Перше виявлення ядер гарячих молекулярних хмар у Малій Магеллановій Хмарі

news 08 04 23 1v

Дослідники вперше виявили ядра гарячих молекулярних хмар у Малій Магеллановій Хмарі. Це відкриття покращує наше розуміння утворення зір у сусідньому Всесвіті та буде дороговказом для майбутніх досліджень позагалактичних регіонів зореутворення.

Від холодних хмар до гарячих ядер

Зорі утворюються в масивних хмарах молекулярного водню. Коли хмара обертається, газ скупчується в холодні щільні згустки, — так виникають умови для утворення зір. Коли в одному з цих згустків починає формуватися масивна зоря, газ нагрівається і виникає гаряче ядро молекулярної хмари. Дослідники раніше виявляли ядра гарячої молекулярної хмари в Молочному Шляху та в кількох сусідніх галактиках, але такі утворення були невловимі в одному з наших найближчих сусідів: Малій Магеллановій Хмарі.

news 08 04 23 2v

Світлина Малої Магелланової Хмари, яку отримано за допомогою телескопа для видимих та інфрачервоних оглядів у астрономії (Visible and Infrared Survey Telescope for Astronomy, VISTA) Європейської південної обсерваторії. Фото з сайту https://aasnova.org.

Мала Магелланова Хмара є цікавим місцем для пошуку гарячих ядер, бо ця невелика галактика неправильної форми бідна металами — елементами, важчими за гелій, — порівняно з такими галактиками, як Молочний Шлях. Якщо ми знайдемо гарячі ядра в такій бідній на метал галактиці, то зможемо вивчити, в чому відмінність утворення масивних зір у багатих на метали галактиках нині у Всесвіті. Це також може допомогти нам зрозуміти процес зореутворення мільярди років тому, коли Всесвіт був значно менш багатим на метал, ніж тепер.

Основні кандидати

Такаші Шімоніші (Takashi Shimonishi) з Ніїґатського університету та його співробітники почали пошук гарячих ядер, зосередившись на двох джерелах в Малій Магеллановій Хмарі. Їх раніше було визначено як протозорі великої маси. Попередні спостереження показали — ці дві майбутні зорі оповиті хмарами, що містять пил і лід. Це свідчить про те, що протозорі можуть міститися в хмарі щільного газу.

news 08 04 23 3v

Розташування двох протозір–кандидатів в гарячих ядрах, S07 і S09, у Малій Магеллановій Хмарі. Спостереження виконано в інфрачервоному світлі. Фото з сайту https://aasnova.org.

Наукова група об’єднала нові та архівні дані від Великої міліметрової/субміліметрової антени Атакама (Atacama Large Millimeter/submillimeter Array, ALMA), щоб визначити властивості газу, що оточує два джерела. Науковці виявили спектральні лінії від численних молекул і молекулярних іонів, серед яких монооксид вуглецю, метанол і діоксид сірки. Дані свідчать про те, що газ, який оточує протозорі, щільний, гарячий (тут «гарячий» означає температуру вище 100 К) і зосереджений у невеликій області навколо кожної протозорі — саме такі характеристики гарячого ядра!

Тестування індикаторів молекул

Виявлення гарячих ядер у Малій Магеллановій Хмарі з низьким вмістом металів свідчить про те, що утворення гарячих ядер є очікуваною складовою масового формування зір в галактиках із широким діапазоном надлишку металів. Зокрема, Шімоніші та його співробітники показали, що гарячі ядра можуть утворюватися в галактиках, в яких металів на 80% менше порівняно з воднем, ніж у газі, з якого утворилося Сонце.

news 08 04 23 4v

Порівняння викидів діоксиду сірки (SO2) і метанолу (CH3OH) для гарячого ядра S07. Ділянка джерела викиду двоокису сірки компактніша і тепліша. Фото з сайту https://aasnova.org.

Цікаво, що наукова група виявила головні відмінності між гарячими ядрами Малої Магелланової Хмари та іншими галактиками. Зазвичай, дослідники ведуть пошук гарячих ядер за випромінюванням метанолу, але в нещодавно знайдених ядер таке випромінювання було в більш довгій ділянці спектра і холодним — не те, чого ми очікували б від гарячого ядра. Натомість викиди діоксиду сірки ефективно вказували на ядра. Чому метанол може бути поганим індикатором ядра в Малій Магеллановій Хмарі, коли він такий ефективний в інших середовищах? Це може вказувати на відмінності в тому, як утворюються метанол і діоксид сірки в гарячих ядрах з бідним вмістом металу. В такому разі діоксид сірки є кращим індикатором гарячих ядер у цих регіонах.

За інф. з сайту https://aasnova.org

Докладніше про «Наше небо»

Це науково-популярний астрономічний інтернет-журнал для широкого загалу, створений у 2016 році. Назва «НАШЕ НЕБО» виникла у 1998 р. під час обговорення з директором Головної астрономічної обсерваторії Національної академії наук України академіком Я.С. Яцківим ідеї щодо заснування Київським республіканським планетарієм науково-популярного видання астрономічного змісту.

Упродовж 2006—2009 рр. я видавав малим накладом журнал «НАШЕ НЕБО.observer», а з 2010 р. веду блог «Ми і Всесвіт». Далі науково-популярні матеріали вміщуватиму головно на цьому сайті.

Іван Крячко

Написати електронний лист

Ви маєте змогу написати електронного листа з будь-якого питання щодо астрономії та інтернет-журналу «Наше небо»

Дякуємо за Вашу увагу до «Нашого неба»!

Please publish modules in offcanvas position.