Всесвіт всюди однаковий, куди б ми не дивилися. Навіть більше, ніж прогнозували космологи

news 06 08 20У якому б напрямку ми не дивилися, Всесвіт всюди однаковий, якщо наш погляд проникає дуже далеко. Поряд з нами (в космічному масштабі) є яскраві туманності, зоряні скупчення і темні хмари газу та пилу. До центра Молочного Шляху більше зір, ніж в інших напрямках. Але на відстанях мільйонів та мільярдів світлових років галактики розміщуються рівномірно у всіх напрямках, і все має однаковий вигляд. Астрономи кажуть, що Всесвіт є однорідним й ізотропним. По-іншому, Всесвіт гладкий, тобто його геометрія плоска.

news 06 08 20 1v

Космічний мікрохвильовий фон на небесній сфері як межа спостережуваного Всесвіту. Фото з сайту www.universetoday.com.

Це не означає, що Всесвіт ідеально рівний у великих масштабах. Навіть на межі видимого Всесвіту спостерігаються невеликі коливання. Спостереження за космічним мікрохвильовим фоном (Cosmic Microwave Background, CMB) показують незначні зміни температури. Вони спричинені ділянками вищої та нижчої щільності, що існували в ранньому Всесвіті. Саме цього й очікували космологи. Масштаб коливань CMB дає змогу визначати кількість темної речовини і темної енергії у Всесвіті.

news 06 08 20 2vДослідження космосу на великих просторових масштабах показують, що він є однорідним. Фото з сайту www.universetoday.com.

Розподіл галактик також не ідеальний. Вони згруповані в надскупчення, розділені порожнинами. Невеликі коливання щільності, виявлені в CMB, стали місцями скупчення галактик. Згідно з космологічною моделлю LCDM (Lambda-Cold Dark Matter), ранні галактики скупчувалися до більш щільних ділянок космічного простору. Внаслідок розширення Всесвіту протягом мільярдів років сформувалася нинішня структура надскупчень і порожнин. Оскільки масштаб скупчень CMB породжував галактичні скупчення, вимірювання CMB дають змогу передбачити розміри надскупчень. Іншими словами, рівень гладкості у ранньому Всесвіті має відповідати гладкості скупчень галактик, які ми бачимо.

Але нове дослідження галактик показало, що таке передбачення не зовсім узгоджується з тим, що випливає зі спостережень. Стоградусний огляд (Kilo-Degree Survey, KiDS) неба дав змогу виявити понад 31 мільйон галактик на просторовому інтервалі 10 мільярдів світлових років. Огляд охоплює приблизно половину віку Всесвіту та дає астрономам положення цих галактик та їх статистичну «скупченість». Використовуючи дані KiDS, науковці виявили: галактики приблизно на 10% однорідніші, ніж прогнозували. Всесвіт гладкіший, ніж вважали досі астрономи, і не зрозуміло чому.

news 06 08 20 3vЧастина мапи KiDS, що показує зміни щільності космічного простору. Фото з сайту www.universetoday.com.

Хоча результат ясний, він не повною мірою відповідає суворими науковими стандартами. Є невеликий шанс, що більш рівномірний розподіл галактики трапився випадково. Але цей результат може також бути натяком на якусь нову фізику чи недолік у нинішній космологічній моделі. Тобто можливі кілька пояснень. І астрономи починають їх шукати.

Але найкращий нині варіант — збирати нові дані. Відповідь є в них. За ретельних спостережень астрономи їх зрештою знайдуть.

За інф. з сайту www.universetoday.com

Докладніше про «Наше небо»

Це науково-популярний астрономічний інтернет-журнал для широкого загалу, створений у 2016 році. Назва «НАШЕ НЕБО» виникла у 1998 р. під час обговорення з директором Головної астрономічної обсерваторії Національної академії наук України академіком Я.С. Яцківим ідеї щодо заснування Київським республіканським планетарієм науково-популярного видання астрономічного змісту.

Упродовж 2006—2009 рр. я видавав малим накладом журнал «НАШЕ НЕБО.observer», а з 2010 р. веду блог «Ми і Всесвіт». Далі науково-популярні матеріали вміщуватиму головно на цьому сайті.

Іван Крячко

Написати електронний лист

Ви маєте змогу написати електронного листа з будь-якого питання щодо астрономії та інтернет-журналу «Наше небо»

Дякуємо за Вашу увагу до «Нашого неба»!

Please publish modules in offcanvas position.