У нашій галактиці зареєстровано короткий, інтенсивний радіосплеск

news 05 11 20Група канадських астрономів, зокрема дослідники з Космічного інституту Макґілла та фізичного факультету Університету Макґілла, на підставі нових спостережних даних настійливо припускають, що магнітари ― тип нейтронної зорі з дуже потужним магнітним полем, — можуть бути джерелом деяких швидких радіосплесків (Fast Radio Burst, FRB). Хоча для пояснення цього таємничого явища було виконано багато досліджень, його джерело досі є невідомим та предметом дискусій.

28 квітня 2020 року наукова група з приблизно 50 студентів, докторантів та викладачів, які беруть участь в Канадському експерименті з картографування інтенсивності водню (Canadian Hydrogen Intensity Mapping Experiment, CHIME) Колаборації швидких радіосплесків (Fast Radio Burst Collaboration), виявила дуже інтенсивний радіоімпульс від магнітару, що міститься в Молочному Шляху. У статті, опублікованій в журналі Nature 4 листопада 2020 року, вони показали: інтенсивність радіосплеску в три тисячі разів перевищувала інтенсивність будь-якого магнітару, виявленого дотепер. На думку науковців це підтверджує гіпотезу про те, що магнітари є джерелом принаймні деяких FRB.

news 05 11 20 v

На цій світлині показано радіотелескоп CHIME (Canadian Hydrogen Intensity Mapping Experiment ― Канадський експеримент з картографування інтенсивності водню) в Радіоастрофізичній обсерваторії Домініона в Каледені, Британська Колумбія, Канада. За допомогою цього інструменту астрономи у квітні 2020 р. зареєстрували швидкий радіосплеск і простежили його джерело в нашій галактиці — молоду нейтронну зорю з дуже сильним магнітним полем, яку називають магнітаром. Фото з сайту https://phys.org.

«Ми обчислили, що такий інтенсивний сигнал, який надходить з іншої галактики, буде неможливо відрізнити від деяких швидких радіосплесків, тому це справді надає ваги теорії, згідно з якою магнітари можуть стояти принаймні за деякими FRB», ― сказав Праґ’я Чавла (Pragya Chawla), один із автори дослідження, аспірант фізичного факультету Макґілла.

Уперше FRB виявили понад десять років тому. Їх спершу вважали окремими явищами, але астрономи зясували, що деякі з цих високоінтенсивних сплесків радіовипромінювання — за інтенсивністю більші, ніж енергія, яку генерує Сонце протягом мільйонів і мільярдів років, ― насправді повторюються.

Одна із гіпотез вказувала, що джерелом FRB є позагалактичні магнітари — молоді нейтронні зорі з дуже сильним магнітним полем. Вони час від часу спалахують, що спричиняє виділення величезної кількості енергії.

«Досі всі FRB, які реєстрували телескопи, такі як CHIME, були в інших галактиках, що робить їх досить важкими для докладного вивчення», ― сказав Зіґґі Плеуніс (Ziggy Pleunis), аспірант фізичного факультету Університету Макґілла та один із співавторів нового дослідження. «Ба більше, гіпотеза магнітару не була підтверджена спостереженнями цих об’єктів у нашій галактиці, оскільки дотепер в ній виявляли магнітари зі значно меншою енергією, ніж енергія позагалактичних FRB».

«Однак, зважаючи на великі відмінності в енергетиці й активності, які демонструють найяскравіші та найактивніші джерела FRB і тим, що астрономи спостерігають у магнітарів, для пояснення всіх проявів FRB потрібні, можливо, більш молоді, енергійні та активні магнітари», — додав доктор Пол Шольц (Paul Scholz) із Інститут астрономії та астрофізики Данлапа при Університеті Торонто.

Докази того, що магнітари є джерелом для деяких FRB, буде отримано при одночасному виявленні позагалактичного радіосплеску та імпульсу рентгенівського випромінювання. Однак це, ймовірно, буде можливим лише для близьких за відстанню FRB. На щастя, Канадський експеримент з картографування інтенсивності водню Колаборації швидких радіосплесків (CHIME/FRB) відкриває їх у великій кількості.

За інф. з сайту https://phys.org

Докладніше про «Наше небо»

Це науково-популярний астрономічний інтернет-журнал для широкого загалу, створений у 2016 році. Назва «НАШЕ НЕБО» виникла у 1998 р. під час обговорення з директором Головної астрономічної обсерваторії Національної академії наук України академіком Я.С. Яцківим ідеї щодо заснування Київським республіканським планетарієм науково-популярного видання астрономічного змісту.

Упродовж 2006—2009 рр. я видавав малим накладом журнал «НАШЕ НЕБО.observer», а з 2010 р. веду блог «Ми і Всесвіт». Далі науково-популярні матеріали вміщуватиму головно на цьому сайті.

Іван Крячко

Написати електронний лист

Ви маєте змогу написати електронного листа з будь-якого питання щодо астрономії та інтернет-журналу «Наше небо»

Дякуємо за Вашу увагу до «Нашого неба»!

Please publish modules in offcanvas position.