Персеїди 2016: коли ніч максимуму?

Perseidy 2016 1Є доволі багато людей (знаю це достеменно), які планують свій розпорядок у серпні з огляду на Персеїди. Тобто планують заздалегідь бодай одну ніч спостерігати метеори цього потоку. Обирають, зазвичай, ту ніч, коли має бути найбільший зорепад — її називають «ніч максимуму». Астрономічні календарі наводять цю дату. Для Персеїд в останні кілька років такою була ніч з 12 на 13 серпня. На 2016 рік ніч максимуму Персеїд окремі фахівці прогнозують на іншу дату.

Керівник «метеороїдного департаменту» NASA Білл Кук (Bill Cooke) вважає, що найбільше метеорів з потоку Персеїд випаде в ніч з 11 на 12 серпня. Що цікаво, прогнозують також сплеск активності потоку (див. мал. нижче), тобто збільшення кількості метеорів до 200 упродовж години.

Perseidy 2016 2

На світлині показано графік прогнозованого зенітного погодинного числа (zenithal hourly rate, ZHR) для Персеїд в 2016 році. Параметром ZHR позначають максимальну кількість метеорів, що випадають упродовж години, коли радіант потоку перебуває в зеніті. Фото з сайту http://earthsky.org.

Білл Кук пояснює можливе підвищення активності Персеїд гравітаційним впливом Юпітера на частинки речовини, джерелом яких є комета Свіфта—Туттля. Саме ці частинки, потрапляючи в атмосферу Землі, спричиняють явище метеорів потоку Персеїд. Юпітер, а також інші планети-гіганти, змінюють орбіти таких частинок, що є причиною як зміни ночі максимуму, так і кількості спостережуваних метеорів.

Хай там як, але варто взяти до уваги думку експертів. Що буде насправді — це ми зможемо сказати вже тільки після спостережень Персеїд. Цього року Місяць у період 11 — 13 серпня перебуватиме у першій чверті й заходитиме за обрій близько опівночі. Тобто не заважатиме спостерігати метеори з другої половини ночі до світанку. Лишається невизаченою тільки погода. Якщо пощастить в ці дні з ясним небом, тоді за будь-якого значення ZHR насолода від Персеїід гарантована!

Ми не розповіли в нашій замітці про метеорний потік Персеїди й те, де і як спостерігати його зорепад, бо вже раніше кілька разів докладно про це писали. Дивіться, наприклад, матеріал «Персеїди 2015: коли, де і як спостерігати», вміщений у науково-популярному астрономічному інтернет-журналі «Наше небо».

Ясного неба й вдалих спостережень!

 

 

Докладніше про «Наше небо»

Це науково-популярний астрономічний інтернет-журнал для широкого загалу, створений у 2016 році. Назва «НАШЕ НЕБО» виникла у 1998 р. під час обговорення з директором Головної астрономічної обсерваторії Національної академії наук України академіком Я.С. Яцківим ідеї щодо заснування Київським республіканським планетарієм науково-популярного видання астрономічного змісту.

Упродовж 2006—2009 рр. я видавав малим накладом журнал «НАШЕ НЕБО.observer», а з 2010 р. веду блог «Ми і Всесвіт». Далі науково-популярні матеріали вміщуватиму головно на цьому сайті.

Іван Крячко

Написати електронний лист

Ви маєте змогу написати електронного листа з будь-якого питання щодо астрономії та інтернет-журналу «Наше небо»

Дякуємо за Вашу увагу до «Нашого неба»!

Please publish modules in offcanvas position.