Дивні радіокола спричинені зіткненнями галактик?

news 13 05 24Протягом останніх п’яти років астрономи виявили новий тип астрономічних явищ, що існують у величезних масштабах — більші за галактики. Їх називають дивні радіокола (odd radio circles, ORC). Вони мають вигляд велетенських кілець радіовипромінювання, що розширюються назовні, як ударна хвиля. Досі ORC ніколи не спостерігали на будь-якій довжині хвилі, окрім радіохвилі, але згідно з новою публікацією, оприлюдненою 30 квітня 2024 року, астрономи вперше зафіксували рентгенівське випромінювання, пов’язане з ORC.

Відкриття дає нові підказки щодо того, що може «відповідати» за появу ORC. Хоча багато астрономічних подій, як-от вибух наднової зорі, можуть залишити після себе круглі залишки, ORC, здається, потребують іншого пояснення.

«Потужність, потрібна для створення такого експансивного радіовипромінювання, дуже велика», — сказала Есра Бюльбюль (Esra Bulbul), перший автор нової статті в Astronomy and Astrophysics. «Деякі симуляції можуть відтворити їх форми, але не їхню інтенсивність. Жодне моделювання не пояснює, як виникають ORC».

Дивні радіокола вивчати не просто, частково тому, що вони зазвичай видимі лише в радіохвилях. Раніше їх не пов’язували з рентгенівським чи інфрачервоним випромінюванням, а також не було жодних ознак їх наявності в оптичному діапазоні. Іноді ORC оточують видиму галактику, але не завжди (досі їх виявлено вісім навколо відомих еліптичних галактик).

За допомогою телескопа XMM-Newton Європейського космічного агентства, Бюльбюль та її наукова група спостерігали за одним із найближчих відомих ORC, об’єктом під назвою Cloverleaf (Трилисник), і виявили його яскравий рентгенівський компонент.

«Це вперше, коли хтось спостерігав рентгенівське випромінювання, пов’язане з ORC», — сказала Бюльбюль. «Це був відсутній ключ, щоб розкрити таємницю формування Трилисника».

news 13 05 24 v

На зображення першого коли-небудь виявленого дивного радіокола (odd radio circles, ORC), влучно названого ORC-1, створеного за даними радіоспостережень (їх показано зеленим кольором), виконаних за допомогою південноафриканського телескопа MeerKAT, накладено зображення в оптичному та інфрачервоному діапазоні, які отримано під час виконання міжнародного проєкту DES (Dark Energy Survey). Авторські права на зображення: J. English (U. Manitoba)/EMU/MeerKAT/DES (CTIO). Фото з сайту www.universetoday.com.

Рентгенівські знімки Трилисника показують газ, який був нагрітий і збуджений певним процесом. У цьому випадку рентгенівське випромінювання виявляє дві групи галактик (загалом близько дюжини галактик), які почали зливатися всередині Трилисника, нагріваючи газ до 15 мільйонів градусів за шкалою Цельсія.

Хаотичні злиття галактик цікаві, але вони не можуть пояснити існування Трилисника. Злиття галактик відбувається всюди у Всесвіті, тоді як дивні радіокола — це рідкісні явища. Існує щось унікальне, щоб створити щось на зразок Cloverleaf.

«Злиття складають основу формування структури, але в цій системі є щось особливе, що посилює радіовипромінювання», — сказала Бюльбюль. «Ми не можемо зараз сказати, що це таке, тому нам треба більше докладніших даних як від радіо-, так і від рентгенівських телескопів».

Це не означає, що астрономи не мають жодних припущень. «Одна цікава ідея щодо потужного радіосигналу полягає в тому, що місцеві надмасивні чорні діри мали епізоди екстремальної активності в минулому, і реліктові електрони від цієї давньої активності були знову прискорені цим злиттям», — сказав Кім Вівер (Kim Weaver), науковий співробітник NASA в місії XMM-Newton.

Іншими словами, такі дивні радіокола, як Трилисник, можуть мати історію походження, що має  дві частини, — потужні викиди від активних надмасивних чорних дір, за якими слідують ударні хвилі, спричинені злиттям галактик. Вони дають цим викидам другий поштовх.

За інф. з сайту www.universetoday.com

Докладніше про «Наше небо»

Це науково-популярний астрономічний інтернет-журнал для широкого загалу, створений у 2016 році. Назва «НАШЕ НЕБО» виникла у 1998 р. під час обговорення з директором Головної астрономічної обсерваторії Національної академії наук України академіком Я.С. Яцківим ідеї щодо заснування Київським республіканським планетарієм науково-популярного видання астрономічного змісту.

Упродовж 2006—2009 рр. я видавав малим накладом журнал «НАШЕ НЕБО.observer», а з 2010 р. веду блог «Ми і Всесвіт». Далі науково-популярні матеріали вміщуватиму головно на цьому сайті.

Іван Крячко

Написати електронний лист

Ви маєте змогу написати електронного листа з будь-якого питання щодо астрономії та інтернет-журналу «Наше небо»

Дякуємо за Вашу увагу до «Нашого неба»!

Please publish modules in offcanvas position.