Нова мапа Всесвіту вперше показує весь відомий космос з високою точністю та незвичною красою. Створена астрономами Університету Джонса Гопкінса на основі даних, отриманих протягом двох десятиліть за допомогою Sloan Digital Sky Survey (Слоанівський цифровий огляд неба), мапа дає змогу громадськості ознайомитися з науковими результатами, які раніше були доступні лише вченим. Інтерактивна мапа, на якій зображено фактичне положення та реальні кольори 200 000 галактик, доступна в Інтернеті, де її також можна завантажити безкоштовно.
«У дитинстві мене дуже надихали астрономічні зображення, зорі, туманності та галактики, і тепер настав час створити новий тип зображень, щоб надихнути людей», — сказав творець мапи Бріс Менард (Brice Ménard), професор Університету Джонса Гопкінса.
Нова інтерактивна мапа пропонує переглянути Всесвіт через прокрутку зображень, створених на підставі Слоанівського цифрового огляду неба. Авторські права на відео: Університет Джонса Гопкінса.
«Астрофізики в усьому світі роками аналізували ці дані, що сприяло появі тисяч наукових робіт і відкриттів. Але ніхто не знайшов часу, щоб створити красиву, науково точну мапу, доступну для людей, які не є вченими. Наша мета — показати всім, який насправді вигляд має Всесвіт».
Sloan Digital Sky Survey — це новаторська потуга зафіксувати нічне небо за допомогою телескопа в Нью-Мексико. Протягом багатьох років ніч за ніччю телескоп націлювали на дещо інше місце зоряного неба, щоб зрештою отримати цей надзвичайно широкий погляд на космічний простір.
Мапа, яку Менард склав за допомогою колишнього студента факультету інформатики Університету Джонса Гопкінса Нікіти Штаркмана (Nikita Shtarkman), візуалізує частину Всесвіту, або близько 200 000 галактик — кожна точка на мапі є галактикою, і кожна галактика містить мільярди зір і планет. Молочний Шлях — це просто одна з цих крапок в самому низу мапи.
Розширення Всесвіту робить цю мапу ще барвистішою. Що далі небесне тіло, то червоніший у нього вигляд. У верхній частині мапи видно перший спалах випромінювання, що виникло невдовзі після Великого Вибуху, який трапився 13,7 мільярдів років тому.
«На цій мапі ми лише цятка в самому низу, лише один піксель. І коли я кажу «ми», я маю на увазі нашу галактику, Молочний Шлях, який містить мільярди зір і планет», — сказав Менард. «Ми звикли бачити астрономічні фотографії, на яких зображена одна галактика тут, одна галактика там або, можливо, група галактик. Але те, що показує ця мапа, — це дуже, дуже інший масштаб».
Менард сподівається, що люди відчують як незаперечну красу мапи, так і її разючий масштаб. «З цієї цятки внизу, — каже він, — ми можемо скласти мапу галактик у всьому Всесвіті, і це дещо говорить про силу науки».
За інф. з сайту https://phys.org