Термін «культивоване м’ясо» («cultured meat») став дещо модним в індустрії здорового харчування. Йдеться про м’ясо, вироблене в лабораторії з використанням культур клітин in vitro, отриманих з тваринних білків. Для багатьох це «альтернативне м’ясо» є життєво важливим для боротьби зі зміною клімату, усуваючи одну з головних причин вирубки лісів (звільнення місця для ферм великої рогатої худоби) та глобального потепління (викиди метану великою рогатою худобою). Для інших це екологічно чистий спосіб забезпечення продовольчої безпеки в епоху зміни клімату.
Але як щодо продуктів харчування астронавтів у тривалих місіях або проживання протягом тривалого періоду за межами Землі? У цьому разі культивоване м’ясо було б способом задовольнити харчові потреби астронавтів, які в іншому випадку повністю залежали б від рослинних білків. Наразі цю можливість вивчає Європейське космічне агентство (ЄКА; European Space Agency, ESA) і такий спосіб може змінити «гру» для майбутніх місій на Місяць, Марс та за його межі!
Найближчим часом ESA і NASA планують розпочати пілотовані місії на Місяць, що завершиться створенням місячної бази та іншої важливої інфраструктури. Згідно з планом NASA за програмою «Артеміда» (Artemis Program), це уможливить «тривалу програму досліджень Місяця». З огляду на кількість часу, потрібного для відправки кораблів із Землею на Місяць, екіпажам треба створити певний рівень самозабезпечення, особливо коли йдеться про їжу.
Культивоване (штучне) м’ясо для довгострокових космічних місій. Фото з сайту www.universetoday.com.
Ідею використання культивованого м’яса для забезпечення харчових потреб астронавтів, які працюють далеко від Землі, першим висловив інженер ЄКА Паоло Корраді (Paolo Corradi). 6 січня 2021 року ЄКА запропонувала промисловості та науковцям подати заявку на фінансування роботи задля реалізації цієї ідеї, щоб втілити її концептуально. Як пояснив Корраді в нещодавньому прес-релізі ESA:
«Для довготривалих дослідницьких місій людини далеко від Землі нам потрібно буде перевезти велику кількість їжі з тривалим терміном зберігання. Це пов’язано з ризиком того, що їжа з часом погіршиться або навіть буде втрачена, що значно обмежить ступінь самодостатності та стійкості місії. І, звісно, звичайне виробництво тваринної їжі, як-от м’яса, у космосі є справою немислимою».
Однією з найбільших проблем життя та праці на Місяці є наслідки тривалого впливу місячної гравітації, яка становить приблизно 16,5% від земної (0,165 g). Незважаючи на те, що вони є короткочасними, поточні дослідження на борту Міжнародної космічної станції (наприклад, дослідження NASA Twin Study) показали, що тривалий вплив мікрогравітації призводить до втрати м’язової маси, втрати щільності кісткової тканини та впливає на стан серцево-судинної системи, функції органів, зір і навіть генетичні зміни.
Отже, просто відправити худобу на Місяць та інші місця за межами Землі недоцільно. Але культивоване м’ясо, яке науковці розглядають як потенційне рішення однієї з основних причин зміни клімату, може стати потенційним засобом для забезпечення продовольчої безпеки в космосі. Крістель Пайл (Christel Paille), інженер з контролю за навколишнім середовищем та життєзабезпечення ESA, яка працює з Паоло Корраді над цією проблемою, сказала:
«Таким чином, якщо ми хочемо досягти успіху в довгостроковій діяльності людей далеко від Землі, нам потрібно переосмислити нинішній підхід до харчування астронавтів і забезпечити засоби для ефективного виробництва їжі на борту, можливо, інтегровані у відновлювальну систему життєзабезпечення».
Середовище для життя, розміщене на краю місячного кратера, відоме як Місячне село. Фото з сайту www.universetoday.com.
Для паралельної роботи над подальшим розвитком технології відібрано дві наукові групи («команди»): німецька команда, в складі аерокосмічного стартапу yuri та Ройтлінґенського університету, та команда з Великобританії, до якої увійшли Kayser Space, Cellular Agriculture та Campden BRI. Команди, якими від імені ESA керуватиме Корраді, почнуть з аналізу та порівняння харчової цінності культивованого м’яса і його потенційних переваг з наявними натепер альтернативами.
На другому етапі ESA встановить вимоги на основі рекомендацій щодо харчування для астронавтів і майбутніх космічних польотів людини. На цьому етапі наукові групи отримають підтримку експертів ЄКА, зокрема підрозділу з космічної медицини (Space Medicine) та інженерів з лабораторії Колумбус (Columbus laboratory) — модуля ЄКА на борту Міжнародної космічної станції.
На останньому етапі команди розроблять попередні проєкти для реалізації в космосі, які буде оцінено на основі доцільності та ефективності. Їх порівняють з іншими потенційними методами виробництва продуктів, багатих білком, та доставки їжі із Землі. Команди також оцінять потенційне комерційне застосування своїх концепцій як на Землі, так і в космосі. Даніела Бездан (Daniela Bezdan), головний науковий співробітник yuri, пояснила переваги цього проєкту:
«Дослідницька робота нашої команди щодо культивованого м’яса поки що була зосереджена винятково на застосуванні в межах Землі. Цей проєкт розширить поле нашої діяльності й дозволить нам перенести вже отримані результати на космічний напрям. Крім того, результати дослідження допоможуть привернути увагу та дослідницькі зусилля до найважливіших питань щодо доцільності виробництва культивованого м’яса».
Уявлення художника про базу землян на Місяці. Фото з сайту www.universetoday.com.
«Цей проєкт дає нам можливість розглянути проблеми систем життєзабезпечення, які працюють за межами низької орбіти Землі, в тривалих космічних місіях та в різних середовищах сили тяжіння», — додав менеджер програми Kayser Space Рамон Нарталло (Ramón Nartallo). «Це також допоможе Cellular Agriculture розробити перший план біопроцесу, щоб забезпечити високоякісне виробництво білка, а Campden BRI розвинути свої знання у захопливій новітній галузі».
На Землі виробництво м’яса — це основний чинник руйнування навколишнього середовища. У країнах, що розвиваються, ліси вирубують, щоб звільнити місце для скотарства, головно для задоволення потреб цих країн. Крім того, галузь сприяє поширенню захворювань, які можуть спровокувати пандемії та загибель мільярдів тварин щороку. І зі зростанням населення та збільшенням попиту традиційне виробництво м’яса ставатиме все більш нежиттєздатним.
Культивоване м’ясо — це екологічно стійка альтернатива, але потрібні додаткові дослідження, щоб вдосконалити технологію виробництва. Вивчаючи, як можна виробляти штучне м’ясо в космосі, де ресурси дуже обмежені, це дослідження може допомогти розробити технологію, потрібну для вирощування культивованого м’яса з більшою ефективністю та більшою кількістю на Землі. Цей внесок також узгоджується з устремлінням ЄКА для досягнення цілей сталого розвитку, проголошених Організацією Об’єднаних Націй (the United Nations’ Sustainable Development Goals).
Вкотре космічні дослідження можуть привести до застосування їх тут, на Землі. Або, як сказала доктор Сайєн Проктор (Sian Proctor), «рішення для космосу вирішує проблему Землі».
За інф. з сайту www.universetoday.com