NASA перейменувало WFIRST — відтепер це Космічний телескоп Ненсі Ґрейс Роман

Наступну флагманську космічну обсерваторію NASA назвали на честь першого астронома NASA.

Roman Space Telescope 1

Уявлення художника про Космічний телескоп Роман. Фото з сайту https://skyandtelescope.org.

NASA оголосило, що місія WFIRST (Wide Field Infrared Survey Telescope — Інфрачервоний оглядовий телескоп широкого поля) тепер буде мати назву Космічний телескоп Ненсі Ґрейс Роман (Nancy Grace Roman Space Telescope). Ненсі Роман широко відома серед астрономічної спільноти за її керівну роль у розробці та запуску знакового Космічного телескопа імені Габбла.

Заступник адміністратор NASA з питань науки Томас Зурбухен (Thomas Zurbuchen) заявив про це рішення під час прямої телепередачі в середу, 20 травня 2020 року.

«Коли ми відзначаємо 100-річчя виборчого права жінок, NASA назвало свій новий Інфрачервоний оглядовий телескоп широкого поля (WFIRST) на честь доктора Ненсі Роман, матері Габбла — заслужено», — сказала колишня сенатор від штату Меріленд Барбара Мікульськи (Barbara Mikulski). «Це визнає неймовірні досягнення жінок у науці й ще більше наближає нас до того, що немає забутих імен і немає невідомих галактик».

Звісно, це давно назріла почесть: перший космічний телескоп, названий ім’ям жінки, яка зробила суттєвий внесок у розвиток науки.

«Саме завдяки керівництву та баченню Ненсі Ґрейс Роман NASA стала піонером в астрофізиці й запустила “Габбл”, найпотужніший у світі космічний телескоп», — сказав адміністратор NASA Джим Брайденстайн (Jim Bridenstine). «Я не можу придумати собі кращого імені для WFIRST, який стане наступним телескопом NASA після “Габбла” та “Вебба”».

Відома як «мама Габбла», Ненсі Ґрейс Роман була першим керівником відділу астрономії в NASA. Вона працювала в космічному агентстві протягом 1959—1979 років. Також була першою жінкою, яка обіймала керівну посаду в NASA. Під її керівництвом космічне агентство запустило свої перші орбітальні астрономічні обсерваторії наприкінці 1960-х — початку 1970-х років — провісників Космічного телескопа імені Габбла.

Roman Space Telescope 2Ненсі Грейс Роман пояснює модель передової орбітальної сонячної обсерваторії космонавту Баззу Олдріну в 1965 році. Фото з сайту https://skyandtelescope.org.

Їй також належить головна роль у розробці NASA спільно з Європейським космічним агентством (ЄКА) «Міжнародного ультрафіолетового дослідника» (International Ultraviolet Explorer) та «Космічного дослідника фону» (Cosmic Background Explorer). Але її спадщина завжди буде пов’язана з Космічним телескопом імені Габбл, концепція якого була запропонована в середині 1960-х і яку вона підтримала й схвалила до втілення. Ненсі Ґрейс Роман померла наприкінці 2018 року.

Місія Космічного телескопа Ненсі Ґрейс Роман

Космічний телескоп Роман буде спеціальною місією для інфрачервоного огляду неба, яка йде слідом за космічними телескопами WISE та Spitzer. Задум цього телескопа виник після того, як NASA отримало у подарунок від Національне управління розвідки США у 2011 році два 2,4-метрових дзеркала — такого ж класу, що й в телескопа «Габбл». Наразі ще не існує плану чи фінансування, щоб якось використати друге дзеркало.

Roman Space Telescope 3Дзеркало Космічного телескопа Роман. Фото з сайту https://skyandtelescope.org.

Обсерваторію оснастять 288-мегапіксельним широкоформатним приймачем (Wide-Field Instrument, WFI). Якщо відносний отвір (1 : (f/D), де f і D — фокусна відстань і діаметр об’єктива)  нового телескопа буде більшим, ніж в «Габбла» (f/7,8 проти f/24 «Габбла»), то він матиме поле зору в 100 разів більше. Астрономи сподіваються використовувати Космічний телескоп Роман для дослідження природи темної енергії, полюючи на наднові типу Іа та галактики гравітаційні лінзи. Місія також доповнить обсерваторію «Евклід» (Euclid) ЄКА, яка буде запущена в середині 2022 року і яка також виконуватиме спостереження з метою з’ясувати природу темної енергії.

