Результати нового дослідження — це дотепер найкращий погляд на гало Молочного Шляху. Вони дають змогу краще зрозуміти процеси формування зір в нашій галактиці.
Гадаєте, в нашій галактиці є лише зорі? Не поспішайте з висновками! Наступного разу, коли ви будете дивитися на Чумацький Шлях, нагадайте собі, що ви бачите тільки малу частину Галактики. Лише половина маси Молочного Шляху зосереджена в зорях і планетах. Решта знаходиться в гало розрідженого газу, що оточує нашу галактику й простягається далеко за межі спіралевидного диска Галактики.
Хоча газ в гало важко спостерігати прямо, він живить нашу галактику протягом мільярдів років, забезпечуючи її матеріалом для формування нових зір і планет. Новий аналіз даних, отриманих протягом 10 років спостережень, уможливив появу найдокладнішого донині огляду голо Молочного Шляху. Статтю з результатами дослідження оприлюднить Astrophysical Journal.
Девід Френч (David French) та Ендрю Фокс (Andrew Fox), обидва з Наукового інституту космічного телескопа (Space Telescope Science Institute), разом з колегами використали дані, отримані за допомогою космічного телескопа «Спектроскопічний дослідник далекого ультрафіолетового діапазону» (Far Ultraviolet Spectroscopic Explorer, FUSE), що завершив свою місію ще у 2007 році. Науковці дослідили 25 квазарів — надмасивних чорних дір, що завдяки своїй активності є своєрідними маяками у Всесвіті. Їхнє світло видно з відстані у мільярди світлових років і, що важливо, — на шляху до Землі воно проходить крізь гало нашої галактики. Атоми водню поглинають випромінювання квазарів на певних довжинах хвиль. Це дає змогу астрономам обчислити не тільки кількість таких атомів, але й визначити напрямок їхнього руху.
«Ми виявили нейтральний водень у галактичному гало, густина якого в 10 мільярдів разів менша, ніж в найкращому вакуумі, який коли-небудь отримували на Землі», — зазначив Фокс. «Це значення густини в 1000 разів менше, ніж та, яку визначали за результатами попередніх найчутливіших спостережень».
Оскільки в дослідженні розглядали нейтральний водень, то за визначенням науковці зосереджували увагу на більш холодній частині гало. В ньому є також багато теплого і гарячого газу, але це більш холодні частини, що конденсуються, як краплі дощу з хмари, і падають на нашу галактику, забезпечуючи паливо для процесу зореутворення. Газ може рухатися й іншим шляхом; інтенсивне випромінювання наднових зір чи зір також може витіснити це паливо з Галактики.
На ілюстрації показано великі потоки газу в гало Молочного Шляху. Деякі з цих холодних хмар падають у нашу галактику здалеку, забезпечуючи її речовиною для формування нових зір. Інші хмари витісняються за межі Галактики через спалахи наднових та випромінювання зір. Далекі квазари уможливлюють астрономам бачити це майже невидиме гало. Фото з сайту https://skyandtelescope.org.
Реєструючи випромінювання від 25 квазарів, Френч та його колеги виміряли 152 окремих згустків газу, деякі з них рухалися всередину нашої галактики, а інші від неї. Більшість із них — це відносно холодні газові хмари. Швидкість руху окремих хмар становить понад 100 км/с. І більшість хмар не були помічені під час попередніх спостережень.
Ці результати вивели вивчення гало нашої галактики на те місце, що й дослідження інших галактик, гало яких ми можемо спостерігати краще, бо дивимось на них ззовні, а не зсередини. «Цей докладний аналіз водню в нашій галактиці закладає основу для порівняльних досліджень, щоб дати нове розуміння процесів, що живлять сучасні галактики», — сказав Ж. Ксав’є Прохаска (J. Xavier Prochaska) з Каліфорнійського університету в Санта -Крус, який не брав участі в дослідженні.
На підставі аналізу швидкості хмар, науковці дійшли висновку, що в нашу галактику надходить більше газу, ніж виходить з неї. Позитивний «баланс» — половина маси Сонця в рік. Це, як здається, гарна новина для процесу формування зірок в Молочному Шляху. Хоча ще рано говорити про майбутнє нашої галактики. Автори дослідження визнають: потрібно більше роботи, щоб зрозуміти повну картину нашої галактики та всіх її складових.
За інф. з сайту https://skyandtelescope.org