До свого 31-річчя «Габбл» зробив неймовірне фото зорі AG Кіля

news 24 04 21 1v

Цього року Космічному телескопу імені Габбла (Hubble Space Telescope, HST), що є спільним проєктом NASA та Європейського космічного агентства, виповнюється 31 рік — його вивели на орбіту Землі 24 квітня 1990 р. З такої нагоди команда «Габбла» опублікувала прекрасне зображення яскравої блакитної змінної зорі AG Carinae (AG Кіля).

Ця зоря лежить від Землі на відстані приблизно 20 000 світлових років у напрямку сузір’я Кіля. Її вік становить кілька мільйонів років, а прогнозований час існування зір такого типу — від 5 до 6 млн р. Довкола зорі міститься оболонка з газу та пилу, що розширюється. Вона існує завдяки потужними вітрам, тобто потокам частинок, що дмуть від зорі. Ширина туманності становить близько 5 світлових років, що трохи більше відстані від Сонця до Альфа Кентавра — найближчої до Сонця зорі.

news 24 04 21 2vНа цій світлині зображена ділянка неба навколо зорі AG Carinae, яка розташована в центрі знімка. Фото з сайту https://esahubble.org/images/heic2105b/.

Величезна туманність утворилася внаслідок одного чи декількох сильних вивержень із поверхні зорі, що трапилися кілька тисяч років тому. Тобто, після цих викидів речовини, зовнішні шари зорі AG Carinae опинилися в космосі Загальна маса речовини, яку викинула зоря, приблизно удесятеро перевищувала масу Сонця. Згідно з оцінками, AG Carinae в 70 разів масивніша, ніж Сонце, і випромінює таку кількість світла, як однин мільйон сонць.

Такі сильні спалахи є характерними для зір, які відносять до яскравих блакитних змінних (Luminous Blue Variable, LBV). (Інша їхня назва — змінні зорі типу S Золотої Риби) Особливість цих зір в тому, що вони протягом тривалого часу є спокійними, але в якийсь момент сильно спалахують — у такий час їхній блиск іноді зростає на кілька порядків. Таких спалахів протягом існування зорі може бути кілька. Зрештою, на завершальному етапі існування деякі з таких зір спалахують як наднові.

Зорі типу LBV рідкісні: в галактиках, що утворюють місцеву групу галактик, відомо менше 50 таких зір.

За інф. з сайту https://esahubble.org

Докладніше про «Наше небо»

Це науково-популярний астрономічний інтернет-журнал для широкого загалу, створений у 2016 році. Назва «НАШЕ НЕБО» виникла у 1998 р. під час обговорення з директором Головної астрономічної обсерваторії Національної академії наук України академіком Я.С. Яцківим ідеї щодо заснування Київським республіканським планетарієм науково-популярного видання астрономічного змісту.

Упродовж 2006—2009 рр. я видавав малим накладом журнал «НАШЕ НЕБО.observer», а з 2010 р. веду блог «Ми і Всесвіт». Далі науково-популярні матеріали вміщуватиму головно на цьому сайті.

Іван Крячко

Написати електронний лист

Ви маєте змогу написати електронного листа з будь-якого питання щодо астрономії та інтернет-журналу «Наше небо»

Дякуємо за Вашу увагу до «Нашого неба»!

Please publish modules in offcanvas position.