Телескоп Джеймса Вебба сфокусовано!

news 29 04 22 1v

Завершено роботи з юстування космічного телескопа Джеймса Вебба (James Webb Space Telescope, JWST). Після повного огляду було підтверджено, що обсерваторія здатна отримувати чіткі, добре сфокусовані зображення за допомогою кожного з чотирьох потужних бортових наукових інструментів. Після завершення сьомого і останнього етапу фокусування телескопа група інженерів та науковців за підсумками кількох нарад одноголосно погодилась з тим, що «Вебб» готовий до наступної та останньої серії налаштувань, відомої як введення наукового інструменту в експлуатацію. Цей процес займе близько двох місяців, перш ніж влітку поточного року почнуться наукові спостереження.

Результати юстування телескопа можна побачити на серії зображень, які охоплюють повне поле зору обсерваторії. «Ці чудові тестові зображення з успішно відюстованого телескопа демонструють, чого можуть досягти люди з різних країн і континентів, коли є сміливе наукове бачення дослідження Всесвіту», — сказав Лі Файнберґ (Lee Feinberg), керівник групи з оптичних елементів «Вебба» в Центрі космічних польотів імені Ґоддарда NASA.

Оптичні характеристики телескопа кращі, ніж найоптимістичніші прогнози інженерів. Дзеркала «Вебба» тепер спрямовують повністю сфокусоване світло, зібране з космосу, на кожен інструмент, і кожен інструмент успішно фіксує світло й отримує зображення. Якість зображень, які будують всі інструменти, на рівні «обмеження дифракцією» («diffraction-limited»). Це означає: чіткість деталей, які можна на них побачити, є максимально можливою з урахуванням розміру телескопа. Надалі єдиними змінами в дзеркалах будуть дуже невеликі періодичні коригування основних сегментів дзеркала.

«Із завершенням юстування телескопа та зусиль, на які я витратив половину життя, моя роль у місії космічного телескопа Джеймса Вебба завершилася», — сказав Скотт Ектон (Scott Acton), науковець «Вебба», який займається зондуванням та налаштуванням фронту хвилі в компанії Ball Aerospace. «Ці зображення глибоко змінили те, як я бачу Всесвіт. Нас оточує симфонія творення; всюди є галактики! Я сподіваюся, що кожен у світі зможе їх побачити».

news 29 04 22 2v

Інженерні зображення різко сфокусованих зір у полі зору кожного приладу демонструють, що телескоп повністю сфокусований. Для цього тесту «Вебб» направили на частину Великої Магелланової Хмари, невеликої галактики-супутника Молочного Шляху, що дало змогу отримати щільне поле сотень тисяч зір на всіх приймачах обсерваторії. Розміри та положення зображень, показаних тут, відображають відносне розташування кожного з інструментів «Вебба» у фокальній площині телескопа. Кожен з них спрямований на трохи зміщену ділянку неба відносно один одного. Три інструменти «Вебба» — це NIRCam (зображення в довжині хвилі 2 мікрони на цій світлині); NIRISS (зображення на довжині хвилі 1,5 мікрона) і MIRI (на світлині показано знімок на довжині хвилі 7,7 мікрон; в більших довжинах хвиль реєструють випромінювання від міжзоряних хмар, а також світло від зір). NIRSpec — це радше спектрограф, ніж тепловізійний пристрій, але він може робити зображення, наприклад, зображення в 1,1 мікрона, показане тут, для калібрування та визначення цілі. Темні ділянки, видимі на зображенні від NIRSpec, зумовлені структурою його масиву мікрозатворів. Прилад має кілька сотень тисяч керованих затворів, які можна відкривати або закривати, щоб вибрати світло, яке надходить у спектрограф. Нарешті, датчик тонкого наведення «Вебба» відстежує навігаційні зорі, щоб точно наводити обсерваторію на об’єкт спостереження. Два його датчики зазвичай не використовують для наукових цілей, але вони можуть робити калібровані знімки, схожі на показані тут. Їх інженери використовують не лише для оцінки різкості зображення, а й для точного вимірювання та калібрування тонких спотворення зображення та налаштування приймачів як частини загального процесу калібрування інструментів космічного телескопа Джеймса Вебба Webb. Фото з сайту https://blogs.nasa.gov.

Тепер команда «Вебба» виконає введення в експлуатацію наукових приладів. Кожен інструмент — це дуже складний набір детекторів, оснащених унікальними лінзами, масками, фільтрами та спеціальним обладнанням, що допомагає йому виконувати наукові завдання, для яких він був розроблений. Спеціальні характеристики цих приладів будуть налаштовані та експлуатуватися в різних комбінаціях на етапі введення приладу в експлуатацію, щоб повністю підтвердити їх готовність до наукових спостережень. Після офіційного завершення юстування телескопа головний персонал, який братиме участь у введенні в експлуатацію кожного приладу, прибув до Операційного центру місії Інституту космічних телескопів у Балтіморі, а деякі співробітники, які виконували юстування телескопа, завершили виконання своїх обов’язків.

Роботи з юстування космічного телескопа Джеймса Вебба (James Webb Space Telescope, JWST) завершено. Автор відеом: Центр космічних польотів імені Ґоддарда NASA.

Хоча юстування телескопа завершено, деякі дії з калібрування телескопа ще треба буде виконати. В рамках введення наукових приладів в експлуатацію, телескоп наводитимуть на різні ділянки неба, де загальна кількість сонячного випромінювання, що потрапляє на обсерваторію, буде змінюватися. У такий спосіб буде підтверджено температурну стабільність телескопа при зміні об’єкта спостережень. Крім того, кожні два дні інженери контролюватимуть  вирівнювання дзеркал і, за потреби, вноситимуть корективи, щоб утримувати дзеркала у їх відюстованому положенні.

За інф. з сайту https://blogs.nasa.gov

Докладніше про «Наше небо»

Це науково-популярний астрономічний інтернет-журнал для широкого загалу, створений у 2016 році. Назва «НАШЕ НЕБО» виникла у 1998 р. під час обговорення з директором Головної астрономічної обсерваторії Національної академії наук України академіком Я.С. Яцківим ідеї щодо заснування Київським республіканським планетарієм науково-популярного видання астрономічного змісту.

Упродовж 2006—2009 рр. я видавав малим накладом журнал «НАШЕ НЕБО.observer», а з 2010 р. веду блог «Ми і Всесвіт». Далі науково-популярні матеріали вміщуватиму головно на цьому сайті.

Іван Крячко

Написати електронний лист

Ви маєте змогу написати електронного листа з будь-якого питання щодо астрономії та інтернет-журналу «Наше небо»

Дякуємо за Вашу увагу до «Нашого неба»!

Please publish modules in offcanvas position.