Як побачити найбільший супермісяць?

superMoon 14 11 16 1Місяць на небі бачив кожен. Це найпомітніше, після Сонця, світило в небі нашої планети. Особливо виразним і яскравим (у прямому розумінні цього слова) Місяць є в час повні, коли він у вигляді диска сяє усю ніч.

Але в Місяця бувають особливі повні. Це трапляється тоді, коли фаза повного місяця припадає на момент перигею, тобто найближчої відстані Місяця від Землі. Його орбіта (шлях навколо Землі) має форму еліпса, тому Місяць періодично наближається і віддаляється від своєї материнської планети. Це зрозуміло зі світлини, поданої нижче.

superMoon 14 11 16 2Орбіта Місяця еліптична, тому є дві точки в яких він найближче (перигей) і найдальше (апогей) від Землі. Фото з сайту NASA.

Повня під час перигею — це і є супермісяць. Звісно, не кожна повня трапляється в час наближення Місяця до Землі, а тим паче в той момент, коли він проходить точку перигею. 14 листопада 2016 р. Місяць буде найближче до Землі (на відстані 356510 км) о 13 год 23 хв київського часу. Водночас фаза повного місяця — о 15 год 52 хв. Такий, доволі близький в часі, збіг цих двох подій і дає нам явище великого супермісяця. Так Місяць у фазі повні не підходив до Землі з 1948 року. Наступний раз схоже явище трапиться аж у 2034 р.

Прогноз погоди щодо ясного неба в ніч з 14 на 15 листопада 2016 р. для України не дуже сприятливий. Тому «наживо» в наших краях побачити Місяць буде важко. Але охочі побачити його бодай на моніторі комп’ютера таку можливість мають.

superMoon 14 11 16 3Місяць зійде 14 листопада 2016 р. на широті Києва о 16 год 44 хв київського часу. На світлині показано східну ділянку зоряного неба о 18 год. Фото ВЦ «Наше небо» з допомогою електронного планетарію Stellarium.

Обсерваторія Slooh (мережа телескопів з віддаленим доступом) вестиме з 3 години 14 листопада пряму трансляцію спостережень супермісяця. Ви можете її дивитися на сайті Slooh, або на цій сторінці сайту www.space.com.

Докладніше про «Наше небо»

Це науково-популярний астрономічний інтернет-журнал для широкого загалу, створений у 2016 році. Назва «НАШЕ НЕБО» виникла у 1998 р. під час обговорення з директором Головної астрономічної обсерваторії Національної академії наук України академіком Я.С. Яцківим ідеї щодо заснування Київським республіканським планетарієм науково-популярного видання астрономічного змісту.

Упродовж 2006—2009 рр. я видавав малим накладом журнал «НАШЕ НЕБО.observer», а з 2010 р. веду блог «Ми і Всесвіт». Далі науково-популярні матеріали вміщуватиму головно на цьому сайті.

Іван Крячко

Написати електронний лист

Ви маєте змогу написати електронного листа з будь-якого питання щодо астрономії та інтернет-журналу «Наше небо»

Дякуємо за Вашу увагу до «Нашого неба»!

Please publish modules in offcanvas position.