У першій декаді травня поточного року з’явилися повідомлення про те, що дві групи астрономів зі Швеції та Італії нещодавно виявили зорі, які, можливо, оточені сферами Дайсона. У вміщеній нижче замітці (це переклад статті Марка Томпсона з Universe today) наведено результати дослідження, які ставлять під сумнів такі висновки.
Сфери Дайсона — це захоплива тема у пошуках інопланетного розуму. Нещодавно науковці визначили сім зір, як потенційних кандидатів, що мають такі сфери, бо більша частина їхнього випромінювання припадає на інфрачервоний діапазон. Потенційно це може вказувати на тепло від панелей одного великого чи багатьох малих космічних зондів навколо зорі, але, на жаль, в статті інших дослідників наведено трохи менш захопливе пояснення: пил затьмарив галактики.
Існує кілька способів пошуку інопланетян, і один із них — виявлення ознак масштабних проєктів у космосі. Наприклад, сфер Дайсона. Цю ідею вперше запропонував Фрімен Дайсон (Freeman Dyson) у 1960 році, щоб описати, що розвинені цивілізації розмістять колектори енергії та навіть середовища проживання навколо зорі, щоб використовувати її потужність. Зрештою така інфраструктура, ймовірно, оточувала б всю зорю, і Дайсон припустив, що можна буде виявити сигнал від неї, наприклад надлишок інфрачервоного випромінювання.
Цивілізація типу II – це та, яка може прямо збирати енергію своєї зорі за допомогою сфери Дайсона чи чогось подібного. Авторські права на зображення: Фрейзер Кейн (з Midjourney). Фото з сайту www.universetoday.com.
Внаслідок виконання проєкту «Гефест» (Project Hephaistos) виявлено сім зір спектрального класу M із вибірки в 5 мільйонів зір, які спостерігав космічний зонд Gaia («Ґайя»). Цей астрометричний космічний телескоп виконує картографування зір Молочного Шляху і вже приніс величезну користь для багатьох досліджень в астрономії. Дані 2MASS (Two Micron All Sky Survey) і WISE (Wide Field Infrared Survey Explorer) також були використані для визначення зір, які, здавалося б, показують очікуваний надлишок інфрачервоного випромінювання.
Уявлення художника про космічний зонд Gaia («Ґайя»), який виявляє штучні сигнали від далекої зоряної системи. В цій схемі синхронізації мешканці зоряної системи посилають сигнал незабаром після того, як спостерігають наднову, яку також бачать телескопи на Землі. (Авторські права на зображення: Danielle Futselaar / Breakthrough Listen). Фото з сайту www.universetoday.com.
Наукова група на чолі з Тонґтяном Реном (Tongtian Ren) у своїй статті обговорили висновки проєкту й докладно описали можливу природу сфер-кандидатів. Команда зіставила інформацію, отриману за даними огляду неба Дуже великим масивом антен (Very Large Array Sky Survey, VLASS) та кількох інших радіооглядів неба. Дослідники шукали радіоджерела в радіусі 10 кутових секунд від позицій, де на небесній сфері містяться об’єкти-кандитати, визначені за даними спостережень «Ґайя». (Для порівняння — повний Місяць має діаметр 1860 кутових секунд.)
Для трьох кандидатів, названих A, B і G, радіоджерела вдалося знайти. Точність положення джерел була в межах 4,9, 0,4 і 5 кутових секунд відповідно, а дані про кандидата G знайшли в кількох радіооглядах. Наукова група дійшла висновку, що ці сім зір, найімовірніше, не сфери Дайсона, а натомість якесь окреме галактичне явище. Найвірогідніше пояснення — далека галактика, закрита пилом! Наявність пилу може забруднити розподіл інфрачервоної енергії в спектрах двох об’єктів. Іншого кандидата (В) науковці також вважають далекою галактикою, але такою, що лежить майже на промені зору прямої видимості карликової зорі спектрального класу М.
Дуже схожий до кандидатів A і B, кандидат G має спектр, який вказує на сильне в радіодіапазоні ядро галактики зі струменями речовини, що майже зі швидкістю світла виходять назовні. Цілком імовірно, що галактика є далеким квазаром, які випромінюють величезну кількість енергії, але хмари гарячого пилу закривають більшу її частину, крім інфрачервоного випромінювання.
А що з іншими чотирма кандидатами? На сьогодні не знайдено жодного відповідного радіоджерела. Це не означає, що модель гарячої, затемненої пилом галактики не є адекватним поясненням, але просто потрібні радіоспостереження з високою роздільною здатністю. Звісно, може бути, що вони справді є високотехнологічними сферами навколо далеких зір. Проте, як би ми не хотіли, щоб це було правдою, доказів цьому поки що немає.
За інф. з сайту www.universetoday.com