Багатоканальна астрономія пропонує нові оцінки розміру нейтронних зір та швидкості розширення Всесвіту

news 19 12 20 1v

Поєднання астрофізичних вимірювань дало змогу дослідникам накласти нові обмеження на радіус типової нейтронної зорі та зробити нові обчислення сталої Габбла, яка вказує на швидкість розширення Всесвіту.

«Ми вивчали сигнали, що надходять з різних джерел, наприклад, від злиття нейтронних зір, яке спостерігали нещодавно», — сказав Інго Тьюс (Ingo Tews), теоретик в галузі ядерної фізики, елементарних часинок, астрофізики та космології з Лос-Аламоської національної лабораторії, який разом з міжнародною групою науковців брав участь в новому дослідженні. Його результати оприлюднив 18 грудня поточного року журнал Science.

«Ми проаналізували сигнали від гравітаційних хвиль та електромагнітного випромінювання, що були спричинені цим злиттям нейтронних зір, а також об’єднали їх з попередніми вимірами маси пульсарів, які виконано за допомогою приладу NASA Neutron Star Interior Composition Explorer (NICER). Ми з’ясували, що радіус типової нейтронної зорі становить приблизно 11,75 кілометра, а значення сталої Габбла — приблизно 66,2 кілометра в секунду на мегапарсек».

Поєднання сигналів, щоб краще зрозуміти далекі астрофізичні явища, називають багатоканальною астрономією. У цьому разі аналіз такий підхід дав змогу обмежити невизначеність оцінки радіуса нейтронної зорі в межах 800 метрів.

news 19 12 20 2v

Послідовність із трьох кадрів чисельного моделювання кількох останніх мілісекунд процесу злиття нейтронних зір. Вища щільність позначена синім кольором, нижча — блакитним. Остаточна чорна діра показана сірим кольором. Колаж з відео, вміщеного на сайті https://phys.org.

Новий підхід до вимірювання сталої Габбла сприяє дебатам, які виникли внаслідок інших конкуруючих визначень швидкості розширення Всесвіту. Вимірювання, що базуються на спостереженнях за надновими, тобто зорями, які вибухають, нині суперечать вимірам, отриманим за даними спостережень космічного мікрохвильового випромінювання (Cosmic Microwave Background, CMB), яке, по суті, є залишком енергії від Великого Вибуху. Невизначеність нового значення сталої Габбла, визначеної за даними багатоканальної астрономії, занадто велика, щоб остаточно вирішити розбіжності, але це вимірювання дещо ближче до значення, отриманого на підставі аналізу CMB.

За інф. з сайту https://phys.org

Докладніше про «Наше небо»

Це науково-популярний астрономічний інтернет-журнал для широкого загалу, створений у 2016 році. Назва «НАШЕ НЕБО» виникла у 1998 р. під час обговорення з директором Головної астрономічної обсерваторії Національної академії наук України академіком Я.С. Яцківим ідеї щодо заснування Київським республіканським планетарієм науково-популярного видання астрономічного змісту.

Упродовж 2006—2009 рр. я видавав малим накладом журнал «НАШЕ НЕБО.observer», а з 2010 р. веду блог «Ми і Всесвіт». Далі науково-популярні матеріали вміщуватиму головно на цьому сайті.

Іван Крячко

Написати електронний лист

Ви маєте змогу написати електронного листа з будь-якого питання щодо астрономії та інтернет-журналу «Наше небо»

Дякуємо за Вашу увагу до «Нашого неба»!

Please publish modules in offcanvas position.