Сьогодні багатьом це здається фантастикою. Проте провідні держави світу, міжнародні наукові організації і приватні фірми розробляють детальні плани використання найближчого до Землі небесного тіла. Власне, позитивну відповідь на першу частину запитання вже дав досвід американських астронавтів.
У цілому вони працювали на Місяці майже 300 годин, але це стало можливим лише тому, що люди перенесли в сусідній світ трішечки земного комфорту. В місячній посадочній кабіні й всередині скафандрів було створено умови близькі до земних. Без захисту, який створювали кабіна і скафандри, мешканці Землі не змогли б прожити на Місяці і хвилини.
Американський астронавт керує місяцеходом на поверхні Місяця. Пілотовані експедиції до супутника нашої планети відбувалися протягом 1969 — 1972 років за програмою «Аполлон». Фото з сайту NASA.
Тому проблемою заселення Місяця є насамперед потреба будівництва таких місячних помешкань, в яких на довгий термін підтримувалися б умови схожі до земних. Те, що технічно це можливо, доводять уже розроблені проєкти перших стаціонарних місячних помешкань. Відповідно до одного з таких проектів, житлове помешкання заховане під товстим шаром місячного ґрунту, що вбереже перших мешканців Місяця від ударів метеоритів і шкідливих космічних випромінювань. Це помешкання пов’язане повітряпроводами з оранжереєю, що розташована на поверхні Місяця. Оранжерея герметично ізольована від зовнішнього світу, в ній ростуть рослини, які очищають штучне повітря від вуглекислоти й насичують його киснем.
Уявлення художника про вигляд бази землян на Місяці. Фото з сайту www.esa.int.
У місячних оранжереях можна буде вирощувати різні овочі й фрукти, а за великих розмірів оранжерей — і злаки. Рано чи пізно жителі Місяця мусять звільнитися від привізних продуктів (що дорого і складно) і створити на Місяці свою автономну харчову індустрію.
На поверхні Місяці, крім оранжерей, будуть також розміщені енергоустановки, наукова апаратура й радіопристрої, що забезпечуватимуть радіозв’язок із Землею та іншими місячними поселеннями. Виробничі помешкання, як і житлові, з огляду на метеоритну та радіаційну небезпеку, також заховано під поверхнею Місяця. Такий проект місячного будинку не є типовим, а лише одним із можливих. Імовірно, доведеться використовувати природні місячні печери, а не «зариватися» в глибини Місяця. Але для всіх місячних помешкань є загальна особливість — ізоляція від зовнішнього середовища, різких коливань температури, захист від метеоритів і небезпечних для життя випромінювань.
Очевидно, що житлове будівництво на Місяці стане можливим лише тоді, коли буде знайдено спосіб, який дасть змогу за рахунок місцевих місячних природних ресурсів створити всередині місячних жител умови такі, як на Землі. Одна із таких технологій вже існує — це друк різних речей на 3D-принтері. Запаси речовини, яку буде використано для створення поселень, на Місяці такі великі, що потреби в її доставці з Землі, звісно, не виникне. Вся проблема в тому, як з місячних порід виготовляти не тільки будівельний матеріал для місячних помешкань, але й видобувати всі корисні хімічні речовини, що забезпечать їх успішну роботу. І теорія, і практика (прямі дослідження Місяця в останні роки) дають нам надію, що Місяць може бути освоєний і заселений людиною.
Майбутня місячна індустрія забезпечить не тільки нормальне життя місячних мешканців, але і стане основою для подальшого розвитку науки. Насамперед відзначимо, що Місяць — дивовижне місце для астрономічних досліджень. Там відсутня атмосфера й інші завади для астрономічних спостережень, які є на Землі. Своєрідною галуззю місячної науки стане «Служба Землі». Під цим терміном мають на увазі насамперед регулярні спостереження з Місяця земної атмосфери й вивчення глобальних змін у біосфері Землі, зумовлених діяльністю людини. Спостереження з Місяця допоможуть поліпшити синоптичні прогнози, що має велике практичне значення.
На малюнку художника показано кілька радіотелескопів, які науковці мріють встановити в місячних кратерах. Фото з сайту NASA.
Як наукова лабораторія Місяць цікавий не тільки астрономам, але й фізикам, геологам, біологам.
Ми навели лише деякі приклади, які показують, навіщо потрібні наукові лабораторії на Місяці. Безсумнівно, під час освоєння Місяця виявляться нові непередбачені напрямки місячної науки й особливі риси розвитку місячної техніки. Одне безперечно — у майбутньому Місяць стане проміжним космодромом для міжпланетних польотів, відправною точкою для освоєння землянами Сонячної системи.
За даними з відкритих джерел підготував Іван Крячко