Рентгенівський телескоп EROSITA побачив «перше світло»

news 23 10 19З 17 до 19 жовтня поточного року телескоп EROSITA, побудований в Німеччині, використав усі сім своїх модулів збору рентгенівських променів для отримання зображення їх джерел в сусідній галактиці.

Після запуску 13 липня 2019 р. рентгенівська обсерваторія «Спектр-Рентген-Гамма» (Spektr-RG) упродовж трьох місяців виконувала політ до місця призначення: точки Лагранжа L2 системи Земля — Сонце на відстані 1,5 мільйона кілометрів від нашої планети. Далі інженери місії підготували телескопи обсерваторії до експлуатації — увімкнули прилади, перевірили різні режими роботи тощо. Незважаючи на деякі проблеми під час цієї фази, налагодження та випробування обладнання показало, що все працює так, як і очікували. Тепер EROSITA бачить близький і далекий Всесвіт в рентгенівських променях.

Велика Магелланова Хмара (Large Magellanic Cloud, LMC) — найбільший супутник галактики Молочний Шлях має ділянки зореутворення з гарячим газом, рентгенівське випромінювання якого зареєстровано на зображенні. З відстані 170 000 світлових років від Землі LMC — відносно близька і добре вивчена ціль. Таким чином, зображення від EROSITA можна порівняти із зображеннями, зробленими іншими рентгенівськими обсерваторіями, такими як XMM-Newton та «Чандра» (Chandra).

«Ми отримали чіткі зображення з надзвичайно маленьким фоновим шумом. Вони дають змогу нам передбачити дивовижні речі протягом найближчих років», — сказав керівник проекту EROSITA Томас Мернік (Thomas Mernik).

Друге зображення від EROSITA показує, як гарячий газ повільно обертається навколо двох скупчень галактик, що взаємодіють між собою. Ці скупчення лежать на відстані 800 мільйонів світлових років від Землі.

news 23 10 19 vДва скупчення галактик, що взаємодіють, A3391 та A3395, видно на зображенні від EROSITA в  рентгенівських променях (праворуч) та видимому світлі (ліворуч). Фото з сайту www.skyandtelescope.com.

Після того, як буде отримано ще кілька тестових знімків, EROSITA розпочне свою основну місію: чотирирічну програму з реєстрації джерел рентгенівського випромінювання на зоряному небі. Очікується, що EROSITA виявить мільйони нових джерел рентгенівських променів, зокрема 100 000 скупчень галактики. Астрономи сподіваються використати дані про ці скупчення, щоб пролити світло на еволюцію Всесвіту та природу темної енергії.

Космічна обсерваторія Spektr-RG також містить російський прилад ART-XC, що реєструє рентгенівські промені більш високої енергії. Російське космічне агентство оголосило про перше світло ART-XC 30 липня. Тоді було зареєстровано рентгенівське випромінювання від відомого пульсару Кентавр X-3.

За інф. з сайту www.skyandtelescope.com

Докладніше про «Наше небо»

Це науково-популярний астрономічний інтернет-журнал для широкого загалу, створений у 2016 році. Назва «НАШЕ НЕБО» виникла у 1998 р. під час обговорення з директором Головної астрономічної обсерваторії Національної академії наук України академіком Я.С. Яцківим ідеї щодо заснування Київським республіканським планетарієм науково-популярного видання астрономічного змісту.

Упродовж 2006—2009 рр. я видавав малим накладом журнал «НАШЕ НЕБО.observer», а з 2010 р. веду блог «Ми і Всесвіт». Далі науково-популярні матеріали вміщуватиму головно на цьому сайті.

Іван Крячко

Написати електронний лист

Ви маєте змогу написати електронного листа з будь-якого питання щодо астрономії та інтернет-журналу «Наше небо»

Дякуємо за Вашу увагу до «Нашого неба»!

Please publish modules in offcanvas position.