Великий мельбурнський телескоп (Great Melbourne Telescope) в Австралії відновили, щоб відсвяткувати 150-ту річницю його встановлення у Мельбурнській обсерваторії в 1869 році. Колись другий за розмірами в світі й найбільший у південній півкулі телескоп з діаметром дзеркала 1,2 м відновлено завдяки 11-річним волонтерським зусиллям після сильного пошкодження під час великої пожежі у 2003 році.
Телескоп у 1868 році побудував Томас Грубб (Thomas Grubb) в Дубліні (Ірландія). Потім його розібрали й перевезли до Мельбурна та встановили в обсерваторії поруч із Королівським ботанічним садом. Після того, як телескоп належним чином відрегулювали, його десятиліттями використовували для астрономічних спостережень.
Великий мельбурнський телескоп, 1868 р. Фото з сайту https://newatlas.com.
Коли в 1944 р. закрили Мельбурнську обсерваторію, телескоп продали в обсерваторію Маунт Стромло (Mount Stromlo Observatory) поблизу Канберри. Його обладнали новим дзеркалом діаметром 1,3 м та екваторіальним монтуванням. Пізніше телескоп оснастили різними інструментами, зокрема цифровим приймачем для вивчення темної матерії.
На жаль, сильна пожежа в січні 2003 року зруйнувала обсерваторію. Від Великого мельбурнського телескопа лишилася тільки його важка чавунна основа і майже нічого іншого. У 2008 р. співробітники та волонтери з організації «Музеї Вікторії» (Museums Victoria) відкрили залишки телескопа та почали його відновлення як спільний проект Музеїв Вікторії, Астрономічного товариства Вікторії та Королівського ботанічного саду Вікторії. На цю справу уряд штату Вікторія видав грант у розмірі 600 000 австралійських доларів (405000 доларів США).
Реставраторам знадобилися понад 1000 інженерних креслень та понад 500 робочих годин. Натомість волонтери й експерти з інженерії та астрономії витратили 30 000 робочих годин. Робота зводилася до очищення й опису частин, що збереглися, а також виготовлення майже 400 відсутніх компонентів.
Реставратори та волонтери біля компонентів Великого мельбурнського телескопа. Фото з сайту https://newatlas.com.
«На початку роботи у нас було лише 65 відсотків оригінальних деталей, кілька історичних фотографій та деякі технічні», — сказав старший інженер-куратор Метью Черчворд (Matthew Churchward). «Ми хотіли бути впевненими, що зберігаємо історичну цілісність телескопа, повертаючись це до його специфікацій 1860-х років, використовуючи схожі до оригінальних матеріали та методи виготовлення».
Зараз телескоп демонструють в Будинку насосів Наукового музею в Мельбурні, але кінцевою метою є його встановлення в приміщенні (вежі) Мельбурнської обсерваторії. Наступний крок — кошти в сумі 1,5 мільйона австралійських доларів для того, щоб телескоп знову став до ладу й був основою нової науково-популярної програми з астрономії.
«Наша мета — відновити телескоп до робочого стану, щоб наступне покоління аматорів астрономії заглянуло в його окуляри й отримало натхнення від прекрасного вигляду об’єктів на південному небі», — сказала куратор проекту Матільда Вуґган (Matilda Vaughan).
За інф. з сайту https://newatlas.com