Перші зображення від «Евкліда»: сліпучий край темряви

news 07 11 23 1v

Коротко

7 листопада 2023 р. місія Європейського космічного агентства (ЄКА) Euclid («Евклід») показала свої перші повнокольорові зображення космосу. Ніколи раніше телескоп не міг створювати такі різкі астрономічні зображення на такій великій ділянці неба й дивитися так далеко в глибокий Всесвіт. Ці п’ять зображень ілюструють повний потенціал «Евкліда»; вони показують, що телескоп готовий створити наймасштабнішу 3D-мапу Всесвіту, щоб розкрити деякі його приховані секрети.

Докладніше

«Евклід», наш детектив темного Всесвіту, має важке завдання: дослідити, як темна матерія та темна енергія зробили наш всесвіт таким, яким він є нині. Здається, що 95% нашого космосу складається з цих таємничих «темних» субстанцій. Але ми не розуміємо, що це таке, бо їхня присутність спричиняє лише дуже тонкі зміни у зовнішньому вигляді та рухах об’єктів, які ми можемо бачити.

Щоб виявити «темний» вплив на видимий Всесвіт, протягом наступних шести років «Евклід» спостерігатиме за формами, відстанями та рухом мільярдів галактик на відстані до 10 мільярдів світлових років. Зробивши це, він створить найбільшу космічну 3D-мапу, яку будь-коли створювали.

Що робить погляд «Евкліда» на космос особливим, так це його здатність створювати надзвичайно чітке видиме та інфрачервоне зображення величезної частини неба лише за один присід.

Опубліковані зображення демонструють цю особливу здатність: від яскравих зір до слабких галактик. Світлини показують усі ці небесні об’єкти, будучи надзвичайно чіткими навіть при збільшенні масштабу зображення віддалених галактик.

«Темна матерія зближує галактики і змушує їх обертатися швидше, ніж це можна пояснити лише за рахунок видимої матерії; темна енергія сприяє прискореному розширенню Всесвіту. «Евклід» вперше дасть змогу космологам вивчати ці таємниці темних конкурентів разом», — пояснив директор з науки ЄКА, професор Керол Манделл (Carole Mundell). «“Евклід” зробить стрибок у нашому розумінні космосу в цілому, і ці вишукані зображення від “Евкліда” показують, що місія готова допомогти розгадати одну з найбільших таємниць сучасної фізики».

«Ми ніколи раніше не бачили подібних астрономічних зображень із такою кількістю деталей. Вони навіть красивіші та чіткіші, ніж ми могли сподіватися, й показують нам багато раніше небачених особливостей у добре відомих ділянках сусіднього Всесвіту. Тепер ми готові спостерігати за мільярдами галактик і вивчати їхню еволюцію протягом космічного часу», — сказав Рене Лорейс (René Laureijs), науковий співробітник проєкту «Евклід» ЄКА (Euclid Project ESA).

«Наші високі стандарти щодо цього телескопа справдилися: стільки подробиць на цих зображеннях — це все завдяки спеціальній оптичній конструкції, досконалому виготовленню та складанню телескопа й інструментів, а також надзвичайно точному наведенню та контролю температури», — додав Джузеппе Ракка (Giuseppe Racca), керівник проєкту «Евклід» ЄКА.

«Я хочу привітати та подякувати всім, хто причетний до втілення цієї амбітної місії в реальність, яка є відображенням європейської досконалості та міжнародної співпраці. Перші зображення, зроблені Euclid, вражають і нагадують нам про те, чому так важливо йти в космос, щоб дізнатися більше про таємниці Всесвіту», — зазначив генеральний директор ЄКА Йозеф Ашбахер (Josef Aschbacher).

 

Перші зображення від «Евкліда»: сліпучий край темряви

Погляньте на Всесвіт очима Евкліда

Скупчення галактик Персея

news 07 11 23 2v

Погляд «Евкліда» на скупчення галактик Персея. Фото з сайту www.esa.int.

Цей неймовірний знімок від «Евкліда» є революцією в астрономії. На зображенні показано 1000 галактик, що належать до скупчення Персея, і понад 100 000 додаткових галактик на задньому плані.

Багато з цих слабких галактик раніше не бачили. Деякі з них так далеко, що їхньому світлу знадобилося 10 мільярдів років, щоб досягти нас. Складаючи мапу розподілу та форми цих галактик, космологи зможуть більше дізнатися про те, як темна матерія сформувала Всесвіт, який ми бачимо тепер.

Це вперше, коли таке велике зображення дало нам змогу зафіксувати стільки галактик Персея з таким високим рівнем деталізації. Персей — одна з наймасивніших структур, відомих у Всесвіті, розташована «всього» за 240 мільйонів світлових років від Землі.

Астрономи продемонстрували, що скупчення галактик, подібні до Персея, могли утворитися лише за наявності темної матерії у Всесвіті. «Евклід» спостерігатиме численні скупчення галактик, такі як Персей, протягом космічного часу, відкриваючи «темний» елемент, який утримує їх разом.

Прочитайте повну історію про це зображення.

Спіральна галактика IC 342

news 07 11 23 3v

Погляд «Евкліда» на спіральну галактику IC 342. Фото з сайту www.esa.int.

Протягом свого життя наш детектив темного Всесвіту створить зображення мільярдів галактик, виявивши невидимий вплив темної матерії та темної енергії на них. Ось чому доречно, що одна з перших галактик, яку спостерігав «Евклід», отримала назву «Прихована галактика» («Hidden Galaxy»), також відома як IC 342 або Келдвелл 5. Завдяки своєму інфрачервоному огляду «Евклід» уже відкрив важливу інформацію про зорі в цій галактиці, яка схожа на Молочний Шлях.

Прочитайте повну історію про це зображення.

