Знайдено докази зіткнення, яке змінило нашу галактику

news 05 07 18Міжнародна команда астрономів виявила сліди давнього зіткнення Молочного Шляху з меншим об’єктом, названим галактикою «Сарделька». Ця космічна аварія стала визначальною подією в ранній історії Галактики. Вона змінила її структуру, спричинивши утворення як внутрішньої опуклості (балдж), так і зовнішнього гало. Результати досліджень оприлюдено в кількох публікаціях в Monthly Notices of the Royal Astronomical Society, The Astrophysical Journal Letters та arXiv.org.

Астрономи припускають, що в межах 8―10 млрд років тому карликова галактика зіштовхнулася з нашим Молочним Шляхом. Карлик не пережив зіткнення: він швидко розвалився і його залишки нині містяться навколо нас.

«Зіткнення розірвало карлика на частини, змусивши його зорі рухатися по дуже радіальних орбітах — довгих і вузьких, як голки», ― сказав Василь Білокуров (Vasily Belokurov) з Кембриджського університету та Центру обчислювальної астрофізики в Флетайрон інституті (Нью-Йорку). «Орбіти зір доставляють їх дуже близько до центра нашої галактики — це явний знак того, що карликова галактика мала справді ексцентричну орбіту і її загибель була неминучою».

Ґючул Мейонґ (GyuChul Myeong) з Кембриджа разом з колегами скористалися даними, отриманими космічним апаратом «Гайя» (Gaia) Європейського космічного агентства. Цей зонд картографує зоряне населення нашої галактики, фіксуючи рух зір. Завдяки «Гайя», астрономи тепер з великою точністю знають позиції та траєкторії наших небесних сусідів.

news 05 07 18 v

Зорі колишньої галактики «Сарделька» утворюють характерну ковбасоподібну форму. Вона зумовлена сильними радіальними рухами зір. Оскільки Сонце лежить в центрі цієї величезної хмари зір, розподіл не містить зір з уповільненим рухом, які нині повертаються назад до центра Галактики. Фото з сайту www.simonsfoundation.org.

Він Еванс з Кембриджу (Wyn Evans) пояснив: «Ми показали швидкості зір у вигляді малюнка, а форма сардельки просто впала нам в око. Коли менша галактика розпалася, її зорі були викинуті на дуже радіальні орбіти. Ці зорі «Сардельки» ― це те, що залишилося від останнього великого злиття Молочного Шляху».

Молочний Шлях досі поволі поглинає інші галактики-супутники, такі як слабка карликова галактика Стрільця. Але галактика «Сарделька» була набагато масивнішою. Її загальна маса ( газ, зорі, темна матерія) становила понад 10 млрд мас Сонця. Коли «Сарделька» врізалася в молодий Молочний Шлях, її проникнення викликало багато катастроф. Диск Галактики, ймовірно, від цього розпух або навіть розпався і мав потім відновлюватися. А залишки «Сардельки» були розкидані навколо внутрішніх частин Молочного Шляху, утворюючи опуклість (балдж) в центрі Галактики та навколишнє зоряне гало.

Комп’ютерене моделювання, виконане дослідниками, відтворює особливості зіткнення двох зоряних системи. Це, зокрема, стосується руху зір, успадкованих нашою галактикою від «Сердельки».

Нове дослідження також виявило принаймні вісім великих кулястих зоряних скупчень, які були введені в Молочний Шлях від галактики «Сарделька». Малі галактики, зазвичай, не мають таких скупчень, тому «Сарделька» мала бути достатньо великою, щоб утримувати низку скупчень.

За інф. з сайту www.sciencedaily.com

Докладніше про «Наше небо»

Це науково-популярний астрономічний інтернет-журнал для широкого загалу, створений у 2016 році. Назва «НАШЕ НЕБО» виникла у 1998 р. під час обговорення з директором Головної астрономічної обсерваторії Національної академії наук України академіком Я.С. Яцківим ідеї щодо заснування Київським республіканським планетарієм науково-популярного видання астрономічного змісту.

Упродовж 2006—2009 рр. я видавав малим накладом журнал «НАШЕ НЕБО.observer», а з 2010 р. веду блог «Ми і Всесвіт». Далі науково-популярні матеріали вміщуватиму головно на цьому сайті.

Іван Крячко

Написати електронний лист

Ви маєте змогу написати електронного листа з будь-якого питання щодо астрономії та інтернет-журналу «Наше небо»

Дякуємо за Вашу увагу до «Нашого неба»!

Please publish modules in offcanvas position.