Третина зір схожих на Сонце, можливо, поглинула свої планети

Як і грецький бог Кронос, велика кількість зір пожирає своїх дітей.

news 31 08 21 v

Як показує нове дослідження, третина зір з вивченої вибірки проковтнула одну або декілька власних планет. Отримані результати, оприлюднені в Nature Astronomy, допоможуть астрономам не брати до уваги зоряні системи, які навряд чи містять екзопланети, схожі на Землю.

«Це, ймовірно, стане однією з класичних статей на цю тему», — сказав Ерік Мамажек (Eric Mamajek), астроном з Лабораторії реактивного руху (Jet Propulsion Laboratory) NASA, який не брав участі в роботі.

Дослідники десятки років як знають, що зорі іноді можуть поглинути своє «потомство». Планети з твердою поверхнею (землеподібні планети — Ред.) багаті важкими елементами, такими як залізо, кремній і титан. Натомість зорі містять переважно більш легкі матеріали, такі як водень, гелій, кисень та вуглець. Коли зоря поглинає планету, її важкі елементи поширюються в зовнішніх шарах зорі, залишаючи в її світлі явні ознаки поглинання.

«Якщо зоря аномально багата на залізо, але в ній обмаль інших елементів, зокрема вуглецю і кисню, це можна вважати ознакою поглинання планети», — сказав Лоренцо Спіна (Lorenzo Spina), астрофізик з Астрономічної обсерваторії в Падуї, який керував дослідженням.

Він та його колеги досліджували, як часто це відбувається, спостерігаючи 107 подвійних систем, які утворюють дві сонцеподібні зорі — це нагадує вигадану систему планети Татуїн з двома зорями з фільму ​​«Зоряні війни». Подвійні зорі народжуються з однієї хмари газу та пилу, тому їх хімічний склад має бути майже ідентичним. Науковці також дібрала компоненти системи так, щоб вони були майже однакової маси і температури, тобто, по суті, близнюків.

У 33 з цих пар один із супутників показав підвищений рівень заліза порівняно з іншим, що є ознакою планетарного канібалізму. Ці ж компоненти також були багаті літієм, що надало ще більшої довіри гіпотезі про поглинання екзопланет. Хоча зорі типу Сонця народжуються із значною кількістю літію, вони спалюють його протягом перших 100 мільйонів років свого життя, тому виявлення його в старих зорях з досліджуваної вибірки свідчить про те, що джерелом цього елемента, ймовірно, є планети.

Наукова група також виявила, що аномальні хімічні маркери частіше трапляються в найгарячіших зір. Спіна говорить, що цьому є пояснення: гарячі зорі мають тонкі зовнішні шари й тому речовина планети зосереджується в меншому об’ємі, а це спричиняє появу відносно сильного маркеру від зорі.

Використовуючи ці різні докази, дослідники змогли змоделювати, що від 20% до 35% зір типу Сонця поглинають свої землеподібні екзопланети. Такі події можуть статися в системах, де гравітаційна взаємодія між планетами або спрямує одну з них прямо на зорю, або наблизить її досить близько, щоб зоря повільно випаровувала і поїдала її.

«Це явно помітна тенденція», — зауважив Мамажек. За його словами, поглинання планет вивчали раніше, але нове дослідження спирається на кількісно більшу вибірку та чіткі статистичні докази цього явища.

Спіна вважає, що Сонце навряд чи поглинало будь-які планети, бо воно бідне важкими елементами порівняно з іншими зорями свого типу. Цей факт може допомогти астрономам знайти Землю 2.0: якщо вони помітять іншопланетне сонце, яке, здається, з’їло своє потомство, вони, ймовірно, захочуть направити свої телескопи в інше місце.

За інф. з сайту www.sciencemag.org

Докладніше про «Наше небо»

Це науково-популярний астрономічний інтернет-журнал для широкого загалу, створений у 2016 році. Назва «НАШЕ НЕБО» виникла у 1998 р. під час обговорення з директором Головної астрономічної обсерваторії Національної академії наук України академіком Я.С. Яцківим ідеї щодо заснування Київським республіканським планетарієм науково-популярного видання астрономічного змісту.

Упродовж 2006—2009 рр. я видавав малим накладом журнал «НАШЕ НЕБО.observer», а з 2010 р. веду блог «Ми і Всесвіт». Далі науково-популярні матеріали вміщуватиму головно на цьому сайті.

Іван Крячко

Написати електронний лист

Ви маєте змогу написати електронного листа з будь-якого питання щодо астрономії та інтернет-журналу «Наше небо»

Дякуємо за Вашу увагу до «Нашого неба»!

Please publish modules in offcanvas position.