взаємозамінні. «Спітцер» і «Вебб» орієнтовані на два різних діапазони інфрачервоного діапазону, при цьому «Вебб» налаштовано на реєстрацію коротких довжин хвиль — ближчих до видимого світла — ніж це робив «Спіцер».

За інф. з сайту www.space.com

Докладніше про «Наше небо»

Це науково-популярний астрономічний інтернет-журнал для широкого загалу, створений у 2016 році. Назва «НАШЕ НЕБО» виникла у 1998 р. під час обговорення з директором Головної астрономічної обсерваторії Національної академії наук України академіком Я.С. Яцківим ідеї щодо заснування Київським республіканським планетарієм науково-популярного видання астрономічного змісту.

Упродовж 2006—2009 рр. я видавав малим накладом журнал «НАШЕ НЕБО.observer», а з 2010 р. веду блог «Ми і Всесвіт». Далі науково-популярні матеріали вміщуватиму головно на цьому сайті.

Іван Крячко

Написати електронний лист

Ви маєте змогу написати електронного листа з будь-якого питання щодо астрономії та інтернет-журналу «Наше небо»

Дякуємо за Вашу увагу до «Нашого неба»!

Please publish modules in offcanvas position.