Очікується також, що місія «Роман» відкриє тисячі нових екзопланет методом гравітаційного мікролінзування. Астрономи також зможуть прямо отримувати зображення екзопланет за допомогою другої цифрової фотокамери, якою буде оснащено висококонтрастний коронаграф. Дані від цього телескопа доповнять результати спостережень, виконаних за допомогою Супутника з пошуку екзопланет методом транзиту (Transiting Exoplanet Survey Satellite, TESS), який шукає такі планети навколо близьких до Сонця зір.

Roman Space Telescope 4

Поле зору Космічного телескопа Роман у порівнянні з «Габблом» на прикладі зображення Галактики Андромеди (Мессьє 31). Повний Місяць показано для масштабу. Фото з сайту https://skyandtelescope.org.

Космічний телескоп Роман буде розташовано в точці Лагранжа L2 системи Земля—Сонце на відстані 120 000 км від Місяця Землі на квазі-гало орбіті. NASA ще не уклала контракт на ракету-носій для телескопа, але має визначитися з цим у 2021 році. Імовірно, це буде комерційний перевізник, наприклад, ракета Vulcan Centaur від SpaceX або Falcon Heavy нового покоління.

Бюджетні негаразди попереду

Навіть з безкоштовним дзеркалом, Космічний телескоп Роман став тривалою справою. На сьогоднішній день запит бюджету на фінансовий період 2021 р. не передбачає фінансування місії. Звичайно, ця бюджетна пропозиція має пройти шлях до Конгресу, і більшість з них проходять кілька раундів перегляду до остаточного затвердження. Наразі місія має фінансування до вересня 2020 року.

Ранні плани щодо WFIRST (початкова назва JDEM, Joint Dark Energy Mission — Об’єднана місія з темної енергії) передбачали створення меншого й дешевшого телескопа. Його розробку астрономи схвалили під час Декадного опитування (Decadal Survey) 2010 року, а витрати на створення Космічного телескопа Роман зараз вже становлять 3,2 мільярда доларів. Загальна вартість п’ятирічної наукової місії складе 3,934 мільярда доларів. Телескоп наразі перебуває на стадії розробки остаточного проектування та виготовлення (фаза С).

Нині  NASA зосереджене на запуску ще однієї астрономічної місії: космічний телескоп «Джеймс Вебб» (James Webb Space Telescope, JWST) готують до старту з космічного центру Куру в Французькій Гвіані в березні 2021 року. У прес-релізі NASA від березня поточного року зазначається, що нинішня адміністрація не буде продовжувати роботи з майбутнім космічним телескопом, поки JWST не вийде в космос і не почне працювати.

Сам факт надання назви телескопу — це хороший знак, бо свідчить, що його розробку буде продовжено. . . хоча дивно, що найменування відбулося задовго до введення його в дію. Але знову ж таки, коли нинішня пандемія, що триває у всьому світі, призводить до зупинки багатьох підприємств та агентств, це незвичайні часи для всіх, зокрема космонавтику та астрономію. Майже кожна астрономічна космічна місія вела непохитну битву за бюджет, щоб досягти стартового майданчика та побачити перше світло. Теперішня назва Космічний телескоп Ненсі Ґрейс Роман, на честь першого астронома NASA, яка добре знала ці битви, підходить для наступної космічної обсерваторії.

За інф. з сайту https://skyandtelescope.org

Докладніше про «Наше небо»

Це науково-популярний астрономічний інтернет-журнал для широкого загалу, створений у 2016 році. Назва «НАШЕ НЕБО» виникла у 1998 р. під час обговорення з директором Головної астрономічної обсерваторії Національної академії наук України академіком Я.С. Яцківим ідеї щодо заснування Київським республіканським планетарієм науково-популярного видання астрономічного змісту.

Упродовж 2006—2009 рр. я видавав малим накладом журнал «НАШЕ НЕБО.observer», а з 2010 р. веду блог «Ми і Всесвіт». Далі науково-популярні матеріали вміщуватиму головно на цьому сайті.

Іван Крячко

Написати електронний лист

Ви маєте змогу написати електронного листа з будь-якого питання щодо астрономії та інтернет-журналу «Наше небо»

Дякуємо за Вашу увагу до «Нашого неба»!

Please publish modules in offcanvas position.