Група канадських астрономів, зокрема дослідники з Космічного інституту Макґілла та фізичного факультету Університету Макґілла, на підставі нових спостережних даних настійливо припускають, що магнітари ― тип нейтронної зорі з дуже потужним магнітним полем, — можуть бути джерелом деяких швидких радіосплесків (Fast Radio Burst, FRB). Хоча для пояснення цього таємничого явища було виконано багато досліджень, його джерело досі є невідомим та предметом дискусій.
28 квітня 2020 року наукова група з приблизно 50 студентів, докторантів та викладачів, які беруть участь в Канадському експерименті з картографування інтенсивності водню (Canadian Hydrogen Intensity Mapping Experiment, CHIME) Колаборації швидких радіосплесків (Fast Radio Burst Collaboration), виявила дуже інтенсивний радіоімпульс від магнітару, що міститься в Молочному Шляху. У статті, опублікованій в журналі Nature 4 листопада 2020 року, вони показали: інтенсивність радіосплеску в три тисячі разів перевищувала інтенсивність будь-якого магнітару, виявленого дотепер. На думку науковців це підтверджує гіпотезу про те, що магнітари є джерелом принаймні деяких FRB.
На цій світлині показано радіотелескоп CHIME (Canadian Hydrogen Intensity Mapping Experiment ― Канадський експеримент з картографування інтенсивності водню) в Радіоастрофізичній обсерваторії Домініона в Каледені, Британська Колумбія, Канада. За допомогою цього інструменту астрономи у квітні 2020 р. зареєстрували швидкий радіосплеск і простежили його джерело в нашій галактиці — молоду нейтронну зорю з дуже сильним магнітним полем, яку називають магнітаром. Фото з сайту https://phys.org.
«Ми обчислили, що такий інтенсивний сигнал, який надходить з іншої галактики, буде неможливо відрізнити від деяких швидких радіосплесків, тому це справді надає ваги теорії, згідно з якою магнітари можуть стояти принаймні за деякими FRB», ― сказав Праґ’я Чавла (Pragya Chawla), один із автори дослідження, аспірант фізичного факультету Макґілла.
Уперше FRB виявили понад десять років тому. Їх спершу вважали окремими явищами, але астрономи з’ясували, що деякі з цих високоінтенсивних сплесків радіовипромінювання — за інтенсивністю більші, ніж енергія, яку генерує Сонце протягом мільйонів і мільярдів років, ― насправді повторюються.
Одна із гіпотез вказувала, що джерелом FRB є позагалактичні магнітари — молоді нейтронні зорі з дуже сильним магнітним полем. Вони час від часу спалахують, що спричиняє виділення величезної кількості енергії.
«Досі всі FRB, які реєстрували телескопи, такі як CHIME, були в інших галактиках, що робить їх досить важкими для докладного вивчення», ― сказав Зіґґі Плеуніс (Ziggy Pleunis), аспірант фізичного факультету Університету Макґілла та один із співавторів нового дослідження. «Ба більше, гіпотеза магнітару не була підтверджена спостереженнями цих об’єктів у нашій галактиці, оскільки дотепер в ній виявляли магнітари зі значно меншою енергією, ніж енергія позагалактичних FRB».
«Однак, зважаючи на великі відмінності в енергетиці й активності, які демонструють найяскравіші та найактивніші джерела FRB і тим, що астрономи спостерігають у магнітарів, для пояснення всіх проявів FRB потрібні, можливо, більш молоді, енергійні та активні магнітари», — додав доктор Пол Шольц (Paul Scholz) із Інститут астрономії та астрофізики Данлапа при Університеті Торонто.
Докази того, що магнітари є джерелом для деяких FRB, буде отримано при одночасному виявленні позагалактичного радіосплеску та імпульсу рентгенівського випромінювання. Однак це, ймовірно, буде можливим лише для близьких за відстанню FRB. На щастя, Канадський експеримент з картографування інтенсивності водню Колаборації швидких радіосплесків (CHIME/FRB) відкриває їх у великій кількості.
За інф. з сайту https://phys.org