Орієнтовний поперечник ядра комети C/2014 UN271 (Bernardinelli — Bernstein; Бернардінеллі — Бернштейн) становить приблизно 137 км — це найбільше ядро, яке коли-небудь астрономи виявляли у комет. Попереднім рекордсменом є комета C/2002 VQ94, розмір ядра якої за оцінками науковців становить 100 км.
Комету C/2014 UN271 вперше виявили⁕ у 2014 році під час виконання Огляду темної енергії (Dark Energy Survey, DES) на геліоцентричній відстані 29,3 астрономічних одиниць. Потім її також реєстрували під час спостережень в рамках DES до 2018 року. У 2021 р. наявність комети остаточно підтвердили, коли було виконано цілеспрямований пошук транснептунових об’єктів за даними DES.
⁕ Комета Бернардінеллі — Бернштейна названа на честь двох астрономів Пенсільванського університету, Педро Бернардінеллі та професора Гарі Бернштейна, які помітили її на архівних знімках з дослідження Dark Energy Survey.
«Це дивовижний об’єкт, заважаючи на те, який він активний на такій далекій відстані від Сонця», — сказав доктор Ман-То Гуі (Man-To Hui), астроном з Університету науки і техніки Макао (Китай). «Ми припускали, що комета може бути досить великою, але нам потрібні були найкращі дані, щоб підтвердити це».
Отже, доктор Гуі та його колеги використали Космічний телескоп імені Габбла, щоб зробити п’ять фотографій комети 8 січня 2022 року. Вимірювання комети зводилось до проблеми, як відрізнити тверде ядро від величезної пилової коми, що його огортає. Наразі комета міститься занадто далеко, щоб «Габбл» міг візуально розрізнити її ядро. Натомість дані «Габбла» показують яскравий сплеск світла в місці розташування ядра.
Астрономи створили комп’ютерну модель довколишньої коми і відрегулювали її відповідно до зображень, отриманих за допомогою «Габбла». Далі відняли світло, яке створює кома, щоб залишити зіркоподібне ядро.
На діаграмі розмір крижаного твердого ядра комети C/2014 UN271 (Бернардінеллі — Бернштейна) порівняно з ядрами кількох інших комет. Фото з сайту www.sci-news.com.
Потім науковці порівняли яскравість ядра з результатами раніше виконаних радіоспостережень комети, виконаних за допомогою Великої міліметрової/субміліметрової антени Атакама (Atacama Large Millimeter/submillimeter Array, ALMA).
Виявилося, що вимірювання, виконані на підставі даних від «Габбла» близькі до попередніх оцінок розміру ядра, зроблених за даними від ALMA. Водночас спостережні дані, отримані «Габблом», переконливо свідчать про темнішу поверхню ядра, ніж раніше вважали астрономи.
«Воно велике і чорніше, ніж вугілля», — сказав професор Девід Джевітт (David Jewitt), астроном з Каліфорнійського університету в Лос-Анджелесі.
Комета C/2014 UN271 походить із гіпотетичного джерела трильйонів таких небесних тіл, яке в астрономії називають Хмара Оорта. Час її руху до Сонця становить понад 1 мільйон років.
«Ця комета буквально є вершиною айсберга з багатьох тисяч комет, які занадто слабкі, щоб побачити їх у більш віддалених частинах Сонячної системи», — сказав професор Джевітт. «Ми підозрювали, що ця комета має бути великою, бо вона дуже яскрава на такій великій відстані. Тепер ми підтверджуємо, що це так».
Результати дослідження оприлюднив журнал Astrophysical Journal Letters.
За інф. з сайту www.sci-news.com