Відкрито кочову планету з потужним магнетизмом

news 04 08 18Дивна планета-бурлака без зорі бродить по Молочному Шляху лише за 20 світлових років від Сонця. І згідно з нещодавно опублікованим результатами дослідження в The Astrophysical Journal, цей дивний, кочовий світ має неймовірно потужне магнітне поле, яке в 4 мільйони разів сильніше, ніж у Землі. Воно спричиняє разючі полярні сяйва поряд з якими наші такі вогні мають жалюгідний вигляд.

Нові спостереження, виконані з допомогою радіотелескопа «Дуже велика антена імені Карла Г. Янського (Very Large Array, VLA), — це не тільки перші радіо спостереження об’єкта планетної маси за межами Сонячної системи. Вони дозволили вперше виміряти магнітне поле такого тіла.

news 04 08 18 1v

«Дуже велика антена» — це система з 27 радіоантенн, розташованих на майданчику Національної радіоастрономічної обсерваторії в Сокорро (штат Нью-Мексико). Маса кожної антени діаметром 25 метрів становить близько 230 тонн. Фото з сайту https://public.nrao.edu/gallery/vla-panorama/.

Незвичний та одинокий об’єкт, називаний SIMP J01365663+0933473 (ми його називатимемо SIMP заради простоти), відкрили в 2016 році. Тоді дослідники вважали, що SIMP є коричневим карликом, тобто об’єктом, який занадто великий, щоб бути планетою, але замалий, як для зорі. Проте торік ще одне дослідження показало, що SIMP доволі малий. Його маса в 12,7, а радіус в 1,2 рази, більші, ніж у Юпітера. Тобто об’єкт належить до планет, хоча й дуже масивних.

«Цей об’єкт лежить на межі, яка поділяє планети і коричневі карлики, або «невдалі зорі», і робить нам деякі сюрпризи, які потенційно можуть допомогти зрозуміти магнітні процеси як на зорях, так і на планетах», — сказав Мелоди Као (Melodie Kao) з державного університету штату Аризона, який виконав нове дослідження SIMP.

Як для планети SIMP досить гарячий: температура його поверхні становить 825 градусів Цельсія. Для порівняння: найгарячішою планетою у Сонячній системі є Венера, середня температура якої становить близько 470 °C. А Сонце — порівняно невелика і прохолодна зоря — має температуру поверхні близько 5500 °C. Однак важливо відзначити, що Венера отримує більшу частину свого тепла від Сонця. Оскільки SIMP є об’єктом одинаком, тобто не міститься на орбіті материнської зорі, його тепло — це те, що лишилося від моменту його утворення близько 200 мільйонів років тому. Отже, з плином часу планета-велетень буде випромінювати своє тепло.

Згідно з останнім дослідженням, SIMP не тільки величезний за планетними стандартами, але також має магнітне поле, яке в мільйони разів сильніше, ніж у нашої планети. І хоча це магнітне поле допомагає SIMP створювати приголомшливі світлові шоу, полярні сяйва не виникають так само, як на Землі.

news 04 08 18 2v

На схемі магнітного поля Юпітера показано плазмовий тор Io (червоний), заповнений зарядженими частинками, а також припливна трубчаста структура (жовто-зелена), що як гігантська пуповина з’єднує Іо з верхньою атмосферою Юпітера, спричиняючи полярні сяйва поблизу полюсів планети. Фото з сайту http://astronomy.com.

Планетою з найпотужнішим магнітним полем в Сонячній системі є, безумовно, Юпітер. У майже 20000 раз сильніше, ніж на Землі, воно спричиняє разюче яскраві полярні сяйва. Це відбувається, коли електрично заряджені частинки прискорюються вздовж ліній магнітного поля планети до швидкості майже 3000 кілометрів на секунду, перш ніж розбити атоми в верхній атмосфері Юпітера.

На Землі схожий процес спричиняє те, що ми називаємо північними та південними полярними сяйвами. Однак, заряджені частинки, що їх викликають, насамперед надходять із Сонця у вигляді сонячного вітру. Натомість на Юпітері заряджені частки головно походять від його супутника Іо, а не від сонячного вітру. Оскільки SIMP не має зорі, яка б бомбардувала його вітром, як на Землі, дослідники вважають, що полярні сяйва на SIMP можуть бути схожими на юпітеріанські — це означає, що SIMP може мати супутника.

«Цей особливий об’єкт є цікавим, бо вивчення механізмів його магнітного динамо може дати нам нове уявлення про те, як такі механізми можуть працювати на екзопланетах», — сказав Као. «Ми вважаємо, що ці механізми можуть діяти не тільки в коричневих карликах, але і на планетах-гігантах та землеподібних планетах».

Іншими словами, SIMP допоможе астрономам краще зрозуміти, як формуються магнітні поля на екзопланетах. Але, це ще не все! «Виявлення SIMP J01365663+0933473 з допомогою VLA шляхом реєстрації радіосигналу від його полярного сяйва також означає, що ми можемо мати новий спосіб виявлення екзопланет, зокрема невловимих втікачів, які не обертаються навколо материнської зорі», — сказав співавтор дослідження Ґреґґ Галлінан (Gregg Hallinan) з Каліфорнійського технологічного інституту.

За інф. з сайту http://astronomy.com

 

Докладніше про «Наше небо»

Це науково-популярний астрономічний інтернет-журнал для широкого загалу, створений у 2016 році. Назва «НАШЕ НЕБО» виникла у 1998 р. під час обговорення з директором Головної астрономічної обсерваторії Національної академії наук України академіком Я.С. Яцківим ідеї щодо заснування Київським республіканським планетарієм науково-популярного видання астрономічного змісту.

Упродовж 2006—2009 рр. я видавав малим накладом журнал «НАШЕ НЕБО.observer», а з 2010 р. веду блог «Ми і Всесвіт». Далі науково-популярні матеріали вміщуватиму головно на цьому сайті.

Іван Крячко

Написати електронний лист

Ви маєте змогу написати електронного листа з будь-якого питання щодо астрономії та інтернет-журналу «Наше небо»

Дякуємо за Вашу увагу до «Нашого неба»!

Please publish modules in offcanvas position.