Нове відкриття може означати, що сучасні теорії формування планет потребують оновлення.
Досі астрономи вважали, що планети утворюються незабаром після формування їхніх материнських зір. Це, безумовно, стосувалося планет і супутників Сонячної системи, які сформувалися близько 4,6 мільярдів років тому з диска газу і пилу, що обертався навколо новонародженого Сонця. Але тепер нове дослідження (його результати оприлюднив журнал Astronomy & Astrophysics) показало, що зорі, які помирають, також можуть народжувати планети.
Міжнародна група астрономів під керівництвом науковців з Левенського католицького університету (KU Leuven) в Бельгії дійшла такого висновку, розглядаючи подвійні зорі Молочного Шляху. Подвійні зоряні системи — це дві зорі, що обертаються одна навколо одної. З’ясовано, що принаймні три чверті всіх зір належать до таких пар.
Попередні дослідження показали: протопланетні диски — газ і пил, з яких утворюються планети, — можна знайти в подвійних системах, причому навколо не тільки новонароджених, але й старих зір. Наприклад, одна із зір може скинути свої зовнішні шари, коли вона досягає кінця свого життя, перетворюючись на білого карлика. Потім друга зоря могла через гравітаційну взаємодію накопичити навколо себе цей викинутий матеріал і утворити газопиловий диск, схожий на протопланетний диск.
У новому дослідженні науковці вивчили 85 подвійних зоряних систем з цими дисками. У десяти з цих пар вони виявили ознаки формування планет. «У 10% подвійних зір з дисками, які ми досліджували, ми бачимо велику порожнину в диску», — зауважив астроном KU Leuven Жак Клуска (Jacques Kluska), перший автор статті. «Це свідчить про те, що там щось присутнє, що зібрало всю речовину в ділянці порожнини». Можливо, щось на зразок планети.
Як навколо новонароджених зір утворюються планети? По суті, спершу відбувається зіткнення і злипання газу й пилу, що приводить до появи маленьких камінців. Потім вони зростають у розмірах, перетворюючись на великі брили, а далі з них формуються планети.
«Ми з’ясували, що в розвинених подвійних зоряних системах із великою порожниною в диску, в атмосфері зорі, яка помирає, дуже мало важких елементів, таких як залізо», — додав Клуска. «Ці дані спостережень змушують зробити висновок, що частинки пилу, багаті цими елементами, були захоплені планетою».
Ці спостереження прокладуть шлях для нових досліджень потенційного формування планет у подвійних системах — і якщо вони підтвердяться, астрономам, можливо, доведеться змінити теорії про те, як народжуються планетні системи.
Суцільний диск (ліворуч) порівняно з диском із великою порожниною, можливо, створеною планетами (праворуч). Фото з сайту https://cosmosmagazine.com.
«Підтвердження чи спростування цього незвичайного способу формування планет стане безпрецедентним випробуванням для сучасних теорій», — зазначив Ганс Ван Вінкель (Hans Van Winckel), керівник Інституту астрономії Левенського католицького університету.
Треба спостерігати подвійні зорі, але за допомогою більших телескопів. Наукова група прагне отримати час на телескопах Європейської південної обсерваторії в Чилі, щоб уважно розглянути ці порожнини.
За інф. з сайту https://cosmosmagazine.com