Компанія SpaceX висадить в майбутньому астронавтів на Місяць. Так вирішили в NASA

news 17 04 21 1v

Космічне агентство США (NASA) готується відправити астронавтів для докладного дослідження Місяця в рамках програми Artemis («Артеміда») і в зв’язку з цим обрало компанію SpaceX для продовження розробки першого комерційного космічного корабля, який безпечно доставить двох американських астронавтів на місячну поверхню. Принаймні один із цих астронавтів увійде в історію як перша жінка, що ступила на Місяць. Інша мета програми Artemis — це висадка першої людини не білої раси на місячну поверхню.

Потужна ракета-носій космічного агентства, тобто Space Launch System («Система космічних запусків»), виведе космічний корабель «Оріон» з чотирма астронавтами на трасу їхньої багатоденної подорожі до орбіти Місяця. Там два члени екіпажу перейдуть до космічного корабля SpaceX human landing system (HLS, «Система висадки людини SpaceX») для останнього етапу своєї подорожі до поверхні Місяця. Протягом приблизно тижня вони вивчають поверхню супутника нашої планети, а потім на посадковому апараті стартують на орбіту Місяця і повертаються до космічного корабля «Оріон». Після цього виконують політ на на Землю.

Вартість розробки HLS, зафіксована на нинішньому етапі, становить 2,89 мільярда доларів.

«Завдяки цьому рішенню, NASA та наші партнери виконають першу демонстраційну місію з екіпажем на поверхню Місяця у ХХІ столітті, бо агентство робить крок вперед в сенсі рівноправної участі жінок в космічних польотах та довгострокових досліджень глибокого космосу», — сказала Кеті Людерс (Kathy Lueders), керівник одного з управлінь NASA. «Цей важливий етап повертає людство на шлях стійких досліджень Місяця і не відволікає наш погляд від місій, спрямованих в більш далекі райони Сонячної системи, зокрема на Марс».

Упродовж базового періоду розробки HLS компанія SpaceX тісно співпрацюватиме з експертами NASA, щоб сповіщати про конструкцію свого космічного корабля та бути впевненими, що він відповідає вимогам NASA та стандартам польоту людини в космос. Такі узгоджені стандарти — це широкий перелік вимог щодо рівня техніки, безпеки, охорони здоров’я тощо.

«Це зворушливий час для NASA і особливо для команди Artemis», — сказала Ліза Ватсон-Морґан (Lisa Watson-Morgan), керівник програми HLS Центру космічних польотів імені Джорджа Маршалла в Гантсвіллі, штат Алабама. «Під час програми “Аполлон” ми довели, що можна зробити, здавалося б, неможливе: висадити людей на Місяць. Працюючи спільно з промисловістю, використовуючи перевірені технічні знання та можливості NASA, ми знову повернемо американських астронавтів на поверхню Місяця, цього разу для вивчення нових районів протягом більш тривалого часу».

Космічний корабель HLS SpaceX, призначений для посадки на Місяць, буде використовувати перевірені компанією двигуни Raptor, а також досвід, отриманий у процесі використання транспортних засобів Falcon та Dragon. Апарат Starship має простору каюту та два шлюзи для виходу астронавтів на Місяць. Цей космічний корабель мають на меті перетворити на систему багаторазового запуску та посадки, призначену для подорожей на Місяць, Марс та інших об’єктів.

news 17 04 21 2vУявлення художника про місячну орбітальну станцію Gateway («Шлюз»). Побудований спільно з комерційними та міжнародними партнерами, «Щлюз» має вирішальне значення для стійкого дослідження Місяця і служитиме взірцем для майбутніх місій на Марс. Фото з сайту https://www.nasa.gov/gateway.

Паралельно з виконанням угоди із компанією SpaceX, NASA має намір здійснити на конкурсній основі закупівлю послуг з доставки екіпажів на місячну орбіту, щоб уможливити регулярний доступ людини до місячної поверхні з використанням космічної станції Gateway («Шлюз»). Згідно з планами, створення  Gateway має передувати першій демонстраційній місії на поверхню Місяця.

NASA і його комерційні та міжнародні партнери повертаються на Місяць, використовуючи Систему космічних запусків NASA, космічний корабель «Оріон», HLS та місячний форпост «Шлюз», для наукових відкриттів, економічних вигод та натхнення для нового покоління землян.

Працюючи зі своїми партнерами за програмою Artemis, агентство вдосконалить технології посадки та розробить нові засоби мобільності, щоб забезпечити можливість дослідження нових регіонів Місяця. Агентство запропонувало побудувати на поверхні Місяця середовище для життя людини та самохідні апарати, випробувати нові енергосистеми тощо. Ці та інші нововведення та вдосконалення, досягнуті в рамках програми Artemis, означатимуть, що NASA та його партнери будуть готові до наступного великого кроку людства в космосі — дослідження Марса.

За інф. з сайту NASA

Докладніше про «Наше небо»

Це науково-популярний астрономічний інтернет-журнал для широкого загалу, створений у 2016 році. Назва «НАШЕ НЕБО» виникла у 1998 р. під час обговорення з директором Головної астрономічної обсерваторії Національної академії наук України академіком Я.С. Яцківим ідеї щодо заснування Київським республіканським планетарієм науково-популярного видання астрономічного змісту.

Упродовж 2006—2009 рр. я видавав малим накладом журнал «НАШЕ НЕБО.observer», а з 2010 р. веду блог «Ми і Всесвіт». Далі науково-популярні матеріали вміщуватиму головно на цьому сайті.

Іван Крячко

Написати електронний лист

Ви маєте змогу написати електронного листа з будь-якого питання щодо астрономії та інтернет-журналу «Наше небо»

Дякуємо за Вашу увагу до «Нашого неба»!

Please publish modules in offcanvas position.