Неправильна галактика NGC 6822

news 07 11 23 4v

Погляд «Евкліда» на неправильну галактику NGC 6822. Фото з сайту www.esa.int.

Щоб створити 3D-мапу Всесвіту, «Евклід» спостерігатиме світло від галактик на відстані до 10 мільярдів світлових років. Більшість галактик у ранньому Всесвіті не схожі на квінтесенцію акуратної спіралі, вони неправильні та маленькі. Вони є будівельним матеріалом для більших галактик, схожих на нашу, і ми все ще можемо знайти деякі з цих галактик відносно близько до нас. Ця перша неправильна карликова галактика, яку спостерігав «Евклід», має назву NGC 6822 і розташована неподалік, лише за 1,6 мільйона світлових років від Землі.

Прочитайте повну історію про це зображення.

Кулясте скупчення зір NGC 6397

news 07 11 23 5vПогляд «Евкліда» на кулясте скупчення NGC 6397. Фото з сайту www.esa.int.

Це блискуче зображення показує погляд «Евкліда» на кулясте скупчення зір під назвою NGC 6397. Це друге найближче до Землі кулясте скупчення, що лежить на відстані приблизно 7800 світлових років. Кулясті скупчення — це сукупність сотень тисяч зір, які утримує разом сила тяжіння. Нині жоден інший телескоп, крім «Евкліда», не може фотографувати все кулясте скупчення за одне спостереження, і водночас розрізнити стільки зір у скупченні. Ці слабкі зірки розповідають нам про історію Молочного Шляху та про те, де міститься темна матерія.

Прочитайте повну історію про це зображення.

Туманність Кінська Голова

news 07 11 23 6vПогляд«Евкліда» на туманність Кінська Голова. Фото з сайту www.esa.int.

«Евклід» показує нам разюче панорамне та докладне зображення туманності Кінська Голова, також відомої як Барнард 33, що міститься в сузір’ї Оріона. Під час нових спостережень «Евкліда» за цими зоряними яслами вчені сподіваються знайти багато тьмяних і раніше невидимих планет з масою Юпітера в їх «юному віці», а також молодих зір і коричневих карликів.

Прочитайте повну історію про це зображення

Скоро нові відкриття

Перший погляд «Евкліда» на космос не тільки прекрасний, але й надзвичайно цінний для наукової спільноти.

По-перше, це демонструє, що телескоп та інструменти «Евкліда» працюють дуже добре і що астрономи можуть використовувати «Евклід» для вивчення розподілу матерії у Всесвіті та його еволюції в найбільших масштабах. Поєднання багатьох спостережень такої якості, що охоплюють великі ділянки неба, покаже нам темні та приховані частини космосу.

По-друге, кожне зображення окремо містить велику кількість нової інформації про найближчий Всесвіт. «Найближчими місяцями вчені Консорціуму “Евклід” проаналізують ці зображення та опублікують серію наукових статей у журналі Astronomy & Astrophysics разом із статтями про наукові цілі місії Euclid та роботу телескопа», — сказав Яннік Мельє (Yannick Mellier), керівник Euclid Consortium.

І, нарешті, ці зображення виводять нас за межі царства темної матерії та темної енергії, а також показують, як «Евклід» створить скарбницю інформації про фізику окремих зір і галактик.

Підготовка до планових спостережень

«Евклід» стартував до точки Лагранжа 2 Сонце–Земля на ракеті SpaceX Falcon 9 зі станції космічних сил на мисі Канаверал у Флориді, США, о 17:12 за центральноєвропейським часом 1 липня 2023 року. Протягом кількох місяців після запуску науковці та інженери тестували та калібрували наукові прилади телескопа. Команда проводить останнє тонке налаштування космічного апарата перед початком рутинних наукових спостережень на початку 2024 року.

Протягом шести років «Евклід» досліджуватиме одну третину неба з безпрецедентною точністю та чутливістю. У міру виконання місії банк даних Euclid будуть оприлюднювати раз на рік і він буде доступний для світової наукової спільноти через Науковий архів астрономії, розміщений у Європейському центрі космічної астрономії (European Space Astronomy Centre) ESA в Іспанії.

Про «Евкліда»

Euclid — це європейська місія, створена та керована ESA за участі NASA. Консорціум Euclid, що складається з понад 2000 науковців із 300 інститутів у 13 європейських країнах, США, Канаді та Японії, відповідає за створення наукових інструментів та аналіз наукових даних. ESA обрало Thales Alenia Space як головного підрядника для будівництва космічного апарата та його службового модуля, а Airbus Defense and Space обрано для розробки модуля корисного навантаження, зокрема телескоп. NASA надало детектори ближнього інфрачервоного спектрометра та фотометра NISP. Евклід — це місія середнього класу в програмі ESA Cosmic Vision.

За інф. з сайту www.esa.int

Докладніше про «Наше небо»

Це науково-популярний астрономічний інтернет-журнал для широкого загалу, створений у 2016 році. Назва «НАШЕ НЕБО» виникла у 1998 р. під час обговорення з директором Головної астрономічної обсерваторії Національної академії наук України академіком Я.С. Яцківим ідеї щодо заснування Київським республіканським планетарієм науково-популярного видання астрономічного змісту.

Упродовж 2006—2009 рр. я видавав малим накладом журнал «НАШЕ НЕБО.observer», а з 2010 р. веду блог «Ми і Всесвіт». Далі науково-популярні матеріали вміщуватиму головно на цьому сайті.

Іван Крячко

Написати електронний лист

Ви маєте змогу написати електронного листа з будь-якого питання щодо астрономії та інтернет-журналу «Наше небо»

Дякуємо за Вашу увагу до «Нашого неба»!

Please publish modules in offcanvas position.